Reklama

Galicja na pielgrzymim szlaku

Niedziela łódzka 32/2010

Wakacje w mieście? W swojej miejscowości? Okazuje się, że wcale nie muszą być nudne, szare i spędzane przed komputerem i telewizorem. Zwłaszcza te organizowane przez łódzkie parafie i wspólnoty. Atrakcje każdego dnia, wspólne wyjścia, gry sportowe, zabawy, a przez to także nauka - jak zgodnie funkcjonować w grupie, jak organizować czas sobie i innym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

U progu lata odbyła się pielgrzymka z parafii Łaznów do sanktuariów w Polańczyku, Średniej Wsi, Jasieniu, Dukli, Bardejovie i Lwowie, a więc miejsc dawnej Galicji. Organizatorem pielgrzymki był ks. kan. Stanisław Mendel, proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej w Łaznowie. Oprócz parafian łaznowskich w pielgrzymce uczestniczyli także mieszkańcy: Rokicin, Aleksandrowa Łódzkiego, Brzezin, Koluszek, Justynowa i Tomaszowa Mazowieckiego. Przez trzy dni uroki zwiedzanych miejsc ukazywał Antoni Antosz - przewodnik po Beskidach i Bieszczadach.
Pielgrzymkę rozpoczęła Msza św. w kościele w Łaznowie. Pierwszym jej etapem był kościół Wniebowzięcia NMP w Średniej Wsi nad Sanem z XVI wieku, jedna z najstarszych drewnianych świątyń w Bieszczadach. Potem modliliśmy się w sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku. Po krótkim rejsie statkiem po Jeziorze Solińskim zwiedziliśmy też zaporę wodną na Sanie.
Zanim opuściliśmy Polskę, zatrzymaliśmy się w sanktuarium św. Jana z Dukli znajdującym się pod opieką Ojców Bernardynów. Tutaj Ksiądz Proboszcz odprawił Mszę św. w intencjach uczestników pielgrzymki i ich rodzin. Wnętrze zabytkowej świątyni zdobią malowidła nawiązujące do życia Świętego i łask otrzymanych od Boga przez naród polski za jego wstawiennictwem. Przed południem przyjechaliśmy do Bardejova na Słowacji (miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości). Zwiedziliśmy przepiękną, gotycką bazylikę mniejszą dedykowaną św. Idziemu i rynek Starego Miasta z ratuszem, a potem kościoły: franciszkański i greckokatolicki. Dawną granicę słowacko-polską przejechaliśmy w Radoszycach - naszym celem była Komańcza, gdzie w latach 1955-1956 więziony był kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski. Zabytkowy budynek na wzgórzu jest dzisiaj siedzibą Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek - opiekunek tego miejsca.
Do Lwowa jechaliśmy przez Ustrzyki Dolne. Podziwialiśmy architekturę miasta, poznawaliśmy dzieje trzech tutejszych katedr: greckokatolickiej, łacińskiej i ormiańskiej, cerkwie i inne obiekty sakralne oraz architektoniczne. W katedrze łacińskiej pw. Wniebowzięcia NMP Ksiądz Proboszcz odprawił Mszę św., po czym kontynuowaliśmy spacer po Lwowie. Zwiedziliśmy także cmentarze: Łyczakowski i Orląt Lwowskich.
W drodze powrotnej, już w Polsce zwiedzaliśmy Lesko. Obecnie poddawany jest renowacji kościół farny, zabytkowe kamieniczki, podziwialiśmy także zamek zbudowany przez możny ród Kmitów, a odrestaurowany przez Wincentego Pola w XIX wieku. Już na ziemi świętokrzyskiej modlitwą i śpiewem dziękowaliśmy Bolesnej Królowej Polski, Matce Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie za opiekę nad pielgrzymką, prosiliśmy o błogosławieństwo dla nas i naszych rodzin. To nowoczesne sanktuarium, którego serce stanowi kościół będący wotum dziękczynnym za ocalenie narodu polskiego od ateizmu oraz błagalnym o pokój na świecie, jest imponującym dziełem ks. inf. Czesława Wali. Sanktuarium w Kałkowie-Godowie jest też centrum duszpasterstwa dla osób niesłyszących i niepełnosprawnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: nowy Konfrater Zakonu Paulinów

2025-02-12 18:41

BP Jasnej Góry

Na Jasnej Górze do zaszczytnego grona paulińskich konfratrów został dziś włączony prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała. W swoim życiu prywatnym i zawodowym szerzy kult Matki Bożej. Jest lekarzem okulistą, Kierownikiem Katedry i Kliniki Okulistyki, a także Prorektorem ds. Rozwoju i Transferu Technologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Konfraternia jest to nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

Więcej ...

Cyberatak na Konferencję Biskupów Niemiec

2025-02-13 09:32
Hakerzy zaatakowali Konferencję Biskupów Niemiec

Adobe Stock

Hakerzy zaatakowali Konferencję Biskupów Niemiec

Sekretariat Konferencji Biskupów Niemiec w Bonn padł ofiarą profesjonalnego cyberataku. „Do ataku przyznała się grupa hakerów powiązana ze zorganizowaną przestępczością internetową” - poinformowała Konferencja Biskupów w Bonn.

Więcej ...

Portugalia: uroczystości z okazji 20. rocznicy śmierci s. Łucji dos Santos

2025-02-13 17:27

Archiwum

W związku z 20. rocznicą śmierci siostry Łucji dos Santos, najdłużej żyjącej uczestniczki objawień maryjnych w Fatimie z 1917 roku, w tym miejscu kultu maryjnego odbyły się uroczystości upamiętniające tę portugalską karmelitankę. W czwartkowych modlitwach wzięło udział w Fatimie kilka tysięcy osób, w tym pątnicy z Polski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Administrator budynku pozwany za prośbę o zdjęcie flagi...

Wiadomości

Administrator budynku pozwany za prośbę o zdjęcie flagi...

Uczmy się zaufania, wiary, pokory w relacji do Jezusa

Wiara

Uczmy się zaufania, wiary, pokory w relacji do Jezusa

Apostoł jedności w Kościele

Święci i błogosławieni

Apostoł jedności w Kościele

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa