Reklama

Święty Urbanie, patronie nasz!

Św. Urban I, papież, został patronem Zielonej Góry. 5 września fakt ten został uroczyście ogłoszony mieszkańcom przez władze miasta. W uroczystościach wzięli udział bp Stefan Regmunt i bp Adam Dyczkowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Roczne starania Społecznego Komitetu Ogłoszenia św. Urbana Patronem Zielonej Góry zostały uwieńczone przyznaniem zgody przez Stolicę Apostolską na nadanie miastu tego patronatu. - Ten rok dla Winobrania jest wyjątkowy - mówił bp Stefan Regmunt. - W tym roku nasze miasto otrzymuje szczególnego patrona. Jest nim Urban I, papież. To właśnie on ma roztaczać nad nami opiekę, ma być naszym orędownikiem, ma być dla nas wzorem w formowaniu teraźniejszości i przyszłości.
Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, która odbyła się w auli Rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego, bp Stefan Regmunt przekazał papieski dekret ustanawiający św. Urbana, papieża, patronem Zielonej Góry Adamowi Urbaniakowi - przewodniczącemu RM.
W ramach okolicznościowych wykładów tradycje i rolę nadawania miastom patronatów świętych w historii i współcześnie przybliżył dr hab. Wojciech Strzyżewski, a postać świętego patrona przedstawił ks. dr Dariusz Śmierzchalski-Wachocz. Według „Liber Pontificalis”, Urban był rodowitym Rzymianinem. Został siedemnastym papieżem po męczeńskiej śmierci św. Kaliksta I w 222 r. i stał na czele Kościoła prawie 8 lat. Urban realizował duszpasterską wizję Kościoła w imię Chrystusowej miłości i przebaczenia. Uchodził za wytrawnego kaznodzieję, który kazaniami przyciągał do wspólnoty kościelnej nowych wiernych. Oskarżono go o nawrócenie 5 tys. Rzymian. Zginął śmiercią męczeńską 23 maja 230 r., 25 maja został pochowany w katakumbach.
W południe w zielonogórskiej konkatedrze rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta. - Dzień 5 września 2010 r. zapisze się w kronikach miasta w sposób szczególny. To dziś, po wydaniu przez Stolicę Apostolską dekretu w sprawie ustanowienia św. Urbana patronem naszego miasta, pragniemy w sposób uroczysty ogłosić fakt, że św. Urban, patron winiarzy, bierze w opiekę Zieloną Górę, tak bardzo przecież związaną z winnicami i winoroślą - mówił Adam Urbaniak, rozpoczynając uroczystość.
Prośbę o modlitwę skierował prezes Zielonogórskiego Stowarzyszenia Winiarzy Roman Grad: - Chciałbym złożyć bardzo serdeczne podziękowania, że mógł nastąpić taki moment długo przez nas oczekiwany. Jesteśmy dumni z tego, że to właśnie św. Urban I będzie patronować naszemu miastu. Serdecznie dziękujemy i prosimy o modlitwę Jego Ekscelencję w intencji przejęcia opieki św. Urbana I nad zielonogórskimi winnicami oraz winiarzami.
W homilii bp Stefan Regmunt przypomniał, że świętujemy Winobranie. - Jako Polacy lubimy się bawić i mamy do tego prawo. Dziękujemy za zbiory i modlimy się o właściwe wykorzystanie tych owoców. Wino od najdawniejszych lat jest obecne w życiu codziennym i uznawane jako coś dobrego. To właśnie wino w historii łączyło ludzi, ubogacało święta, sprawiało dużo radości. To człowiek jest twórcą wina. To jest znak jego kultury. Kiedy patrzymy na życie człowieka, to zauważamy, że on posługuje się tym dobrem jako elementem posiłku, jako czymś zwyczajnym. Jeśli ktoś nie spożywa wina, to towarzyszy mu jakaś motywacja, często ekspiacyjna, nie pozwala mu na to stan zdrowia lub inne powody.
Wino nie jest celem życia człowieka, nie jest źródłem prawdziwej radości, nie powinno być przedmiotem ubóstwienia, prowadzić do upojenia, do utraty kontroli nad sobą, nad rozumem i wolą, bo Bóg przekazał człowiekowi mądrość - mówił bp Stefan Regmunt.
Po uroczystościach liturgicznych z pl. Wilhelma Pluty wyruszył korowód, w którym na plac przez ratuszem przeszli biskupi i kapłani, parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa i miasta, lubuscy winiarze, niosący figurę św. Urbana, oraz goście i mieszkańcy.
Na winobraniowej scenie kanclerz Kurii Biskupiej ks. dr Piotr Kubiak odczytał treść papieskiego dekretu. „(…) Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na mocy uprawnień nadanych jej przez Najwyższego Pasterza Benedykta XVI, uwzględniając przedłożenia, stwierdziła, że wybór i uznanie dokonane zostały według norm prawa i w odpowiedzi na prośby zatwierdza św. Urbana, papieża, patronem u Boga miasta Zielona Góra wraz z prawami i przywilejami liturgicznymi wynikającymi z przepisów.
Dokument trafił w ręce prezydenta miasta Janusza Kubickiego, który podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Zielona Góra ma swojego patrona.
- Myślę, że corocznie będziemy się spotykać w pierwszą niedzielę winobrania, świętując i pamiętając o tym, że mamy patrona, który jest związany z winobraniem - mówił bp Stefan Regmunt. Biskup życzył mieszkańcom skutecznej opieki świętego Patrona, aby strzegł, ochraniał i umacniał duchowo. - Niech pomoże nam budować jedność i pokój, niech wyprasza naszemu miastu wszelką pomyślność. Niech pomaga żyć zgodnie z wartościami, niech uczy wybierać to, co Boże.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy - po raz dwunasty

2024-04-28 15:17

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze odbył się zjazd zorganizowany po raz dwunasty przez Stowarzyszenie Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy. Odwołuje się ono tradycji przedwojennych regionu. To druga grupa, która rozpoczęła w kwietniu sezon w częstochowskim sanktuarium. Zjazd wpisujący się w obchodzoną dziś XVIII Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców był czasem prośby o wzajemny szacunek na drodze i szczęśliwe powroty do domu dla motocyklistów i wszystkich użytkowników dróg.

Więcej ...

Święta Mama

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Więcej ...

O komiksach Juliusza Woźnego w szkole

2024-04-29 22:29
Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Uczniowie starszych klas SP nr 17 we Wrocławiu gościli Juliusza Woźnego, wrocławskiego historyka i autora komiksów. Usłyszeli o Edycie Stein, wrocławskich miejscach z nią związanych, ale też o pracy nad komiksami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego