Reklama

BECZKĄ przez świat

Niedziela częstochowska 47/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyprawa przez nas zorganizowana nie była tylko turystycznym wypadem do Maroka, lecz także pielgrzymką. Jako członkowie D.A. Jasna Góra prowadzonego przez o. Kamila Szustaka nie mogliśmy pominąć na trasie przejazdu takich świętych miejsc jak: Fatima, Lourdes, Santiago de Compostela, Bazylika Notre-Dame de la Garde w Marsylii czy też La Sagrada Família w Barcelonie. Do tych miejsc pielgrzymowania dotarliśmy dzięki poczciwej Mercedes W123 zwanej potocznie „Beczką”.
Nasze pielgrzymowanie rozpoczęliśmy Mszą św. na Jasnej Górze i w ten sam sposób zakończyliśmy naszą podróż po 25 dniach dziękując Opatrzności i Matce Bożej, że po przejechaniu 10 030 km prawie 30-letnim samochodem, szczęśliwie w pełnym składzie: Agata Szleper, Grzegorz Mietelski i Marcin Kusiński, wróciliśmy do domu.

Fatima

Do sanktuarium w Fatimie dotarliśmy z przepięknej Sevilli - stolicy Andaluzji późną nocą z soboty na niedzielę 28/29 sierpnia. Następnego dnia uczestniczyliśmy w głównej Mszy św. celebrowanej na placu przed Bazyliką Matki Bożej Różańcowej. Patrząc na Bazylikę Matki Bożej Różańcowej, czwartej co do wielkości na świecie, po lewej stronie znajduje się kaplica postawiona w miejscu objawień Matki Bożej, a przez plac od świątyni Trójcy Przenajświętszej prowadzi droga próśb do Kapliczki Objawień. We wnętrzu Bazyliki znajdują się groby trojga pastuszków, przy których nie sposób nie zatrzymać się na modlitwę. Patrząc na Sanktuarium Fatimskie warto się zastanowić, co w to miejsce przyciąga miliony wiernych? Na pewno nie jest to architektura, która jest prosta i skromna w porównaniu z innymi miejscami świętymi. To może być tylko prawdziwa i głęboka świadomość tego, co wydarzyło się w tym miejscu. Matka Boża objawiała się Franciszkowi, Łucji i Hiacyncie przez 6 kolejnych miesięcy. Pierwsze objawienie miało miejsce 13 maja 1917 r. Fatima jest związana z trzema tajemnicami dotyczącymi losów Kościoła i świata. Nie da się zapomnieć zamachu na życie Jana Pawła II i jego cudownego ocalenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Santiago De Compostela

Według tradycji, w tym właśnie miejscu spoczywają szczątki, św. Jakuba Apostoła, brata Jana Ewangelisty. W dziejach Kościoła Santiago de Compostela jest wymieniane obok Jerozolimy i Rzymu jako jedno z trzech najważniejszych miejsc kultu chrześcijan. Przyciąga rocznie około 2 mln pielgrzymów, z czego większość przybywa do tego miejsca kultu pieszo, pokonując trasy liczące nawet ponad 1000 km. Mimo, że nie pokonaliśmy pieszo wymaganego odcinka jednej z tras prowadzących do Composteli pragnęliśmy odwiedzić tak ważne miejsce dla chrześcijan, tym bardziej iż w tym roku przypada rok św. Jakuba. Jest to już 119. Rok Jubileuszowy. Kolejny będzie dopiero za 11 lat. Papież Kalikst II nadał Composteli przywilej Roku Jubileuszowego, który obchodzi się, gdy dzień św. Jakuba, tj. 25 lipca, wypada w niedzielę. Nawiedziliśmy sanktuarium, które zbudowane jest ze złotawego granitu, a punktem kulminacyjnym była możliwość modlitwy przy grobie św. Jakuba. Przebywając na polu cempingowym prowadzonym przez naszego rodaka, poznaliśmy trójkę pątników, którzy wędrowali od granicy francuskiej do Composteli. Był to ojciec z synami. Opowiedzieli nam swoje wrażenia i przeżycia z pokonanej trasy, która wyniosła około 900 km. Ważne dla nich były relacje z innymi spotkanymi ludźmi i pielgrzymami. Opowiadali o samozaparciu i wewnętrznej sile pielgrzymów, o trudach, jakie musieli pokonać a przede wszystkim o radości, kiedy stanęli u bram Composteli. Myślę, że dzięki ich świadectwu i w naszych sercach pojawiła się chęć wyruszenia w pieszą pielgrzymkę do grobu św. Jakuba.

Lourdes

W tym pięknym miejscu chorzy i cierpiący znajdują ukojenie. Podczas dziewiątego objawienia św. Bernadecie Maryja kazała napić się ze źródła, które stało się symbolem oczyszczenia, symbolem nowego życia. Pierwsze uzdrowienie miało miejsce po dwunastym objawieniu. Catherine Latapie po zanurzeniu ramienia w wodzie z groty odzyskała sprawność. Do dzisiaj zdarzają się cuda, a chorzy w kolejkach oczekują na możliwość obmycia się w specjalnych kamiennych wannach z cudowną wodą. Nie zapominajmy, że to nie tylko cudowna woda, a przede wszystkim wiara prowadzi do uzdrowienia fizycznego a w szczególności do uzdrowienia duchowego.
Dane nam było uczestniczyć we Mszy św. oraz nawiedzić grotę, w której Matka Boża ukazała się św. Bernadecie. Są to przeżycia bardzo osobiste i trudne do opisania. Kiedy zdajemy sobie sprawę, że znajdujemy się w miejscu, gdzie Niebo zetknęło się z Ziemią po to, abyśmy my grzesznicy nawrócili się za pośrednictwem Matki Bożej do Pana Jezusa, nasze serca napełniają się miłością i radością. Starajmy się i módlmy się aby te krótkie chwile spędzone w miejscach świętych nie były ulotne i zmieniły nasze serca na zawsze.

Świat muzułmanów

Przebywając w Rabacie, stolicy Maroka, poszukiwaliśmy kościoła katolickiego pytając o drogę przechodniów. Dowiedzieliśmy się, iż znajdują się tam trzy kościoły, a do jednego zostaliśmy zaprowadzeni i co może wydawać się dziwne, według niektórych, nie spotkaliśmy się ani z niechęcią, ani z agresją spotkanych muzułmanów.
Jedna rzecz zwróciła moją szczególną uwagę w religii muzułmańskiej. Oni nie wstydzą się swojej wiary. Gdy przychodzi godzina modlitwy, nie zważając na innych rozkładają dywanik i modlą się na swój sposób. Nie przeszkadza im to, że są na parkingu, promie czy w innym miejscu. Naszym zdaniem katolicy często wstydzą się czy obawiają reakcji innych, gdy np. żegnają się przechodząc koło kościoła. Wydaje nam się, że to właśnie my wyznawcy Chrystusa, nie powinniśmy bać się dawać świadectwa o naszej wierze.
Poprzez nasze podróże połączone z pielgrzymowaniem pragniemy zachęcić młodych do aktywnego spędzania czasu. Kolejne nasze plany kierujemy w stronę Sahary, na którą zamierzamy dotrzeć przez Włochy, gdzie możemy znaleźć wiele miejsc świętych, które warto odwiedzić. Jesteśmy otwarci na ciekawe pomysły i współpracę, a nasze poczynania można śledzić na naszej stronie internetowej: www.beczkaprzezswiat.prv.pl

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Bp Krzysztof Włodarczyk: dojrzałość to mądrość życiowa

2024-05-06 07:53
Znakiem piękna Kościoła są żywe parafie, wspólnoty, w których rodzą się inicjatywy duszpasterskie, gdzie ludzie się jednoczą, a nie dzielą –
mówił bp Krzysztof Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Znakiem piękna Kościoła są żywe parafie, wspólnoty, w których rodzą się inicjatywy duszpasterskie, gdzie ludzie się jednoczą, a nie dzielą – mówił bp Krzysztof Włodarczyk

„Dojrzałość to mądrość życiowa, dzięki której mogę dokonywać wyborów zgodnych z Bożym planem” - mówił bp Krzysztof Włodarczyk, błogosławiąc maturzystom z diecezji bydgoskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?