Reklama

Muzyka uwielbienia

Już niedługo do Polski przyjeżdża jeden z najsłynniejszych twórców muzyki chrześcijańskiej - John Michael Talbot. Artysta-misjonarz z USA będzie gościem na rekolekcjach przygotowywanych przez księży pallotynów z Otwocka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

John Talbot jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej znanych współczesnych artystów, tworzących tzw. muzykę uwielbienia (worship music). Od głównego nurtu tej muzyki jego utwory różnią się jednak bardziej medytacyjnym charakterem. Podczas gdy np. muzykę gospel można łączyć z żywym i energicznym tańcem, to pieśni Talbota skłaniają bardziej do skupienia i refleksji. - Charakter tych utworów sprawia, że świetnie nadają się do użytku liturgicznego. Zresztą niektóre zostały specjalnie napisane z myślą o liturgii - mówi Marek Nowicki, fan muzyki Talbota i organizator jego przyjazdu do Polski.

Odrodzony

Skomplikowana i barwna historia życia Johna Talbota rozpoczęła się w 1954 r. w Oklahoma City w USA, gdzie czołowy twórca muzyki chrześcijańskiej przyszedł na świat w protestanckiej rodzinie metodystów. Od dziecka uczył się grać na fortepianie, perkusji i gitarze, a w wieku 15 lat stworzył wraz ze swoim bratem country-rockowy zespół muzyczny „Mason Proffit”.
Na początku lat 70. artysta postanowił zwrócić się ku swoim chrześcijańskim korzeniom, wiążąc się z modnym ówcześnie ruchem protestanckim Jesus Movement. Wtedy nagrał płytę „Odrodzony” (Reborn). Działalność w Jesus Movement nie stanowiła jednak kresu jego duchowej drogi. John Talbot nadal poszukiwał, co doprowadziło go w latach 70. do konwersji na wiarę katolicką.
Po nawróceniu, muzyk zafascynowany postacią św. Franciszka wstąpił do świeckiej gałęzi zakonu franciszkanów, a następnie założył opartą na duchowości Biedaczyny z Asyżu wspólnotę Braci i Sióstr Miłosierdzia. Działająca na terenie diecezji Little Rock wspólnota skupia zarówno świeckich (również małżonków), jak i duchownych. Jej członkowie wybudowali klasztor, gdzie razem żyją, pracują i modlą się. John Talbot mieszka tam wraz z żoną Violą, prowadząc życie monastyczne. Mimo że na co dzień przebywa w klasztorze, nie porzucił jednak artystycznego powołania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Święte jest Imię Twe

Artysta wydał ponad 50 płyt z muzyką uwielbienia, których łączna sprzedaż wyniosła ok. 5 mln egzemplarzy. Wśród jego najbardziej znanych utworów znajdują się takie, jak: „Święte jest Imię Twe „(Holy is His Name), „Zbawco duszy mej” (Healer of My Soul) czy „Tylko w Nim jest zbawienie me” (Only in God).
Niestety, na rynku polskim do tej pory nie ukazała się ani jedna płyta z muzyką artysty. - To jest dziwna sytuacja, że dystrybutorzy nie są zainteresowani tą postacią. Mam nadzieję, że jakiś album Talbota pojawi się w Polsce po jego wizycie w naszym kraju - mówi Nowicki.
Na szczęście wiele utworów artysty jest znanych dzięki propagowaniu ich przez rodzime katolickie ruchy młodzieżowe.
Oprócz wydawania nowych płyt John Talbot każdego roku daje kilkadziesiąt koncertów, głównie w Stanach Zjednoczonych, ale również w innych krajach. Jak sam mówi, przez swoje występy chce prowadzić ludzi do Boga. - Muzyka winna inspirować wiarę przez swoje wartości artystyczne i powinna także przyciągać wiernych przez treści, które ze sobą niesie - twierdzi kompozytor.

Rekolekcje pod Warszawą

Do Polski John Michael Talbot przyjeżdża po raz pierwszy. Artysta poprowadzi 12 i 13 listopada warsztaty muzyczne w ramach jubileuszowego, dziesiątego czuwania w Otwocku. - Twórczość Talbota była znana w Polsce już w latach 80. Cieszę się, że wreszcie będziemy mogli go zobaczyć i posłuchać na żywo - mówi Marek Nowicki i dodaje: - Mam nadzieję, że dzięki temu nasze czuwanie modlitewne będzie naprawdę niezwykłe.
Spotkanie odbędzie się w klasztorze sióstr benedyktynek misjonarek w Otwocku przy ul. Reymonta 68/70, z organizacyjną pomocą księży pallotynów z pobliskiej parafii. Będzie miało charakter zamknięty - organizatorzy ustalili limit uczestników na 600 osób. Oprócz warsztatów muzycznych (laudate) z artystą-misjonarzem, przewidziane są spotkania w innych blokach tematycznych: ora (o modlitwie), labora (o pracy) i familia (o rodzinie). Seminaria będą prowadzić m.in. abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, br. Moris Maurin, przełożony Małych Braci Jezusa w Polsce, i Roman Kluska, biznesmen nawrócony dzięki lekturze Dzienniczka s. Faustyny. Najprawdopodobniej John Talbot zagra również koncert w Krakowie. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat będą jednak znane dopiero we wrześniu.
Z przyjazdem artysty do Polski związany jest również trwający konkurs „Sam zaśpiewaj Magnificat”. Zasady są proste - należy nagrać własne wykonanie polskiej wersji słynnej pieśni Talbota pt. „Holy is His Name”. Na zwycięzców konkursu czekają nagrody, natomiast nagranie każdego uczestnika zostanie zamieszczone w internecie.

Jak spotkać się z Johnem Tabotem

Zapisy na czuwanie i warsztaty z Johnem Talbotem odbywają się (do połowy września) przez stronę internetową www.jmtalbot.pl. Pod tym adresem można też uzyskać więcej informacji na temat spotkania i konkursu.

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jezus jest dobrym pasterzem

2024-04-19 10:18

Adobe Stock

Jesteśmy dziećmi mocnego i dobrego Boga. Jesteśmy domownikami Boga miłości, który jest gwarantem naszej wolności, tej prawdziwej.

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Kościół

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous