Reklama

Pod opiekuńczymi skr zydłami patrona

Niedziela sandomierska 42/2010

Odpust parafialny ku czci swojego patrona, św. Michała Archanioła oraz poświęcenie nowego ołtarza zgromadziły 2 października w świątyni w Spiach mieszkańców miejscowości oraz gości - bp. Edwarda Frankowskiego oraz ks. Alexandra Audi Golike z Kamerunu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zapisana w murach świątyni, w sercach ludzkich, na kartach parafialnych kronik historia - niczym październikowy różaniec - notuje najprzeróżniejsze wydarzenia, w każdym z nich podkreśla hart ducha, ofiarność, pobożność, przywiązanie do Ojczyzny i Kościoła mieszkańców parafii Spie, przynależącej do raniżowskiego dekanatu. Nie wiadomo, myśląc ludzkimi kategoriami, ile w tym zasługi Patrona ich kościoła i całej parafii, rozległej, malowniczo położonej pośród lasów, któremu nie tylko podczas podniosłych uroczystości, ale i w powszednim czasie tak pięknie śpiewają. „Chętnie tutaj przyjeżdżam, żeby posłuchać waszego śpiewu” - podkreślał obecny na odpustowej uroczystości bp Edward Frankowski, a kto w Spiach nigdy nie był, pewnie nie bardzo zrozumie to proste zdanie biskupiej wypowiedzi.
Odpust ku czci św. Michała Archanioła w tym roku w Spiach przeżywano niezwykle podniośle, razem z bp. Edwardem Frankowskim, który tutaj, w licznie wypełnionej wiernymi świątyni, dokonał poświęcenia odnowionego ołtarza głównego, dedykowanego św. Archaniołowi.
Prawie już trzydzieści lat, od 1981 r., w śpiew, w prace, w radości, w wielkie i nieraz czasami trudne momenty codziennego życia włączył się ks. kan. Stanisław Półchłopek - proboszcz tutejszy, który parafialną świątynię w Spiach, wraz z wszystkimi, chce nieustannie piękniejszą czynić. To nie jest jedyna troska proboszczowskiego serca, bo o innych, ważniejszych dla niego publicznie głośno opowiada, ot, choćby jak 2 października, kiedy główna uroczystość odpustowa stała się też miejscem zwieńczenia prac związanych z odnowieniem głównego ołtarza. „Jeszcze bardziej niż pięknem naszego kościoła chcemy zachwycać wewnętrznym pięknem naszych dusz, troszcząc się nieustannie, by szata łaski uświęcającej nie przybrudziła się w nas za często i za bardzo”. Tymi samymi akcentami wypełniały się słowa powitania Biskupa Edwarda, w których młodzież, dorośli zawierzali pasterskiej modlitwie pragnienie dorastania do świętości pod skrzydłami ich świętego Patrona.
Radosne przeżycia odpustowego dnia połączonego z obrzędem poświęcenia ołtarza dzielili mieszkańcy Spiów razem ze wszystkimi kapłanami raniżowskiego dekanatu i obecnym na odpuście gościem z Kamerunu, ks. Alexandrem Audi Golike, który na zakończenie Sumy odpustowej zaprosił wszystkich obecnych do modlitwy w intencjach misji i misjonarzy, dzieląc się świadectwem swoich doświadczeń Kościoła afrykańskiego. Ks. Marian Zaręba, poprzedzając wystąpienie niecodziennego gościa, zachęcał też, aby poświęcić chwilę uwagi wystawie poświęconej pamięci kard. Adama Kozłowieckiego, jaka została przygotowana w ramach Dni Kardynała i która prezentowana była w poszczególnych parafiach raniżowskiego dekanatu.
Dziękując Księdzu Biskupowi, kapłanom obecnym na uroczystościach, wszystkim zgromadzonym, Ksiądz Proboszcz podziękował przedstawicielom władz wojewódzkich i samorządowych za pomoc w finalizowaniu prac renowacyjnych, podkreślając spory wkład i pomoc ze strony Marszałka podkarpackiego i wójta Gminy Dzikowiec Krzysztofa Klechy. Zakończony etap odnowienia głównego ołtarza otwiera dalsze prace, jakie parafia podjęła, związane z renowacją i upiększeniem ołtarzy bocznych. I jak wierzy ks. kan. Stanisław Półchłopek, także i w tych dziełach św. Michał Archanioł będzie nadal swoją opieką i wstawiennictwem Spiom towarzyszył.

Z historii parafii Spie

Pod względem przynależności kościelnej wieś Spie wchodziła w skład dekanatu w Miechocinie, a dalej należała do archidiakonatu sandomierskiego i biskupstwa w Krakowie. Nazwa wsi Spie pochodzi od daniny w zbożu (osep, spie). Po pierwszym rozbiorze Polski nastąpiło wcielenie tych ziem do biskupstwa przemyskiego. 25 stycznia 1773 r. nastąpiła erekcja parafii Spie i uposażenie jej przez krakowskiego biskupa Kajetana Ignacego Sołtyka. W tym samym roku wybudowano drewniany, modrzewiowy kościół, oddając go pod patronat św. Michała Archanioła. W 1775 r. została poświęcona nowo wybudowana świątynia. W latach 1782-83 na mocy porozumienia z lokalnymi władzami cesarskimi w Nisku przyłączono do parafii nowe osady: Gwoździec, Wola Rusinowska, Cisów, Korabina, Laski. W roku 1823 parafia liczyła 4908 mieszkańców. W 1844 r. do parafii należało 9 wsi: Wilcza Wola, Nowy Rusinów, Stary Rusinów, Cisów Las, Stary Nart, Gwoździec, Bojanów, Laski, Korabina. Rok 1847 to wielka tragedia dla tutejszych wiernych. Pożar zniszczył doszczętnie drewniany kościół z 1773 r. Eucharystia i nabożeństwa były czasowo celebrowane w domu księży wikariuszy. W tym samym czasie zaczęto przygotowywać plan budowy nowego kościoła z cegły. Nowo wybudowany kościół został poświęcony przez bp. Jakuba Glazera 13 lipca 1880 r. w czasie kanonicznej wizytacji. Następna tragedia w parafii miała miejsce w roku 1899, kiedy to pożar spowodowany uderzeniem pioruna zniszczył w znacznej części niedawno zbudowaną świątynię. Niedługo potem przystąpiono do odbudowy kościoła, który zasadniczo nie różnił się od obecnego. Jest to więc już kolejno trzecia świątynia z rzędu. Poświęcenia jej dokonał bp Józef Fiszer z Przemyśla 3 lipca 1905 r. W 1980 r. został podjęty gruntowny remont kościoła parafialnego: wykonano nowe okna, dach, zewnętrzną elewację, wzmocniono fundamenty, odwodniono i osuszono teren przykościelny. Odnowiono polichromię i ołtarze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 14.): Starty

2024-05-13 20:55

Mat.prasowy

W jaki sposób najlepiej rozpoczynać nowe sprawy? Co zrobić, kiedy życie nagle stawia przede mną niespodziewane zadania? Gdzie znajdę pomoc, jeśli boję się wyzwań i już na starcie mam ochotę się wycofać? Zapraszamy na czternasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o Maryi w kontekście początków ludzkich dróg.

Więcej ...

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba. Zaniosą tam też Twoją intencję

2024-05-15 12:09

Archiwum rodzinne

Mają już za sobą dwa tygodnie pieszej wędrówki. Zostało im jeszcze 100 dni, by planowo dotrzeć do sanktuarium w Santiago de Compostela. Dorota i Rafał Janoszowie zamierzają pokonać 2890 km. Wyruszyli z Andrychowa Drogą św. Jakuba, by podziękować za 35 lat małżeństwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie