Główną osią dyskusji Forum są najważniejsze wyzwania o charakterze politycznym, społecznym i gospodarczym, jakie stoją przed Europą Środkowo-Wschodnią.
Reklama
- Tematem przewodnim będzie to, jak po pandemii Europa będzie budować na nowo swoją tożsamość, solidarność, wolność. To są fundamentalne pytania, zwłaszcza, że będą zadawane prawie dokładnie 40 lat po powstaniu Solidarności. Dziś najbardziej poszkodowani przez pandemię najgłośniej domagają się solidarności. I to jest czas, gdy przesłanie naszej Solidarności powinno być przypomniane przez Polskę. Jak my tego nie zrobimy, to kto zrobi za nas?
– przekonuje Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.
Mat. prasowy
Mat. prasowy
Kolejnym tematem związanym z pandemią jest przewartościowanie pojęć, które wcześniej traktowano jak dogmaty. - Symbolem tego jest stwierdzenie kanclerz Angeli Merkel, która powiedziała, że jeżeli w obecnej sytuacji pojawią się próby przejęcia ważnych niemieckich firm to jej rząd zaangażuje się finansowo, by do tego nie dopuścić. Ta zapowiedź to jest najlepszy symbol przemian, jakie przyniosła pandemii – kontynuuje Zygmunt Berdychowski.
Uczestnicy spotkania będą też rozmawiać o wielkich fuzjach prowadzonych przez PKN Orlen. Eksperci reprezentujący sektor energetyczny kontynuować mają również ubiegłoroczną dyskusję o funduszu sprawiedliwej transformacji oraz implementacji rozwiązań dotyczących Odnawialnych Źródeł Energii. Organizatorzy zaproponują też tematy związane z działalnością koncernów multienergetycznych, cyberbezpieczeństwem, bezpieczeństwem międzynarodowym, przemysłem, innowacjami czy zarządzaniem.
Zwyczajowo poziom merytoryczny spotkań gwarantuje obecność liderów państw i rządów, urzędów centralnych, polityków oraz przedstawicieli korporacji.
Reklama
Forum Ekonomiczne to od lat miejsce, w którym opiniami dzielą się czołowi przedstawiciele świata polityki i biznesu. Tak będzie i tym razem. Wśród polityków i przedstawicieli rządu zaproszenia do Karpacza przyjęło troje wicepremierów i 13 ministrów z Polski, Ukrainy i Słowacji, parlamentarzyści, najważniejsi przedstawiciele partii politycznych. Nie zabraknie także prezesów największych firm i spółek skarbu państwa.
W ciągu trzech dni obrad zaplanowano sześć sesji plenarnych, ponad 200 paneli dyskusyjnych i wykładów, warsztaty oraz prezentacje narodowe i regionalne. Podobnie jak w poprzednich latach zostaną wręczone nagrody Forum Ekonomicznego w następujących kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku, Nowa Kultura Nowej Europy oraz Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej.
W tym roku w konferencji może wziąć udział około 2000 gości z Polski i zagranicy.
W połowie sierpnia organizatorzy zdecydowali o zmianie lokalizacji kongresu. Forum Ekonomicznego 2020 odbędzie się w nowym miejscu, ale w zaplanowanym wcześniej terminie. Organizatorzy przenieśli spotkanie do Hotelu Gołębiewski w Karpaczu. Zapraszają tam w dniach od 8 do 10 września 2020 r.
Tradycyjnym miejscem organizacji Forum była Krynica Zdrój. Jednak na początku sierpnia Ministerstwo Zdrowia wprowadziło dodatkowe obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne, które objęły również teren Krynicy.
- Decyzję Ministerstwa Zdrowia oceniamy bardzo pozytywnie. Wprowadzenie rygoru sanitarnego powinno pozwolić na skuteczne opanowanie ognisk choroby. Decyzja o zmianie lokalizacji była trudna, ale podjęliśmy ją w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych gości. Bardzo nas cieszy, że w tej trudnej chwili mamy pełne wsparcie naszego wieloletniego Głównego Partnera, czyli Województwa Małopolskiego – kończy Zygmunt Berdychowski.
Forum Ekonomiczne odbędzie się w dniach 8 - 10 września 2020 r. w Karpaczu.
Rejestracja: Zobacz