Reklama

Bursztyn, wojowie i Bogurodzica

Europejskie Święto Bursztynu jest organizowane od 2007 r. przez Stowarzyszenie Polski Szlak Bursztynowy z siedzibą w Wieluniu. To nie tylko dwudniowa impreza plenerowa, ale przedsięwzięcie, dzięki któremu m.in. restaurowane są zabytki i znakowane turystyczne szlaki rowerowe, by promować archeologiczno-historyczne dziedzictwo kulturowe ziemi wieluńskiej oraz jej walory krajobrazowo-przyrodnicze. Działania organizacji samorządowych tworzą ciekawy i spójny produkt turystyczny ziemi wieluńskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, ale tkwi w jej istocie”. Tę dzisiaj aktualną sentencję Romana Dmowskiego starają się potwierdzić włodarze miasta Wielunia, na czele z wicestarostą - Januszem Antczakiem, przypominając, że przez Wieluń, okolice i Kalisz przechodził w starożytności Szlak Bursztynowy. Aby zachować przeszłość, tradycję, a tym samym prawdę historyczną, w Wieluniu i nieodległej Konopnicy 14 i 15 sierpnia odbyło się IV Europejskie Święto Bursztynu. Uroczystości miały nie tylko promować miasto i okolice wraz ze wszystkim, co stwarza klimat, ma wymiar duchowy, ale także uczyć poprzez swoistego rodzaju klimat, historyczne dotknięcie.
Wieluń jest miastem specyficznym, pięknym a zarazem historycznie naznaczonym, nie tylko poprzez legendę o założeniu, kiedy to wielkopolski książę strzelając do jelenia ujrzał kielich oraz Baranka Bożego z chorągwią i krzyżem, dlatego od zniekształconego słowa jeleń pochodzi jego nazwa. To królewskie miasto swój rozwój gospodarczy zawdzięcza Kazimierzowi Wielkiemu, który zbudował zamek i mury obronne, jakiego fragmenty wraz z Bramą Krakowską - jedyną zachowaną bramą miejską, podziwiać można do dziś. Miasto - od czasów ostatniego Piasta - poważnie się rozwijało, miało doświadczenie w wymianie towarowej, to przecież przez te tereny przechodziły kawalkady kupców po „złoto północy”. Chcąc podtrzymać znaczenie Wielunia - nie zapominając o tym, że właśnie na miejscowy szpital niemieckie bombowce jeszcze przed wydarzeniami na Westerplatte zrzuciły bomby - w 2006 r. powstało Stowarzyszenie Polski Szlak Bursztynowy. Najbardziej spektakularną imprezą tegoż jest Europejskie Święto Bursztynu, którego pomysłodawcą jest wicestarosta Janusz Antczak. „Uważam, że uczyć można najlepiej poprzez dotknięcie, rekonstrukcję, poza tym Austriacy, Włosi mają stowarzyszenia upamiętniające tę najsłynniejszą drogę handlową w starożytności, łączącą nie tylko Europę północną z południową, ale także cywilizację a więc i ludzi. Obejmując zaszczytny tytuł wiceprezesa Polskiego Szlaku Bursztynowego chciałem - jako dłużnik Kościoła i mieszkańców Wielunia spłacić dług. Pielgrzymując z kaliską pielgrzymką do Częstochowy nigdy nie miałem tutaj kłopotów z noclegiem i okazywano mi wiele życzliwości. Teraz jako mieszkaniec tej ziemi chcę ją ubogacać duchowo i materialnie” - mówi „Niedzieli” wicestarosta.
Tegoroczne Europejskie Święto Bursztynu rozpoczęło się od widowiska teatralnego przygotowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Konopnickiej nad brzegiem Warty, które zakończyło się zaślubinami. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych na czele z Marszałkiem Województwa Łódzkiego Włodzimierzem Fisiakiem. „Uczta weselna” była bogata w różne atrakcje np. zabawy nawiązujące do czasów starożytnych, pasowanie na woja, wyścigi na koniach. Dla najmłodszych największą niespodzianką było poszukiwanie bursztynu a starsi mogli - wzorem przodków - odśpiewać uroczyście „Bogurodzicę” i inne pieśni patriotyczno-religijne. Drugi dzień imprezy miał także klimat rodzinny, licznie zgromadzeni piknikując w parku przed starostwem mogli wysłuchać koncertów muzyki folkowej, irlandzkiej i szkockiej. IV Europejskie Dni Bursztynu zakończył późnym wieczorem pomysłodawca, dziękując Bogu za szczęśliwy przebieg tego dwudniowego powrotu do przeszłości i pogodę.

SiT

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Premier Meloni przyjęła kardynała Stanisława Dziwisza

2024-04-29 14:22
Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

W. Mróz/diecezja.pl

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Premier Włoch Giorgia Meloni przyjęła w swojej kancelarii, Palazzo Chigi, kardynała Stanisława Dziwisza - poinformował rząd w poniedziałkowym komunikacie. Spotkanie odbyło się w związku z obchodzoną w sobotę 10. rocznicą kanonizacji Jana Pawła II.

Więcej ...

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Więcej ...

Nieprzechodni puchar

2024-04-29 23:36

Kacper Jeż/ LSO DT

- Dla duszpasterzy to okazja, aby przez uczciwą walkę pokazać im, że z Bogiem można wszystko – przekonuje ks. Sylwester Brzeźny, diecezjalny duszpasterz LSO.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego