Reklama

Goleszowska „Czytelnia” odżyła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po 60 latach od konfiskaty dokonanej przez komunistyczne władze oddano do użytku dom parafialny „Czytelnia” w parafii św. Michała Archanioła w Goleszowie. Uroczystości poświęcenia odrestaurowanego budynku przewodniczył bp Tadeusz Rakoczy. W niedzielę, 19 września Ordynariusz naszej diecezji celebrował dziękczynną Eucharystię w goleszowskiej świątyni. - Wysiłek jaki włożyliście w odnowienie domu parafialnego jest waszym wkładem w życie parafii, waszym wyznaniem wiary. Jest wyborem Boga. Wspierajcie dobre dzieła i pomagajcie w ich pomnażaniu - powiedział bp Rakoczy podczas homilii, przypominając bogatą historię domu parafialnego. - Ufam, że stanie się on miejscem spotkań różnych wspólnot i grup działających przy parafii. Niech jednoczy ludzi, tak jak czynił to przez wiele lat swego istnienia - podkreślał Hierarcha.
Parafialne święto w Goleszowie było także okazją do wspomnienia obchodzonych w tym roku jubileuszy: 60. rocznicy urodzin proboszcza i 25-lecia jego posługi w parafii św. Michała Archanioła. - Dziś parafia dziękuje ci za wierną, oddaną i roztropną posługę w ciągu tego ćwierćwiecza. Chcemy towarzyszyć ci naszą modlitwą, prosząc o dalsze błogosławieństwo w twojej pasterskiej pracy - zwrócił się do ks. prał. Adama Drożdża bp Rakoczy.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli do domu parafialnego. Tam w obecności władz gminy i zebranych wiernych bielsko-żywiecki Ordynariusz poświęcił i otworzył wyremontowany budynek. Oprócz Biskupa, przecięcia wstęgi dokonali: Proboszcz goleszowskiej parafii, Wójt gminy oraz pamiętająca działalność domu parafialnego sprzed 60 lat Wanda Talowska. Świętowanie w goleszowskiej wspólnocie wieńczyły występy artystyczne dzieci i młodzieży w sali teatralnej odrestaurowanego budynku.
Początki katolickiej „Czytelni” w Goleszowie sięgają 1895 r. Placówka miała szerzyć oświatę, pielęgnować polską kulturę i skupiać młodych ludzi wokół różnego rodzaju przedsięwzięć. W sprawozdaniu z 1900 r. znajdujemy informację że księgozbiór w Goleszowie liczył 466 woluminów. Na przełomie wieków przewodniczącym „Czytelni” był ks. Józef Karowski. W okresie jego duszpasterzowania zawiązała się także amatorska grupa teatralna. Pierwsze w dziejach Goleszowa przedstawienie urządzono w sali hotelu Jana Winklera 15 września 1901 r. Odtąd młodzież „Czytelni” organizowała wiele przedstawień patriotycznych i sztuk teatralnych, okolicznościowe wieczorki, występy chórów, często z towarzyszeniem orkiestry.
10 października 1927 r. uroczyście poświęcono nowo wybudowany budynek parafialny, w którym skupiła się cała działalność „Czytelni”. Przerwała ją wojna oraz czasy komunistycznych rządów. W marcu 1950 r. władze państwowe odebrały goleszowskiej wspólnocie dom parafialny i urządziły w nim magazyny.
Budynek udało się odzyskać dopiero w 1997 r. decyzją Komisji Majątkowej. Dwa lata później zniszczoną budowlę przejęto od gminnej spółdzielni. Renowacyjne prace rozpoczęto w 2004 r. W ciągu 6 lat finansowego wysiłku parafian „Czytelnię” zdołano w pełni odrestaurować. Proboszcz parafii ks. prał. Adam Drożdż wyraża nadzieję, że uroczystość poświęcenia „Czytelni” otworzy nowy rozdział w historii parafii. - Chcemy, by w dalszym ciągu było to miejsce spotkań różnych grup działających przy parafii. Mam nadzieję, że tak, jak „Czytelnia” służyła wielu pokoleniom mieszkańcom tej podbeskidzkiej ziemi, tak i teraz będzie służył mam wszystkim na wiele, wiele lat - zaznacza duszpasterz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Manifestacja "Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy" w Gubinie

2025-04-05 17:39

PAP/Lech Muszyński

W przygranicznym Gubienie odbył się protest pod nazwą „Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy”, podczas którego zgromadzeni manifestanci domagali się obrony szczelności polskich granic, a także zmiany polityki rządu w tej sprawie.

Więcej ...

Kręgosłup Leszczyny

2025-04-05 06:57
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Polityka jest pełna zwrotów akcji. Tak można by w delikatny sposób określić działania polityków, którzy zmieniają zdanie w zależności od koniunktury, słupków i układu, w jakim się znaleźli.

Więcej ...

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on swoją moc?

2025-04-05 20:57

Adobe Stock

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie - czy jeśli sakramentu udziela człowiek niegodny, to traci on swoją moc?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy należy modlić się do Maryi?

Wiara

Czy należy modlić się do Maryi?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Komunikat: Bp Arkadiusz Okroj nowym biskupem toruńskim

Kościół

Komunikat: Bp Arkadiusz Okroj nowym biskupem toruńskim

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami