Reklama

Drogami Kościoła na Łotwie

Niedziela podlaska 41/2010

Stało się już tradycją, że każdy rok formacyjny w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie poprzedzony jest wycieczką organizowaną przez dziekana alumnów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku w dniach 22-25 września klerycy oraz moderatorzy w osobach ojca duchownego ks. Jarosława Przeździeckiego i prefekta seminarium ks. Sławomira Mazura mieli możliwość zwiedzić Łotwę. Ten kraj mający dostęp do Morza Bałtyckiego, którego powierzchnia wynosi 64 589 km˛, składa się z czterech krain historycznych: Kurlandii, Liwonii, Łatgalii oraz Semigalii, które łącznie zamieszkuje 2 290 237 osób. Łotwa ma bardzo bogatą historię, na którą oddziaływały długie i silne wpływy niemieckie i skandynawskie. Jeżeli chodzi o dominujące wyznanie religijne, Łotwa zaliczana jest do krajów protestanckich, gdzie ma ponad 450 tys. wyznawców, głównie luteranizmu.
Pierwszy dzień wspólnego wyjazdu kleryków zdominowała długa podróż, jednakże była jeszcze okazja do zwiedzenia ryskiej Starówki, której budowle i ich historię przybliżał jeden z przewodników tamtejszego miasta - Wiaczesław Kapusta. Klerycy zwiedzili: zamek, w którym rezyduje prezydent, kościół pw. Matki Bożej Bolesnej, katedrę św. Jakuba, Sejm Republiki Litewskiej, Bramę Szwedzką, rekonstrukcję Muru Ryskiego, Wieżę Piaskową, łotewskie Muzeum Wojenne, kościół pw. św. Jana, kościół św. Piotra, katedrę Domską. Największym chyba zaskoczeniem okazała się choinka kwiatowa, która stoi na placu ryskiego Rynku. Okazało się, że Ryga obchodzi 500-lecie postawienia drzewka bożonarodzeniowego, stąd obecność w lecie choinki ułożonej z kwiatów. Po zwiedzaniu klerycy udali się na nocleg do jednego z domów przy gimnazjum katolickim w Rydze, gdzie kiedyś mieściło się seminarium duchowne.
Drugiego dnia klerycy odwiedzili takie miasta, jak: Sigulda, Turajda, Straupe i Cesis. W Siguldzie zwiedzili tor bobslejowy, na którym ćwiczą zawodnicy uprawiający tę dziedzinę sportu. Następnym punktem było podziwianie piękna Parku Narodowego i zamku, który się w nim znajduje. Była też zwiedzana jaskinia Gutmanala (nazwa pochodzi od słów „good” i „man” - „dobry człowiek”), która ma bardzo ciekawą historię. W Turajdzie zwiedzali muzeum i rezerwat, w którym są ruiny zamku. W dalszej części dnia był zwiedzany kościół w Kubesele - jest to pierwszy kościół, kiedyś katolicki, obecnie protestancki, który powstał na Łotwie. W Straupe klerycy zwiedzali dawny zamek, a obecnie hospicjum dla ludzi uzależnionych. W Cesis w jednym z kościołów była sprawowana Msza św., w której udział wzięli klerycy, a po niej był czas na zwiedzanie miasta, później powrót na nocleg do Rygi.
Trzeciego dnia był zorganizowany wyjazd do Agłony. Agłona dla Łotyszy jest tym samym co Częstochowa dla Polaków. W 1699 r. było to dziedzictwo Siesickich. Ewa Justyna z Siesickich Szostowicka ufundowała tu klasztor dominikanów. Kościół jest pw. Najświętszej Maryi Panny, tzw. Przewodniczki z kwiatkiem. W 1980 r. obchodzono 200-lecie kościoła, a Papież Jan Paweł II nadał mu status bazyliki. W 1986 r. odbyła się tutaj uroczystość 800-lecia chrztu Łotwy. Z okazji przyjazdu Jana Pawła II w 1993 r. odnowiono bazylikę oraz przygotowano olbrzymi plac przed budynkiem na jego przyjęcie. Przybyło wtedy 300 tys. pielgrzymów. W bazylice przed obrazem Najświętszej Maryi Panny była celebrowana Msza św., w której udział wzięli klerycy. Kolejnym punktem wycieczki było poznawanie miasta Dyneburg-Daugavpils, w którym w bliskim sąsiedztwie znajdują się cztery świątynie: katolicka, prawosławna, protestancka i świątynia staroobrzędowców - odłam prawosławia. Klerycy zwiedzili polski kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a następnie XIX-wieczną twierdzę carską - późniejszą, a obecnie już byłą wojskową bazę lotniczą.
Czwarty dzień w Rydze rozpoczęli klerycy od uczestnictwa we Mszy św. w kaplicy byłego seminarium. Następnie udali się do obecnego seminarium duchownego, gdzie aktualne kształci się dwudziestu kilku kleryków na całą Łotwę. Klerycy drohiczyńscy zwiedzali budynek WSD w Rydze, a także kościół pw. św. Franciszka. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie ryskiej katedry, która należy do kościoła protestanckiego. Po zwiedzeniu tej świątyni był czas wolny przeznaczony na indywidualne zwiedzanie ryskiego Rynku. W tym czasie odbywał się tam „festyn jabłka” - rodzaj dożynek. Była to świetna okazja to bliższego zapoznania się z kulturą łotewską i zwyczajami tam panującymi. Po południu czwartego dnia wycieczki klerycy udali się w podróż powrotną do Polski i przybyli do Drohiczyna późnym wieczorem. Ten wyjazd integracyjno-rekreacyjny był świetną okazją do poznania Łotwy, jej kultury oraz sytuacji Kościoła w tym państwie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Turniej ATP w Rzymie - Hurkacz awansował do ćwierćfinału

2024-05-14 19:33

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Rozstawiony z numerem siódmym Hubert Hurkacz wygrał z Argentyńczykiem Sebastianem Baezem (nr 17) 5:7, 7:6 (7-4), 6:4 w 1/8 finału tenisowego turnieju ATP rangi Masters 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Polak zanotował aż siedemnaście asów serwisowych.

Więcej ...

Warszawa: profesorowie Weigel i Weiler o prawach człowieka

2024-05-15 08:47

Ks. Tomasz Podlewski

W dawnej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się dziś debata pt. „Między religią a liberalizmem. Prawa człowieka wobec konfliktu światopoglądów”. Prelegentami byli wybitny amerykański filozof i teolog katolicki, prof. George Weigel oraz uznany specjalista od prawa międzynarodowego prof. Joseph H.H. Weiler, wykładowca na New York University School of Law.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie