Reklama

I Diecezjalny Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio

Niedziela toruńska 41/2010

25 września w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu zorganizowano I Diecezjalny Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio, w którym uczestniczyli członkowie grup modlitwy z diecezji toruńskiej, duchowni opiekunowie, animatorzy i czciciele świętego stygmatyka. Spotkanie odbyło się z inicjatywy o. Bolesława Konopki OFMCap, przy współudziale oraz organizacji ks. Zbigniewa Gańskiego. Mszy św. rozpoczynającej kongres przewodniczył bp Andrzej Suski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Grupy modlitwy powstały w 1947 r. z inicjatywy charyzmatycznego kapucyna Ojca Pio - stygmatyka, spowiednika, ojca duchowego z San Giovanni Rotondo. Celem grup jest ogarnięcie całego świata modlitwą, odnowa życia chrześcijańskiego poprzez rozważanie Słowa Bożego, Męki Pańskiej oraz życie codzienne pełne dobroci, miłości i radości. Pierwszą grupę w diecezji toruńskiej założył w 2006 r. o. Bolesław Konopka, kapucyn z Tenczyna, w parafii pw. Świętych Piotra i Pawła w Grodzicznie, w dekanacie rybieńskim. Opiekę duchową nad grupą sprawuje proboszcz ks. kan. Henryk Piotrowski. Zdecydowaną większość grup zakładał o. Bolesław Konopka OFMCap (moderator grup modlitwy w prowincji krakowskiej).
To, czym żył i do czego nawoływał św. Ojciec Pio, ma swoje źródło w życiu i działalności św. Franciszka. Nie jest przypadkiem, że św. Ojciec Pio znalazł wielu swoich czcicieli w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu. W 1985 r. z inicjatywy ks. kan. Jana Bednarka został wybudowany dom katechetyczny, a patronem obrano św. Franciszka z Asyżu. Symboliczny kamień pod budowę ks. Bednarek przywiózł z Asyżu. Piękne sgraffito „Pax et Bonum” znajdujące się na ścianie tego domu zostało wykonane w 1987 r. przez ks. kan. Henryka Piotrowskiego. Przedstawiona na nim scena jest znakiem działalności franciszkańskiej i wpisuje się w działanie GMOP.
Kongres rozpoczął się uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego. Modlili się również: ks. prał. Stanisław Andrik, ks. kan. Jan Bednarek, ks. kan. Dariusz Kunicki, ks. prał. Henryk Kujaczyński, ks. kan. Józef Lipski, ks. kan. Wojciech Zawacki, ks. Zbigniew J. Gański, ks. Jarosław Janowski, ks. Antoni Kwiatkowski, ks. Andrzej Kusiński, ks. Daniel Milewski, ks. Bogdan Tułodziecki oraz o. Bolesław Konopka OFMCap oraz o. Tomasz Duszyc, redaktor naczelny „Głosu Ojca Pio”.
Słowo powitania wygłosił ks. Zbigniew Gański, koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio Diecezji Toruńskiej. Kongres grup modlitwy - mówił ks. Gański - to czas spotkania, modlitwy, słuchania Słowa Bożego, wymiany doświadczeń, nawiązania lub (tam, gdzie istnieje) zacieśnienia współpracy. Chcemy budować jedność i wspólnie rozeznawać drogi realizacji charyzmatu grup. Chcemy poruszyć różnorodne tematy związane z życiem i rozwojem GMOP w diecezji toruńskiej. Wyraził życzenie, aby owocem kongresu było przede wszystkim wyproszenie sobie i bliźnim łaski Bożej.
W homilii Biskup Andrzej mówił m.in. o godzeniu się z wolą Bożą w codziennym niesieniu krzyża. Zwrócił uwagę, aby za przykładem świętego naszych czasów, który był zjednoczony z Chrystusem, ubogacać własną duchowość. Krzyż nabiera wartości w naszym życiu, jeśli go włączymy w krzyż Zbawiciela, właśnie w cierpieniu człowiek jest bliżej Chrystusa - podkreślał Biskup Andrzej. Mówił również, że zrozumienie krzyża i cierpienia nie będzie możliwe bez modlitwy: ufnej, wielkiej, upraszającej łaski dla siebie i innych, modlitwy na wzór św. Ojca Pio. Dążąc do świętości, nieodzowna jest modlitwa.
Zwrócił się na koniec do duchowych dzieci św. Ojca Pio z życzeniami Bożego błogosławieństwa i powiedział: „Bądźcie apostołami modlitwy, krzyża Jezusowego i tego, co ten krzyż wyraża. Bądźcie apostołami w duchu modlitwy św. Ojca Pio”.
W przygotowanie liturgii włączyli się członkowie grup modlitwy. W procesji z darami na ołtarzu złożyło m.in.: świecę, kwiaty, owoce, warzywa, Pismo Święte, albumy i książki związane z św. Ojcem Pio, rękodzieło w postaci karty z kroniki grupy i różaniec. Po Komunii św. o. Bolesław odmówił modlitwę dziękczynną św. Ojca Pio. Ostatnią częścią Mszy św. było ucałowanie relikwii.
Następnie konferencję nt. „Św. Ojciec Pio świadkiem miłości” - wygłosił o. Bolesław. Zwrócił uwagę na cechy, jakimi świadek miłości powinien się wyróżniać: świadczenie o Jezusie (aż po śmierć), życie krzyżem Chrystusowym, rozumienie i przyjmowanie cierpienia oraz rozmodlenie. Czas poświęcony Panu Bogu i modlitwie nie jest stracony - powiedział. O. Bolesław ukazał świętego jako zwykłego człowieka, ale całkowicie ufającego Bogu i poddającego się Jego posłannictwu. Zastanawiając się nad świadectwem miłości św. Ojca Pio, podkreślił, że to właśnie duchowość św. Franciszka ukształtowała świętego stygmatyka. Analizował jego rozmodlenie i mówił o etapach modlitwy. Na koniec przypomniał zebranym życzenia św. Ojca Pio: znać Chrystusa i Pismo Święte, być posłusznym papieżowi i kapłanom, modlić się za Kościół i z Kościołem, wynagradzać przez udział w cierpieniach Chrystusa oraz czynną miłością nieść ulgę cierpiącym i potrzebującym. Zachęcał, by, kierując się nimi, przez krzyż, modlitwę i cierpienie stawali się świadkami miłości. Natomiast o. Tomasz przybliżył podobieństwa pomiędzy życiem i działalnością św. Franciszka a św. Ojca Pio na podstawie najnowszych mozaik w San Giovanni Rotondo. Stajemy się tacy, w kogo się wpatrujemy - mówił - więc mamy wpatrywać się w Jezusa Chrystusa.
Po przerwie obiadowej (poczęstunek przygotowany przez wiernych parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu i Księdza Proboszcza) przed Najświętszym Sakramentem modlono się Koronką do Najświętszego Serca Pana Jezusa św. Ojca Pio, upraszając za jego wstawiennictwem łaski dla siebie, swoich rodzin i parafii. W modlitwie polecano trudne sprawy.
Młodzież z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu zaprezentowała montaż słowno-muzyczny pt. „Pokój - dobro - modlitwa - miłość”. „Chcemy być dobrymi, pełnymi pokoju, trwającymi na modlitwie, wierząc, że Bóg jest miłością” - głosiła inwokacja tego programu. Poprzez piosenkę, poezję, refleksję, fragmenty Pisma Świętego i encykliki Benedykta XVI „Bóg jest miłością” młodzi przybliżyli ducha franciszkańskiego, którym żył św. Ojciec Pio; to przesłanie nadal jest aktualne we współczesnym świecie. Montażowi towarzyszył pokaz multimedialny.
Po krótkiej przerwie w sali konferencyjnej członkowie grup mieli okazję podzielić się refleksjami ze swojej działalności i wymienić doświadczenia. Dawano świadectwa dostąpienia łaski Bożej za wstawiennictwem świętego. Podkreślano również wielką potrzebę wspólnej modlitwy. Osoby zainteresowane miały możliwość zaopatrzenia się w materiały związane ze Świętym i grupami modlitwy (książki, kasety wideo, prasa, modlitewniki, obrazki itp.), a w domu katechetycznym mogli obejrzeć wystawę fotografii św. Ojca Pio. Na zakończenie I Diecezjalnego Kongresu Grup Modlitwy Ojca Pio o. Bolesław oraz o. Tomasz wyrazili słowa podziękowania gospodarzowi miejsca i organizatorowi spotkania ks. Zbigniewowi Gańskiemu oraz wszystkim, którzy przyczynili się do przebiegu w serdecznej atmosferze tego przedsięwzięcia.

Grupy Modlitwy Ojca Pio w parafiach diecezji toruńskiej

Świętych Piotra i Pawła w Grodzicznie (ks. kan. Henryk Piotrowski),
Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górnych Wymiarach (ks. Mirosław Parulski),
Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu (ks. prał. Stanisław Andrik),
Ducha Świętego w Grudziądzu (ks. Jarosław Janowski),
św. Józefa Oblubieńca w Grudziądzu (ks. kan. Józef Lipski),
Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu (ks. Zbigniew Gański),
św. Maksymiliana Kolbego w Grudziądzu (ks. kan. Henryk Kujaczyński),
św. Andrzeja Boboli w Pieńkach Królewskich (ks. Bogdan Tułodziecki),
św. Marcina w Sarnowie (ks. Marek Zieliński),
św. Antoniego w Toruniu (ks. kan. Wojciech Miszewski),
Miłosierdzia Bożego w Toruniu (ks. prał. Stanisław Majewski),
św. Bartłomieja i św. Anny w Wabczu (ks. Piotr Podlewski)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

XI Majówka w Ogrodach Klasztornych

2024-05-14 16:58
Dwórki św. Jadwigi - jej gród co roku przyciąga dzieci i dorosłych.

Magdalena Lewandowska

Dwórki św. Jadwigi - jej gród co roku przyciąga dzieci i dorosłych.

Zapraszamy serdecznie na wyjątkową majówkę w ogrodach klasztoru Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy.

Więcej ...

Filipiny odwdzięczają się misjonarzom licznymi powołaniami

2024-05-14 18:22

Karol Porwich/Niedziela

W wyspiarskim kraju, jakim są Filipiny liczba pallotyńskich powołań rośnie z roku na rok. O swojej misji opowiadał w Polsce ks. Bineet Kerketta, misjonarz z Indii, rektor pallotyńskiego seminarium na Filipinach.

Więcej ...

Papież zachęca Polaków do obrony życia ludzkiego

2024-05-15 11:03

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

O potrzebie ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci przypominał Franciszek pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie