Reklama

Orędzie Arcybiskupa Łódzkiego na Wielkanoc 2002 r. do Czytelników " Niedzieli"

Niedziela łódzka 13/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kogo szukasz? - to pytanie wielokrotnie pojawia się na kartach Pisma Świętego, podkreślając kluczowe momenty historii zbawienia. Na poszukiwanie narodzonego w mieście Dawida Mesjasza udali się pospiesznie pasterze; Gdzie jest nowo narodzony Król żydowski? - wypytywali się Mędrcy ze Wschodu; Dziecięcia szukał Herod, chcąc Je zgładzić. Maryja i Józef z bólem serca szukali Syna wśród krewnych i znajomych, odnajdując Go w jerozolimskiej świątyni, gdzie był w tym, co należało do Jego Ojca (Łk 2, 49). Czego szukacie? - pytał Jezus uczniów, którzy szli za Nim, chcąc się dowiedzieć, gdzie mieszka Rabbi (zob. J 1, 38). Mistrza z Nazaretu szukały tłumy, aby słuchać Jego nauki, podziwiać Jego cuda, ale i dlatego, że jedli chleb do sytości (J 6, 26).

Ci, którzy przybywali do Jerozolimy, aby obchodzić Paschę, szukali Jezusa, zastanawiając się, czy przyjdzie na święto (zob. J 11, 56), kiedy Judasz już szukał sposobności, żeby Go wydać (Mt 26, 16), a arcykapłani i uczeni w Piśmie szukali sposobu, jak by Jezusa podstępnie ująć i zabić (Mk 14, 1). Kiedy żołnierze przyszli do Ogrójca, Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: Kogo szukacie? Oni zaś powiedzieli: Jezusa z Nazaretu (J 18, 4.7).

Kogo szukasz? - usłyszała siedząc przed pustym grobem zapłakana Maria Magdalena i inne niewiasty przybyłe do grobu o świcie pierwszego dnia tygodnia. Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli (Mk 16, 6).

W przeżywanym czasie wielkanocnym to pytanie staje przed nami powtórnie, aby każdy z nas mógł na nie szczerze, z głębi swojego serca i bardzo osobiście odpowiedzieć. Chodzi tu bowiem o najbardziej podstawowe pytanie chrześcijanina o Chrystusa. Można Go przecież szukać źle, zatrzymując się jedynie na Jego wspaniałej nauce i towarzyszących jej dziełach - na doskonałym Człowieku, który jednak został aresztowany, zamęczony i pochowany w grobie. Trzeba nam szukać Tego, którego ukrzyżowali i zabili, ale którego można spotkać trzeciego dnia żywego, Nauczyciela i Mistrza, Dawcę życia wiecznego, zdążającego do swego Ojca. Musimy odnaleźć Jezusa Zmartwychwstałego, który przyłącza się do nas w drodze i pozwala się rozpoznać - tak jak uczniom w Emaus - przy łamaniu chleba, abyśmy czujni i gotowi mogli pospieszyć do braci, aby nieść im wspaniałą nowinę: Widzieliśmy Pana (por. NMI, 59).

Kogo szukamy? - Tego, który nie szukał tego, co było dogodne dla Niego (Rz 15, 3), ale który przyszedł szukać i zbawić to, co zginęło (Łk, 19, 10); który dając nam poznać samego siebie, pozwala nam dotknąć Boga, który jest niedaleko od każdego z nas ( Dz 17, 27).

Dzieląc się radością Wielkanocnego Poranka, pragnę wszystkim Pracownikom i Czytelnikom tygodnika Niedziela życzyć takiego zapatrzenia się w Oblicze Zmartwychwstałego, aby nie szukając własnej korzyści, zabiegali o dobro wielu, aby byli zbawieni (1 Kor 10, 33), aby wydoskonalili się w miłości, która nie szuka poklasku... nie szuka swego, ale jest cierpliwa i łaskawa (1 Kor 13, 4-5). Oto wezwani jesteśmy do tego, abyśmy razem z Chrystusem powstali z martwych i od tej chwili szukali tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus zasiadając po prawicy Boga ( Kol 3, 1).

Otwórzmy więc serca, aby odszukać żyjącego Chrystusa!

Otwórzmy oczy, abyśmy mogli dostrzec cuda Jego mocy i dobroci!

Otwórzmy nasze usta, aby wszędzie głoszona była Dobra Nowina o Zbawieniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dzieci przywitały obraz Matki Bożej w Praszce

2024-05-01 15:12

Karol Porwich / Niedziela

Matka Boża Jasnogórska na szlaku peregrynacji 30 kwietnia nawiedziła parafię Wniebowzięcia NMP w Praszce. Księża i wierni powitali obraz na rynku pod klasztorem sióstr Felicjanek.

Więcej ...

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Modlitwa za ojców i za rodziny

2024-05-02 10:33
W tym roku pielgrzymka miała charakter jubileuszowy z okazji 85 rocznicy pobytu o. Maksymiliana w obozie Stalag IIIB Amtitz

Archiwum parafii

W tym roku pielgrzymka miała charakter jubileuszowy z okazji 85 rocznicy pobytu o. Maksymiliana w obozie Stalag IIIB Amtitz

III Pielgrzymka różańcowa przeszła 1 maja z parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie do kościoła św. Maksymiliana w Bieżycach. W tym roku miała szczególny wymiar.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady