Reklama

Wiadomości

Piontkowski: szkoła to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale też wychowanie na dobrych ludzi i obywateli

PAP/Artur Reszko

Przychodzicie do szkoły nie tylko, by zdobywać wiedzę, ale też po to, by być wychowanym na dobrych, przyzwoitych ludzi, dobrych obywateli i patriotów - mówił we wtorek do uczniów minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szef MEN wziął udział w centralnej inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół Mechanicznych w Łapach (woj. podlaskie). Uroczystość odbyła się z zachowaniem obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Wzięło w niej udział około 80 uczniów, tylko z klas pierwszych. Uczniowie mieli maseczki, niektórzy także rękawiczki. Uczniowie i zaproszeni goście siedzieli na krzesłach ustawionych w odstępach.

Kilkunastu przedstawicieli uczniów odebrało od ministra legitymacje szkolne. Dariusz Piontkowski życzył wszystkim uczniom, by rozpoczynający się rok szkolny był rokiem bezpiecznym, a obostrzenia związane z epidemią mogły się jak najszybciej skończyć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Minister edukacji przypomniał, że ten rok jest rokiem szczególnym ze względu na epidemię, ale od 1 września szkoły wracają do stacjonarnego nauczania.

Reklama

"To ona (epidemia - PAP) doprowadziła do tego, ze w wielu dziedzinach życia musieliśmy zmienić swoje przyzwyczajenia, także i w szkole. Jest jednak czas by wrócić do normalnego życia, do życia, w którym spotykamy się z innymi ludźmi. To przecież się dzieje w wielu innych dziedzinach, spotykacie się przecież towarzysko, wychodzicie na ulicę, chodzicie po zakupy, mam nadzieję, że byliście na wakacjach, wypoczęliście. I szkoła jest również jednym z takich miejsc, gdzie powinniśmy po prostu spotykać się z ludźmi, bo my potrzebujemy kontaktu z drugim człowiekiem" - mówił Piontkowski. Wskazał, że kształcenie na odległość, którego uczniowie doświadczali przez ostatnich kilka miesięcy poprzedniego roku, ma jednak swoje ograniczenia, nie wszystko da się przekazać w ten sposób.

Minister przypomniał też, że w nowym roku szkolnym w szkołach będą obowiązywały nowe reguły, takie jak np. noszenie maseczek zasłaniających usta i nos w przestrzeniach wspólnych i zachowanie zasad dystansu społecznego. "Do tego pewnie się przyzwyczailiście, bo w wielu miejscach w przestrzeni publicznej pewne ograniczenia obowiązują" - dodał.

Reklama

Minister edukacji podkreślił, że szkoła jest wyzwaniem, miejscem, w którym uczniowie ciągle uczą się czegoś nowego. "Korzystajcie z tego, co wam przekazują nauczyciele. To wam na pewno przyda się w dorosłym życiu" - powiedział. Wskazał, że niezbędny do tego jest wysiłek i praca uczniów.

Podziel się cytatem

Piontkowski przypomniał, że 1 września jest także rocznicą wybuchu II wojny światowej. Ponadto w tym roku obchodzimy też rocznicę stulecia Bitwy Warszawskiej i 40-lecie powstania "Solidarności". "To także rocznice związane z dwoma wielkimi postaciami naszej historii, wielkimi Polakami i wielkimi ludźmi Kościoła: św. Janem Pawłem II i bł. kard. Stefanem Wyszyńskim. Te postacie na trwałe związały się z naszą historią, wyraźnie mówią też o przekazie moralnym, o którym musicie pamiętać" - mówił do uczniów.

Dodał, że wspomniane przez niego rocznice są bardzo ważnym elementem wychowania, które w szkołach musi funkcjonować.

Szef MEN zaznaczył, że uczniowie przychodzą do szkoły nie tylko po to, by zdobywać wiedzę, ale też po to, by być wychowanym na dobrych, przyzwoitych ludzi. "Musicie poznać, czym jest dobro, a czym zło. Potrafić to odróżniać i starać się być dobrym człowiekiem. (...)Poza tym, że macie być dobrymi ludźmi, macie być też dobrymi obywatelami i patriotami" - powiedział. Wskazał na postawę Danuty Siedzikówny "Inki". Jednocześnie zaznaczył, że patriotyzm to nie tylko walka z bronią w ręku, ale też przywiązanie do tradycji, barw narodowych, praca na rzecz ojczyzny.

Reklama

W Zespole Szkół Mechanicznych w Łapach uczy się ok. trzystu uczniów. Placówka podlega powiatowi białostockiemu. Od września działają cztery pierwsze klasy w tej placówce, w których uczniowie bedą zdobywać zawód technika: informatyka, elektryka, pojazdów samochodowych, mechanika pojazdów samochodowych, ale też hotelarstwa - poinformowała dyrektor szkoły Dorota Kondratiuk. Przy szkole otwarto we wtorek nowe boisko wielofunkcyjne z siłownią plenerową. Inwestycja kosztowała ponad 1 mln zł i została sfinansowana z różnych źródeł.(PAP)

autorki: Izabela Próchnicka, Danuta Starzyńska-Rosiecka, Karolina Mózgowiec

kow/ dsr/ kmz/ itm/

Podziel się:

Oceń:

0 -2
2020-09-01 12:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: ideologie największym zagrożeniem dla edukacji

Papież Franciszek podczas spotkania ze środowiskami naukowymi

Vatican Media

Papież Franciszek podczas spotkania ze środowiskami naukowymi

Do ochrony szkół i uniwersytetów przed ideologiami wezwał Papież uczestników międzynarodowego sympozjum uniwersyteckiego o uczeniu się przez służbę. Ideologie - powiedział - są dziś chyba największym wrogiem dojrzewania. Pomniejszają nas i uniemożliwiają rozwój człowieka. Franciszek wskazał też na potrzebę odważnych zmian w szkolnictwie katolickim, aby było ono wierne Ewangelii.

Więcej ...

Kraków: zamknięcie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Józefa Kurzei

2025-04-03 14:05
Ks. Józef Kurzeja

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Józef Kurzeja

W kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odbyła się sesja zamykająca diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Józefa Kurzei - pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła św. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach.

Więcej ...

Piękna i odpowiedzialna posługa

2025-04-03 23:32
Pielgrzymka szafarzy do Dębowca

s. Iwona Józefiak

Pielgrzymka szafarzy do Dębowca

W sobotę, 29 marca 2025 r., szafarze nadzwyczajni Komunii świętej posługujący w diecezji przeżywali swój wielkopostny dzień skupienia. Wydarzenie odbyło się w Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu k. Jasła, które jest także Kościołem Jubileuszowym w roku 2025.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Wiara

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!