Dnia 7 sierpnia zakończyły się w Jarosławiu kilkudniowe uroczystości odpustowe. Wierni z Jarosławia i okolic, kapłani, siostry zakonne, członkowie władz samorządowych i pątnicy oddawali cześć Tej, która umieszczona jest w głównym ołtarzu świątyni. Wydarzenia zapoczątkowane 4 sierpnia były ważnym przeżyciem. O świętości Maryi, Jej orędownictwie i wstawiennictwie u Boga, także o Jej macierzyństwie mówili w homiliach ks. prał. Marian Bocho, ordynariusz kielecki bp Kazimierz Ryczan i kapłan z Rzeszowa ks. inf. Stanisław Mac.
Msze św., modlitwy, nowenny, adoracje licznie gromadziły jarosławian. To miasto słynie z głębokiej pobożności i czci dla Maryi. Ma Ona także swoje cudowne wizerunki w Bazylice Matki Bożej Bolesnej i greckokatolickiej konkatedrze pw. Przemienienia Pańskiego. Kult Królowej Rodzin rozwija i wzmacnia ks. prał. Marian Bocho. Wielokrotnie można było usłyszeć, z jaką czcią i miłością mówi o tym świętym wizerunku, obdarowuje obrazkami przyjezdnych z kraju i zza granicy.
Główne uroczystości odpustowe odbyły się 5 sierpnia. Eucharystii przewodniczył ks. inf. Stanisław Mac z Rzeszowa. W gronie współkoncelebransów byli także: archiprezbiter jarosławski ks. Andrzej Surowiec, dziekani dekanatów jarosławskich oraz księża z Kanady, Estonii i Wołynia. Homilia wygłoszona przez ks. Maca była pogłębioną refleksją na temat rzetelnych postaw chrześcijańskich, odwagi w przeciwdziałaniu demoralizacji, in vitro, agresji niektórych mediów itp. Ks. Mac wiele uwagi poświęcił znaczeniu wizerunku Pani Śnieżnej, który liczy sobie blisko 600 lat. Kazanie zakończył słowami: „Łączmy się z Królową Rodzin, aby przewodniczyła nam w tej bezpardonowej, wielkiej, bolesnej walce, która nas czeka. Ale czeka nas również pewne zwycięstwo. To zapowiedziała Ona, która zatriumfuje nad wszelkim złem”.
Dostojnemu duszpasterzowi ks. M. Bocho podarował kopię wizerunku Patronki Rodzin. Po Mszy św. odpustowej na głowy wiernych posypały się płatki białych róż. Wierni podchodzili do ołtarza i skłaniali głowy przed Matką Bożą Śnieżną. Przed Eucharystią kantorzy ze stowarzyszenia „Muzyka Dawna w Jarosławiu” odśpiewali pieśni nieszporne w języku łacińskim.
Podczas uroczystości modlono się także o pomyślność dla jarosławskich rodzin, dla matek spodziewających się potomstwa, także za dusze zmarłych parafian. Jarosławianie ufają, że Maryja zaniesie ich prośby przed Boży tron i że wkrótce doczeka się koronacji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu