Reklama

Szlak Jana Pawła II na Dolnym Śląsku

Niedziela wrocławska 35/2010

Chociaż to już koniec wakacji, warto jeszcze wykorzystać te ostatnie ciepłe dni, by wśród piękna przyrody poszukać Pana Boga. Dolnoślązacy nie muszą daleko podróżować, by znaleźć takie wyjątkowe miejsce - na ziemi kłodzkiej znajduje się Szlak Papieski śladami ks. Karola Wojtyły

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szlak Papieski został otwarty przez bp. Ignacego Deca 29 kwietnia 2005 r. w Kudowie Zdroju - Czermnej, z okazji 50. rocznicy turystycznej wędrówki ks. Karola Wojtyły wraz ze studentami, pasmami górskimi otaczającymi Kotlinę Kłodzką. Ten wyjątkowy szlak wytyczono na podstawie pisemnego świadectwa Jana Babeckiego, uczestnika wyprawy z 1955 r. Rozpoczyna się on w Kudowie Zdroju - Czermnej przy Kościele św. Bartłomieja Ap. i biegnie przez Czermną, Bukowinę, Park Narodowy Gór Stołowych: Błędne Skały, Szczeliniec, Radków, Wambierzyce, Karłów, Duszniki Zdrój - schronisko Muflon, Spaloną, Gniewoszów, Międzylesie, Śnieżnik, Schronisko pod Śnieżnikiem, Górę Igliczną - sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej, Międzygórze i Długopole Zdrój. Liczy ponad 110 km. Szlak jest oznakowany symbolem krzyża stojącego na górze w kolorze żółtym, a także licznymi tablicami pamiątkowymi, umieszczonymi głównie przy kościołach znajdujących się na Szlaku Papieskim.

Ślady obecności

Szlak jest próbą i propozycją odkrywania oraz zapisywania poprzez turystyczne wędrówki śladów obecności ks. Karola Wojtyły - Jana Pawła II na terenie Dolnego Śląska, sięgania do nauczania, szczególnie tego, które Ojciec Święty pozostawił dla kościoła na Dolnym Śląsku. Jan Paweł II turystykę postrzegał jako jedną z podstawowych form wolnego czasu, ale również jako skuteczny środek formowania chrześcijańskich postaw. Mówił: „Turystyka jest skutecznym środkiem autentycznej formacji chrześcijańskiej i sprzyja dochodzeniu do dojrzałości chrześcijańskiej”. A śladów jego obecności na ziemi dolnośląskiej, którymi można podążać, nie brakuje. Jego kolejna wyprawa turystyczna, tym razem rowerowa, miała miejsce w pierwszych dniach września 1956 r. Wówczas to ks. Karol Wojtyła, duszpasterz akademicki, powrócił na Dolny Śląsk wraz z czteroosobową grupą swoich studentów w ramach wyprawy rowerowej. Rozpoczęła się ona w Bolesławcu, prowadziła dalej przez Świeradów Zdrój, następnie wzdłuż Karkonoszy: Sobieszów, Jelenia Góra, Karpacz, przez Kamienną Górę, Krzeszów - sanktuarium Matki Bożej Łaskawej - obecnie teren diecezji legnickiej, a później przez teren obecnej diecezji świdnickiej: Szczawno Zdrój, zamek Książ, Świebodzice do Świdnicy. Ta rowerowa wyprawa, biegnąca przez dwie dolnośląskie diecezje, została upamiętniona otwarciem przez bp. Stefana Cichego, ordynariusza legnickiego, w roku 2007 Szlaku Papieskiego z Sobieszowa na górę Chojnik, a także przez poświęcenie tablicy pamiątkowej 28 kwietnia 2008 r. na Zamku Książ, którego dokonali kard. Henryk Gulbinowicz i bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej, otwierając także działalność Instytutu Papieskiego w tym wyjątkowym miejscu.

Odwiedziny u Matki

Ks. Karol Wojtyła odwiedzał również liczne sanktuaria maryjne znajdujące się w Kotlinie Kłodzkiej. 4 września 1957 r. odwiedził najstarsze sanktuarium maryjne na Śląsku: sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie Śląskim. Ta obecność została potwierdzona także osobistym wpisem ks. Wojtyły do księgi księży gości odprawiających Mszę św. w sanktuarium. Kilkakrotnie odwiedzał sanktuarium „Maria Śnieżna” na Górze Iglicznej. Dopełnieniem spotkania z sanktuarium na Górze Iglicznej była koronacja figurki Matki Bożej, której 21 czerwca 1983 r. dokonał osobiście Jan Paweł II we Wrocławiu na Partynicach, w czasie swojej drugiej pielgrzymki do Ojczyzny, nadając wówczas cudownej figurce Matki Bożej tytuł „Przyczyny Naszej Radości”. Uzupełnieniem przytoczonych tak licznych śladów obecności są pamiątki: piuska i krzyż, ofiarowane przez Ojca Świętego Jana Pawła II, a przekazane przez kard. Henryka Gulbinowicza, które odnajdziemy w sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Lądku Zdroju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Uzdrowiona przez przebaczenie

2025-03-31 09:01
Rysunek Pietera Bruegla starszego

pl.wikipedia.org

Rysunek Pietera Bruegla starszego "Chrystus i cudzołożnica"

Komentarz do Ewangelii na V niedzielę Wielkiego Postu roku C.

Więcej ...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Więcej ...

Ekumeniczny jubileusz 95-lecia parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi

2025-04-06 08:30

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami