Reklama

Niedziela Lubelska

Za nami SMAL. Wszystko tak jak trzeba

Paweł Wysoki

Za nami Spotkanie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. Przez 8 dni - od Lublina przez Poniatową, Puławy, Łęczną, Lubartów, Chełm i Świdnik aż po tradycyjny Garbów - od 16 do 23 sierpnia pod hasłem „Wszystko nie tak” odbywały się spotkania animowane przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Wykorzystujemy czas pandemii, by rozmawiać, modlić się, cieszyć się sobą nawzajem i dzielić radością życia - powiedział ks. Emil Mazur, dyrektor SMAL. Duszpasterz, który ma za sobą trudne doświadczenie choroby COVID -19, zadbał o to, by wszystkie działania realizowane były zgodnie z zasadami bezpieczeństwa sanitarnego.

SMAL 2020 to kilka tysięcy kilometrów przejechanych przez organizatorów spotkania. Jak podliczyli, by dotrzeć do parafii, gdzie w sumie fizycznie udział wzięło niemal 400 osób (dokładnie 394 zarejestrowanych SMALowiczów), pokonano prawie 3 tys. km. Dla osób biorących udział w wydarzeniu on-line (tych było codziennie ok. 300), zrealizowano ponad 35 godzin transmisji. Nad przygotowaniem i prowadzeniem spotkań osnutych wokół nieco zapomnianych bohaterów Starego Testamentu pracowały 74 osoby.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwieńczeniem SMALu było spotkanie w Grabowie. W niedzielę, 23 sierpnia, w progach gościnnej parafii, która - jak podkreśla proboszcz ks. Zenon Małyszek - co roku z niecierpliwością czeka na rozmodloną i roześmianą młodzież, wreszcie pojawili się SMALowicze. Chociaż na krótko, bo tylko na jedno popołudnie, podtrzymali tradycję sierpniowych spotkań. - W Garbowie jest nam zawsze dobrze - zapewnił w imieniu gości bp Adam Bab. Nowy biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej ma za sobą udział we wszystkich spotkaniach młodych; w tym roku po raz pierwszy uczestniczył w nich jako biskup. Na zakończenie SMALu ksiądz biskup przewodniczył uroczystej Mszy św.

Nawiązując do bohaterów Biblii, których historie uczestnicy poznawali podczas popołudniowych spotkań w parafiach, bp Adam Bab opowiedział młodym o swojej fascynacji Maryją. Matka Boża była przewodniczką w ostatnim dniu SMALu. Jak podkreślał bp Adam, Maryja, mimo młodego wieku, dojrzała w wierze do rozmowy z Bogiem. Gdy przyszedł czas Zwiastowania, miała zaledwie kilkanaście lat. Pasterz zaapelował do młodych, by nie wymawiali się młodym wiekiem w budowaniu relacji z Bogiem. Przestrzegał przed marnowaniem czasu i zachęcał do obudzenia w sercu ambicji dobrego wykorzystania czasu. Bp Bab zwrócił też uwagę na pełną zaufania postawę Maryi, która dla akceptacji woli Bożej nie potrzebowała żadnych cudów, wystarczyło Jej słowo Boga. - Również nam Bóg daje obficie swoje słowo; możemy je słuchać, wzrastać w wierze i na nim budować swoje relacje - powiedział ksiądz biskup. Na ziemi pełne zaufania Bogu życie Maryi (nawet w tak skrajnych sytuacjach, jak pod krzyżem Jezusa), zaowocowało dla Niej chwałą nieba. Pełna Boga jest dla nas wzorem, jak przeżyć ziemski czas dany od Boga. Na naśladowanie Jej nigdy nie jest za późno.

Reklama

Po Mszy św. bp Adam Bab zatańczył z młodymi do słów hymnu SMAL: "wszystko jest ok, wszyscy tak jak trzeba, wszystko Bóg wymyślił, łaska płynie z nieba". Zapraszamy na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172






Podziel się:

Oceń:

2020-08-24 11:38

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Święty Atanazy z Aleksandrii

www.fundacjamaximilianum.pl

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...