Siostry, które czynią tak wiele dobra dla mieszkańców tego osiedla oraz Koćmierzowa, same potrzebują pomocy. - Trudno rozpocząć jakiś gruntowny remont klasztoru i szkoły, ponieważ woda nadal stoi w piwnicy ponad 40 centymetrów wysokości. Poziom wód gruntowych jest cały czas wysoki, gdyż woda stoi w niedrożnych rowach melioracyjnych. Także wokół naszego klasztoru i wzdłuż Grobli, w pobliżu lądowiska Jana Pawła II jest woda stojąca. Niegdyś była ona odprowadzana rowami do Wisły w tym miejscu, gdzie jest obecnie huta szkła, ale gdy budowano ten zakład, zablokowano rowy. Ziemia ma przyjąć całą wodę… Wypompowują ją już ponad dwa miesiące pompami, ubywa jej jeden centymetr na dobę. Wszyscy w okolicy jesteśmy podmoknięci, nie możemy osuszyć budynków. Nie ma nadziei, że woda odpłynie. Martwi nas to, mamy więc prośbę, żeby ktoś przystąpił do melioracji, do udrożnienia rowów, żeby ta woda automatycznie odpływała. Nie tylko ludność wielowiejska pomogłaby przy tym, ale znaleźliby się sponsorzy - mówi s. Beata Talek, przełożona Sióstr Dominikanek w Wielowsi. „Zatopiona”, kilkupokoleniowa rodzina siostry przełożonej Sióstr Dominikanek z Białej Niżnej po raz pierwszy opuścić musiała swój dom na potrzeby kopalni siarki, gdy mieszkała w Jeziórku. W Wielowsi przy ul. Warszawskiej straciła dom w czasie powodzi, który zamieszkiwała przez 34 lata. Teraz mieszka w internacie. Trzeba tam płacić za posiłki, bo miasto nie jest w stanie zapewnić ich, a od 25 sierpnia będzie musiała opuścić to miejsce. Jesteśmy cały czas zalani wodą i nie ma nadziei, że ta woda odejdzie - mówi rodzina.
- Woda usuwana jest kanałem Atramentówka do wyrwy w wale wiślanym i przepompowywana do Wisły - mówi Grzegorz Cież, naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego Urzędu Miasta w Sandomierzu. Właścicielem tego kanału nie jest miasto, tylko Świętokrzyski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Generalnie sposób odprowadzania wody w tamtym terenie jest bardzo utrudniony, bo teren jest płaski, z wysokim poziomem wód gruntowych. W momencie, kiedy nastąpił rozwój miasta, budowa nowych domów, część rowów została zlikwidowana przez samych mieszkańców. Przy budowie nowych dróg mamy problem z odprowadzaniem tej wody z powierzchni drogi, problem, jak ją właściwie rozprowadzić i nie zalewać sąsiednich posesji. Częściowo wybudowaliśmy kanalizację deszczową przy ul. Powiśle, Lwowskiej, Piętaka - to są tylko takie elementy, ale problem generalnie istnieje. Powódź spowodowała, że wszystkie przepusty idące pod drogami z rowów zostały zamulone. Trzeba to czyścić, a to wymaga czasu. Zaniedbania są od lat siedemdziesiątych. Został zaburzony system rowów odwadniających, częściowo został zlikwidowany i tylko częściowo działa - wyjaśnia naczelnik.
Kończy się naprawa tymczasowego wału opaskowego w Koćmierzowie, w miejscu, gdzie pękł. Odbudowa stałego wału może potrwać do nawet do końca roku. - Do moich zadań należy odbudowa wyrwy w Koćmierzowie, żeby na święta ludzie czuli się jako tako bezpiecznie - mówi Jacenty Czajka, kierownik sandomierskiego oddziału Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Na terenie huty szkła w Sandomierzu jest stara pompownia, która jest unieruchomiona i śluza, która jest zamknięta, a powinny znowu działać. Wybudowano tam nową pompownię, ale na skutek awarii odpływ wody jest niewielki. Co mogliśmy zrobić dla Wielowsi? Przekopaliśmy kanał, inaczej pompowanie wody trwałoby nie wiadomo ile. Trzeba zrobić nowy system odwadniający, stary pobudowany był w 1934 r. Powinien być podjęty rządowy program odbudowy tego zabezpieczenia. Same samorządy nie dadzą sobie rady - stwierdza kierownik.
- Polityka to jest troska o wspólne dobro, z którego wszyscy korzystają, które wszystkim służy, wszystkich zabezpiecza, a właśnie takim dobrem wspólnym są te wały. Kto takimi kategoriami nie myśli, tylko egoistycznymi, ten absolutnie nie nadaje się do polityki. Polityk to jest człowiek, który troszczy się o wspólne dobro narodu, dobro to pomnaża, o to dobro dba, to dobro broni i dysponuje tym dobrem sprawiedliwie dla wszystkich. Politycy to są ludzie, którzy uprawiają prywatę, a powinni to być ludzie, którzy myślą o dobru wspólnym całej Ojczyzny, narodu, a nie tylko kliki, partii, mafii, różnych grup, które mają przywileje, które troszczą się o to, żeby jak najlepiej się urządzić. Nie było nacisku społeczeństwa na władze, żeby zadbały o zabezpieczenie dobra prywatnego. Społeczeństwo nie tylko ma być zabezpieczone, ale domagać się tego zabezpieczenia. Powinno wybierać i rozliczać tych, których wybiera do władzy, szczególnie parlamentarzystów - podkreśla bp Edward Frankowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu