Reklama

Jubileusz 30-lecia parafii Niemstów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielne południe 5 września br., dzięki życzliwości dziekana i proboszcza mojej parafii ks. kan. Józefa Dudka, który zabrał mnie do swojego samochodu, pojechałem do Niemstowa. Powodów było kilka. Niemstów należał w przeszłości do rodziny Sieniawskich, a potem Czartoryskich, którzy władali miastem Oleszyce. Należał także do oleszyckiej parafii. W Niemstowie była cerkiew drewniana greckokatolicka już w 1696 r., potem nowo zbudowana w 1822 r., z pięknym ikonostasem przedstawiającym tajemnice Różańca św. Interesowało mnie, co pozostało z pamiątek tamtego okresu. Okazało się, że niewiele. Cerkiew drewniana już nie istnieje. Ikonostas został przekazany do cerkwi w Jarosławiu. W latach 1910-12 zbudowana została okazała murowana cerkiew, która jest obecnie kościołem parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Właśnie 5 września świętowano w nim 30-lecie powstania parafii, odpust oraz parafialne dożynki. To potrójne święto wypadło okazale. Jak słusznie zauważył ks. prał. Stefan Wójtowicz, takiej uroczystości nie powstydziłby się kościół konkatedralny w Lubaczowie czy katedralny w Zamościu. W święcie tym uczestniczyło 23 kapłanów, z dziekanem cieszanowskim ks. kan. Józefem Dudkiem i dziekanem lubaczowskim ks. kan. Andrzejem Stopyrą na czele, władze samorządowe - burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny, jego zastępca Janusz Mazurek oraz wójt gminy Stary Dzików Aniela Hulak. Witając wszystkich, proboszcz parafii ks. Jerzy Truś przypomniał, że 100 lat temu ludzie wiary wybudowali tę świątynię, by oddawać cześć Bogu na tym miejscu niemstowskiej ziemi, a 30 lat temu administrator apostolski archidiecezji w Lubaczowie ks. prof. bp Marian Rechowicz posłał tu ojca Władysława Niemca, by tworzył strukturę tej parafii rzymskokatolickiej. Stworzona została tym samym możliwość gromadzenia się tej wspólnocie w celu uwielbiania Boga Stwórcy. W dzisiejszym świecie, często rozbitym, doświadczanym przez kataklizmy, wojującym z Bogiem i Bożą prawdą, jeszcze bardziej uświadamiamy sobie potrzebę wznoszenia rąk do Pana Boga, do budowania naszego życia na skale, którą jest Jezus Chrystus i Jego Kościół.
Eucharystii przewodniczył rodak Niemstowa ks. Marian Wyrwa z Zamościa wraz z innym rodakiem ks. Markiem Pereszluchą, pracującym w diecezji sandomierskiej oraz najdłużej pracującym w tej parafii, bo 6 lat, ks. Mieczysławem Startkiem. On też wygłosił homilię. Przypomniał, że święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny nazywamy świętem Matki Boskiej Siewnej. Święcimy w kościołach ziarno pod nowy zasiew. Ziarnem tym są też nasze słowa, czyny, praca, dobry przykład. Oczekujemy na lepszy świat. Będzie on lepszy, gdy my staniemy się lepsi. Gdy będziemy żyli wartościami chrześcijańskimi. To, co mówimy, robimy, wraca do nas, jak fala obijająca się od brzegu. Kaznodzieja zwrócił uwagę na odpowiedzialność rodziców za wychowanie młodego pokolenia. Nawiązując do obchodzonego jubileuszu, podziękował kapłanom pracującym w tej wspólnocie i życzył kolejnych jubileuszy, jeszcze bardziej radosnych i owocnych w dokonania materialne i duchowe. By ziarno, rzucane na glebę serc, przyniosło obfity plon.
Celebrans poświęcił wieńce dożynkowe. Zespół śpiewaczy z Ułazowa, należącego do tej parafii, zaśpiewał piękną ułożoną przez siebie ludową pieśń. Również dzieci, ubrane w stroje ludowe, wierszem i piosenką prosiły Maryję o zdrowie i siły dla rolników, podziękowały za łaskę „zebrania plonów w naszej wiosce” i za „upieczony bochen chleba pszenicznego”, przyniesionego do kościoła, by „ręką Bożą został pobłogosławiony”. Były także życzenia jubileuszowe od wójt A. Hulak i burmistrza Z. Zadwornego. Dziekan cieszanowski ks. kan. J. Dudek wyraził radość i wdzięczność, że ta świątynia tak pięknie wygląda, jest zadbana, tak pięknie kwitnie w niej życie duchowe oraz że została uratowana przed zniszczeniem. Wiceburmistrz Cieszanowa, rodak tej miejscowości Janusz Mazurek przypomniał historię parafii Niemstów, którą erygował 9 lipca 1980 r. bp Marian Rechowicz. Do parafii została włączona wieś Ułazów z parafii Stary Dzików. W niej zbudowany został nowy kościół filialny i poświęcony 20 czerwca 1993 r. przez bp. Jana Śrutwę. 12 września 1982 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę plebanii w Niemstowie, a w roku następnym 4 kwietnia, w dniu Zmartwychwstania Pańskiego po odprawionej Rezurekcji poświęcił ją bp M. Rechowicz W 1992 r. zamontowano dzwony. W ostatnim 10-leciu z Niemstowa wyświęconych zostało trzech kapłanów. Oprócz wspomnianych dwóch odprawiających jubileuszową Mszę św. jeszcze Dominik Chomyszyn. Piękny wygląd kościoła i kościoła filialnego w Ułazowie to zasługa pracujących w nich proboszczów: Władysława Niemca, Władysława Bednarczyka, Stanisława Tymosza, Ryszarda Basznianina, Romana Kulczyckiego, Mieczysława Startka, Stefana Kuka, Marka Krzyżana i obecnego Jerzego Trusia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja Portsmouth przeprasza ofiarę

2025-04-10 22:39

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Pochodzący z Polski ksiądz Piotr Glas z angielskiej diecezji Portsmouth został wczoraj uznany winnym czynów lubieżnych wobec dziecka na tle fetyszu stóp. Ława przysięgłych w sądzie w Saint Helier na wyspie Jersey wydała orzeczenie w sprawie trzech zarzutów, uniewinniając oskarżonego z dwóch. Wcześniej sąd odrzucił trzy inne zarzuty. Do przestępstw doszło, gdy duchowny był duszpasterzem na tej wyspie w latach 2002-2008.

Więcej ...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

2025-04-07 13:15

Adobe Stock

Pro-liferka, dziennikarka, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, doradca życia rodzinnego, współautorka serii podręczników do wychowania do życia w rodzinie Magdalena Guziak-Nowak opisuje wstrząsającą relację ze szpitala w Oleśnicy.

Więcej ...

Abp Józef Kupny: Chrystus był przy mordowanych w Katyniu, był z ofiarami tragedii smoleńskiej

2025-04-14 17:00
Msza św. w ceremoniale wojskowym w 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

Marzena Cyfert

Msza św. w ceremoniale wojskowym w 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

– Nie byli sami, nie odchodzili samotnie. Chrystus był przy nich. On jest też z nami, z rodzinami, które cierpią – mówił abp Józef Kupny w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W TV Republika debata kandydatów na prezydenta Polski

Wiadomości

W TV Republika debata kandydatów na prezydenta Polski

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Wchodzimy już w wydarzenia Wielkiego Tygodnia

Wiara

Wchodzimy już w wydarzenia Wielkiego Tygodnia

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...