Reklama

Rusza Muzeum im. ks. Rom ana Kotlarza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość św. Stanisława Kostki, patrona Polski odbyło się symboliczne otwarcie siedziby Muzeum Czynu Niepodległościowego w Koniemłotach. Jego patronem jest ks. Roman Kotlarz.
Legendarny kapłan i działacz opozycji demokratycznej w PRL urodził się w tej niewielkiej, podstaszowskiej miejscowości. Tu, na cmentarzu parafialnym, znajduje się jego grób. Duchowny zmarł 18 sierpnia 1976 r., w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach. Przed śmiercią był wielokrotnie inwigilowany i szykanowany przez bezpiekę. W ostatnich latach życia był proboszczem parafii Matki Bożej Częstochowskiej w podradomskim Pelagowie. Stał się jednym z symboli „wydarzeń czerwcowych” w Radomiu. Gdy robotnicy wyszli na ulicę, protestując przeciwko podwyżkom cen żywności, przyłączył się do manifestujących, błogosławił ich ze schodów kościoła Świętej Trójcy i udzielał zbiorowego rozgrzeszenia na wypadek śmierci. W trakcie tego protestu zginęły dwie osoby, ponad 600 zatrzymano.
Ks. Roman zaczął organizować modlitwy za pobitych, aresztowanych i zwalnianych z pracy robotników. W kazaniach głośno domagał się szacunku dla człowieka i jego pracy. Mocno piętnował represje władzy ludowej. Ta nie pozostała mu jednak dłużna. Na plebanię coraz częściej zaczęli zaglądać funkcjonariusze SB. Kilka takich wizyt zakończyło się pobiciem kapłana. Wymęczony i skatowany kapłan zasłabł podczas odprawiania Mszy św. w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Trafił do szpitala, gdzie zmarł trzy dni później. Władze nie zezwoliły na jego pogrzeb w Radomiu. Ceremonia odbyła się w rodzinnych Koniemłotach. Uczestniczyły w niej tysiące ludzi.
W roku 1990 prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski pośmiertnie odznaczył ks. Kotlarza Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami „Za ofiarę życia w walce z komunistami o niepodległą Polskę”. Sześć lat temu ówczesny biskup sandomierski Andrzej Dzięga powołał przy parafii w Koniemłotach Ośrodek Dokumentacji Życia i Działalności ks. Romana Kotlarza. Ma on gromadzić dokumenty i świadectwa, które później mogłyby posłużyć w procesie beatyfikacji bohatera radomskiego czerwca.
- Był kapłanem, który dobrze rozumiał, że sprawy Ojca, to są również sprawy innych ludzi, Ojczyzny, sprawiedliwości społecznej - powiedział ordynariusz diecezji radomskiej bp Henryk Tomasik, który 18 sierpnia modlił się przy grobie ks. Kotlarza i w jego intencji sprawował Mszę św. - Wiele za to wycierpiał. To była jego ofiara, a wielkość ofiary ujawnia miłość człowieka.
Pamięć ks. Kotlarza w 36. rocznicę jego śmierci uczciła młodzież z okolic Staszowa, która licznie wzięła udział w biegu memoriałowym jego imienia. Członkowie NSZZ „Solidarność” okręgu świętokrzyskiego i radomskiego przyjechali do Koniemłotów, by w tym miejscu świętować 30- lecie istnienia związku. Z tej okazji wręczone zostały okolicznościowe medale, które otrzymali m.in. Michalina Kawalec - siostra ks. Kotlarza oraz proboszcz parafii w Koniemłotach ks. Paweł Cygan.
Kulminacyjnym punktem uroczystości upamiętniających rocznicę śmierci ks. Kotlarza było otwarcie siedziby Muzeum Czynu Niepodległościowego, które mieścić będzie się w odremontowanym budynku dawnego klasztoru benedyktynów. Zakonnicy pracowali w Koniemłotach do 1819 r. Potem ich klasztor pełnił funkcję plebanii, a ostatnimi czasy stał niezagospodarowany i z roku na rok coraz bardziej niszczał. Staraniem księdza proboszcza Pawła Cygana i Stowarzyszenia „Przyszłość”, został odrestaurowany i przystosowany do nowych celów. Teraz prezentowane będą tu pamiątki związane z uczestnictwem okolicznej ludności we wszystkich ważniejszych zrywach niepodległościowych od Insurekcji Kościuszkowskiej począwszy. Znajdą się tu także eksponaty związane z działalnością Armii Krajowej oraz „Solidarności”.
11 listopada w budynku dawnego klasztoru otwarta zostanie Izba Pamięci ks. Kotlarza. Pokazana tu będzie m.in. głośna wystawa pod tytułem „Ksiądz musi zaprzestać”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Swój udział w tym wydarzeniu zapowiedział biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowacka odpowiada Episkopatowi: przygotowywanie podstaw programowych jest kompetencją MEN

2024-11-22 13:32

PAP/Paweł Supernak

Edukacja zdrowotna nie stoi w sprzeczności z zapisami Konstytucji RP; jest to przedmiot szalenie potrzebny polskiej młodzieży - powiedziała PAP minister edukacji narodowej Barbara Nowacka, odnosząc się w ten sposób do stanowiska KEP.

Więcej ...

Uwaga na brudną kampanię

2024-11-23 08:21
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Andrzej Duda hailował na swojej konwencji wyborczej?” – takie nagłówki mogą co niektórym kojarzyć się z młodością, a przynajmniej z czasami gdy się było młodszym.

Więcej ...

Warszawa: Trwa walka o życie postrzelonego policjanta

2024-11-23 15:33

Adobe Stock

„Przed chwilą na ulicy Inżynierskiej 6 w Warszawie nieznany sprawca postrzelił policjanta. Trwa walka o życie policjanta, którą prowadzą ratownicy medyczni” - podała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego „Meditrans” w Warszawie na Facebooku.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zdejmuje krzyż w...

Wiadomości

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zdejmuje krzyż w...

„Jaśniejące Oblicze Chrystusa” na Chuście z...

Wiara

„Jaśniejące Oblicze Chrystusa” na Chuście z...

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Niech nadzieja życia wiecznego towarzyszy mi każdego dnia

Wiara

Niech nadzieja życia wiecznego towarzyszy mi każdego dnia

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

W sieci pojawiło się nagranie z profanacji figury Czarnej...

Europa

W sieci pojawiło się nagranie z profanacji figury Czarnej...