Reklama

20 lat wzrastania parafii pw. św. Maksymiliana w Częstochowie

Uroczyste poświęcenie kościoła

Niedziela częstochowska 13/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

18 marca 2002 r. metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak uroczyście poświęcił kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Przypominając trudną historię parafii, wyraził wdzięczność, że wierni walczyli o Boga w swoim życiu. Objaśniając obrzędy konsekracji kościoła i przypominając znaczenie sakramentów świętych, nazwał go bramą do nieba. Każda wspólnota parafii podczas procesji z darami ofiarowała dar dla kościoła. Warto podkreślić, iż architekci inż. Piotr Kaczmarzyk, dr Jarosław Paluszyński i inż. Jan Gaj, którzy prowadzili budowę świątyni społecznie, również złożyli swój dar. Na zakończenie uroczystości abp Nowak ogłosił, że proboszcz ks. Gabriel Maciejewski został odznaczony tytułem kanonika. Konsekrację poprzedziły rekolekcje podkreślające znaczenie i rolę Kościoła jako wspólnoty wiary, prowadzone przez ks. Andrzeja Walaszczyka. Proboszcz, ks. Maciejewski wyraził ogromną wdzięczność Metropolicie Częstochowskiemu za dar konsekracji oraz parafianom, że "w czasie sprzeciwu mówili: Ty, Jezu, masz pośród nas miejsce". Uroczystość zgromadziła wielką rzeszę parafian i kapłanów z dziekanem regionu ks. prał. Janem Niezgodą i dziekanem dekanatu św. Wojciecha ks. kan. Krzysztofem Skubałą na czele. Abp Nowak podkreślił, iż była to największa rzesza ludzi dotychczas uczestnicząca w konsekracjach. Przybyli także Ojcowie Franciszkanie z Niepokalanowa, którzy przywieźli relikwie św. Maksymiliana: gwardian - o. Ryszard Żuber, prezes narodowy Rycerstwa Niepokalanej - o. Stanisław Piętka, redaktor naczelny " Rycerza Niepokalanej" - o. Piotr Lenart.

Ks. Roman Rataj

Zaczęło się od wikariatu terenowego

W dniu 14 maja 1982 r. biskup Stefan Bareła powołał wikariat terenowy w parafii św. Wojciecha. Trwała wówczas intensywna budowa bloków w dzielnicy Północ. Początkowo wikariusz terenowy, którym był ks. Stanisław Jasionek mieszkał w domu parafialnym parafii św. Wojciecha. Niedługo potem zamieszkał w prywatnym mieszkaniu w pobliżu "blaszaka" postawionego na placu naprzeciwko szkoły nr 50. Zaczęto w nim również odprawiać Msze św. Wraz z tym rozpoczęło się szykanowanie księdza i grożenie rozebraniem baraku. Był czas, że parafianie musieli pilnować swojego ubogiego kościółka broniąc go przed rozebraniem. Pierwszą Mszę św. - Pasterkę odprawiono 25 grudnia 1983 r. przy krzyżu pod gołym niebem. Wkrótce ks. Stanisław Jasionek otrzymał zezwolenie na budowę Domu Katechetycznego z miejscem na kaplicę mszalną. Podczas Pasterki w 1985 r. bp Stanisław Nowak poświęcił kaplicę. W następnym1986 r. zostały poświęcone sale katechetyczne. Gwałtownie rosła też liczba dzieci, dla których trzeba było organizować katechezy. Po pięciu latach władze państwowe odniosły się pozytywnie do wniosku Kurii o powołanie parafii. 12 marca 1987 r. bp Stanisław Nowak wydał dekret powołujący do istnienia parafię pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Częstochowie. Pierwszym proboszczem został ks. Stanisław Jasionek. Wystarał się on o pozwolenie na budowę kościoła (otrzymał je 8 listopada 1990 r.). Po zatwierdzeniu projektu w 1992 r. rozpoczęto budowę kościoła. 24 września 1994 r. abp Stanisław Nowak powołał nowego proboszcza, ks. Gabriela Maciejewskiego. Kolejna ważna data w dziejach parafii to wmurowanie aktu erekcyjnego z kamieniem węgielnym, w uroczystość Bożego Ciała 6 czerwca 1996 r. Pierwszą Mszę św. w nowym kościele odprawiono w Pasterkę 1998 r.

Kościół ma kształt podwójnej korony. W okrągłych oknach zamontowane są witraże. W prezbiterium są trzy 2,5-metrowe figury polichromowane wykonane przez artystę rzeźbiarza Krzysztofa Toczyńskiego z Lublina (Chrystus ukrzyżowany, Matka Boska Bolesna, św. Jan pod krzyżem). Tabernakulum jest w kształcie kuli ziemskiej z wymownym napisem "Jestem". Pomnik spiżowy św. Maksymiliana na placu kościelnym został wykonany przez artystę rzeźbiarza Krystynę Fałygę-Solską z Łodzi. Figura św. Maksymiliana w kościele, umieszczona z boku prezbiterium, była wykonana przez włoskiego artystę na uroczystość beatyfikacji św. Maksymiliana w Bazylice św. Piotra w Rzymie.

Parafia jest wspólnotą wspólnot

Początkowo do parafii należało ponad 20 tysięcy wiernych, obecnie 9 tysięcy wiernych, co czyni z niej jedną z największych wspólnot parafialnych w Częstochowie. Proboszcz ks. Gabriel Maciejewski ocenia, że atmosfera była sprzyjająca budowie kościoła. Ksiądz Proboszcz ma do pomocy księży prefektów Krzysztofa Jeziorowskiego oraz Tomasza Gila. Parafia ma już pierwsze własne powołania kapłańskie. W tym roku święcenia kapłańskie otrzymają diakoni Marek Pabich i Grzegorz Słaby.

Kółko ministrantów liczy obecnie 80 chłopców. Co sobotę mają oni spotkania w grupach (kandydaci, młodsi ministranci, starsi ministranci). Wśród nich jest 40 lektorów. Wspólnota Ruchu Światło-Życie liczy 80 młodych ludzi i istnieje od początku powstania parafii. W parafii obecnie istnieje Krąg Domowego Kościoła. Tradycją w pracy formacyjnej z dziećmi i młodzieżą są dwutygodniowe turnusy wakacyjne w Bęczkowicach - dekanat gorzkowicki. Bogaty program takich pobytów zawiera zajęcia sportowe, integracyjne (z miejscową młodzieżą), spotkania kręgów biblijnych, wieczornice i ogniska. Dzieci są skupione w grupach Małych Rycerzy Niepokalanej.

Praca formacyjna z dziećmi i młodzieżą to domena księży prefektów Krzysztofa Jeziorowskiego i Tomasza Gila.

W parafii od pięciu lat działa Katolickie Ognisko Wychowawcze założone z inicjatywy parafianina dr. Wiesława Gaździckiego. Realizuje ono szeroki program edukacyjny i wychowawczy. Dyrektor dr Wiesław Gaździcki, prezentując działalność Ogniska na spotkaniu z okazji pięciolecia podkreślił jego służebny charakter dla rodziców z parafii. Z oferty Ogniska korzysta 220 dzieci i młodzieży. Ksiądz Proboszcz podkreślił wychowawczą i formacyjną rolę Ogniska, które organizuje też kolonie letnie i zimowiska dla dzieci. Młodzież tworzy chór młodzieżowy, którym opiekuje się ks. Tomasz. Prowadzi go nauczycielka szkoły nr 50 Dorota Kasprzyk.

Dorośli w liczbie 60 osób udzielają się przede wszystkim w parafialnym Oddziale Akcji Katolickiej. Prowadzą w ramach niej działalność charytatywną i organizują spotkania formacyjne. Grupa formacyjna Akcji Katolickiej przygotowuje oprawę liturgii Mszy św. i raz w miesiącu zaprasza wybitnych specjalistów na spotkania służące pogłębieniu formacji duchowej. Akcji Katolickiej prezesuje mgr inż. Michał Grabałowski. Wszyscy w parafii włączają się w organizowanie festynu parafialnego, a uzyskany dochód przeznaczany jest na pomoc finansową w organizacji kolonii. Akcja Katolicka w parafii patronuje również stronie internetowej, która istnieje od 1999 r. Parafia została wytypowana do udziału w konkursie Katolickiej Agencji Informacyjnej na najlepszą parafialną stronę internetową. Wiadomości na niej zawarte są zamieszczone w kilku działach i służą parafianom informacją o wszystkich wydarzeniach dziejących się w parafii.

Ostatnią inicjatywą parafii - jej również patronuje Akcja Katolicka - jest "Parafialne pośrednictwo pracy". Kieruje ono swoje pośrednictwo zarówno do parafian mogących dać pracę stałą lub dorywczą jak i do bezrobotnych w parafii szukających pracy. Dotychczas skorzystało z tego pośrednictwa, znajdując pracę około 40 osób.

W 1995 r. w czasie misji świętych prowadzonych w parafii przez Ojców Franciszkanów z Niepokalanowa założono Rycerstwo Niepokalanej, do którego wstąpiło wówczas 700 parafian. Uroczystego przyjęcia dokonał rekolekcjonista o. Stanisław Piętka, który jest prezesem narodowym Rycerstwa Niepokalanej. Po każdych rekolekcjach przyjmowani są nowi członkowie. W sumie ponad 1000 parafian należy do Rycerstwa Niepokalanej. Pierwszy czwartek miesiąca jest parafialnym dniem skupienia.

Do pracy formacyjnej włączone jest również wychowanie patriotyczne.

Parafia funduje biednym uczniom ze szkoły nr 50 około 10 obiadów w roku szkolnym. Najbardziej obleganym przez dzieci i młodzież miejscem w domu parafialnym jest istniejąca od roku kawiarenka internetowa i salka komputerowa.

Proboszcz ks. Gabriel Maciejewski podkreśla w rozmowie, że jest wdzięczny parafianom za okazywaną kulturę i takt.

Z pewnością parafia w ciągu minionych 20 lat istnienia wykonała ogromną pracę formacyjną i integracyjną, by z grona rodzin mieszkających w dzielnicy Północ uczynić wspólnotę.

PS Dla chętnych do połączenia się z parafialną stroną internetową podaję jej adres: http://www.swmaksymilian.czestochowa.opoka.org.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nie dam się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężę!

2025-06-13 13:29

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 10, 24-33.

Więcej ...

Do kogo należę w życiu?

Karol Porwich/Niedziela

Rozważanie do Ewangelii Mt 10, 24-33

Więcej ...

Bp Jacek Kiciński CMF: - Módlmy się o kapłanów kochających Boga, Kościół i ludzi

2025-07-12 11:37

ks. Łukasz Romańczuk

Po raz czwarty w Miliczu odbywa się Pielgrzymka Margaretek i Dwunastek. To pielgrzymka osób, które każdego dnia modlą się za kapłanów oraz o wierne i święte powołania do życia kapłańskiego zakonnego i misyjnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...