Reklama

Gdy od nas zależy życie...

W tym roku 21 listopada, gdy świętujemy uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, który jest Panem czasu, świata i ludzkości, przypada Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Jest on obchodzony w trzecią niedzielę listopada i przypomina o tragedii ofiar wypadków komunikacyjnych. Obchody zostały zainicjowane przez angielską organizację Road Peace w 1993 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Badania Światowej Organizacji Zdrowia pokazują, że wypadki drogowe zajmują 9. pozycję wśród przyczyn nagłych zgonów. Rocznie na świecie ginie ok. 1, 3 mln osób, tzn. dziennie 3 tys. osób. Jak wygląda w Polsce bezpieczeństwo w ruchu drogowym, doświadczamy każdego dnia. Znamy najczęstsze grzechy polskich kierowców: brawurę, nadmierną prędkość, brak rozsądku i życzliwości, nietrzeźwość i tzw. cwaniactwo drogowe. Przyzwyczailiśmy do tego, że gdy zbliża się długi weekend, Komenda Główna Policji apeluje o bezpieczne zachowanie na drodze zarówno kierowców, jak i pieszych. I co z tego wynika? Przyjrzyjmy się więc statystyce tegorocznej akcji „Znicz”, która trwała od 30 października do 2 listopada. Według informacji policji, podczas tych dni doszło do 407 wypadków drogowych, zginęło w nich 39 osób, a 532 zostały ranne. Funkcjonariusze zatrzymali nietrzeźwych kierujących 1880 (wśród skontrolowanych ponad 4800 pojazdów). Te liczby są przygnębiające.

Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Dostrzegając ważność bezpieczeństwa w ruchu drogowym, solidaryzując się z ofiarami wypadków komunikacyjnych, z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego ONZ społeczność międzynarodowa obchodzi w 3. niedzielę listopada coroczny Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Przypomina on o tragedii ofiar wypadków drogowych - osobach, które poniosły śmierć lub doznały obrażeń ciała, o trudnym doświadczeniu ich rodzin oraz pokazuje znaczenie rozważnego zachowania się na drodze kierowców, motocyklistów, rowerzystów i pieszych. A w tym przypadku stawka jest wysoka - życie i zdrowie. W tym miejscu warto przypomnieć, że wyrazem miłości bliźniego jest zgoda na przekazanie organów do przeszczepów. Ta diecezja może uratować życie innemu człowiekowi. Karta „Oświadczenie woli” i więcej informacji - na stronie: www.transplantacje.org.
W Polsce obchody zainicjowała MIVA Polska z krajowym duszpasterzem kierowców ks. Marianem Midurą, by przypominać o bezpiecznej i ostrożnej jeździe, a przede wszystkim modlić się w intencji ofiar i poszkodowanych w tych tragicznych zdarzeniach oraz wspierać ich rodziny.

Pomnik i ośrodek pomocy w Zabawie

W związku z Dniem Pamięci w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie k. Tarnowa powstaje pomnik Ofiar Wypadków Drogowych i Przestępstw „Przejście” autorstwa Jacka Kucaby zatwierdzony przez bp. Wiktora Skworca i Komisję Sztuki Kościelnej Diecezji Tarnowskiej. Kamień węgielny poświęcił bp Tadeusz Płoski, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, w Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w 2009 r. W tym roku pomnik w stanie surowym jest miejscem pamięci i modlitwy w intencji zmarłych tragicznie w wypadkach, o czym przypominają palące się znicze. Organizatorzy przypominają, że jest możliwość składania przy pomniku krzyży przydrożnych upamiętniających wypadek drogowy. W ramach obchodów w dniach 20-22 listopada odbywa się międzynarodowa konferencja „Ofiary wypadków drogowych - nasza wspólna odpowiedzialność”, która rozpoczęła się Mszą św. i modlitwą w intencji ofiar przy budującym się pomniku w Zabawie, a zakończy się w Sejmie RP wystąpieniami i referatami.
Warto dodać, że w sanktuarium jest prowadzona księga pamięci ofiar wypadków drogowych i codziennie pali się przy niej świeca. Ponadto każdego 18. dnia miesiąca o godz. 15 jest odprawiana Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny, podczas której są wspominane ofiary wypadków drogowych, oraz ma miejsce modlitwa w ich intencji i osób cierpiących z powodu kalectwa czy śmierci najbliższych. Te sprawy są polecane Bogu w Mszy św. odprawianej każdego 10. dnia miesiąca o godz. 17.
W trosce o tych, którzy cierpią z powodu straty najbliższych po wypadku drogowym oraz szukają sił i sensu życia, przy sanktuarium powstaje Ośrodek Pomocy w Wychodzeniu z Traumy „Przejście - Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków Drogowych i Przestępstw”. Organizuje on m.in. dla pokrzywdzonych pomoc psychologiczną, prawną i przy organizacji opieki medycznej oraz finansową (w uzasadnionych przypadkach).
Teraz, a także zimą, kiedy warunki jazdy są trudne, ważne jest kulturalne, rozważne i bezpieczne zachowanie na drodze. Wszystkich uczestników ruchu - kierowców, motocyklistów, rowerzystów i pieszych - obowiązuje zachowanie przykazania „nie zabijaj”, tzn. nie przyczyniaj się śmierci własnej i innych osób, dbaj o zdrowie, szanuj życie, ponieważ jest ono wspaniałym darem Bożym. Pomyślmy o tym, modląc się za naszych zmarłych i świętując uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. On zaplanował lata naszego życia, są jednak sytuacje, gdzie możemy oglądać Boga wcześniej. Czy warto tak się spieszyć? A przecież życie już tu, na ziemi, cudem jest.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kto będzie reprezentował Stolicę Apostolską na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ?

2024-09-21 12:42

Adobe Stock

Jego Eminencja, kardynał Sekretarz Stanu, Pietro Parolin uda się do Nowego Jorku, aby wziąć udział w sesji 79. Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, która odbędzie się w dniach 22-30 września - poinformowano w Watykanie.

Więcej ...

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego postępowania z zatrzymanym ks. Olszewskim!

2024-09-18 10:35

Księża Sercanie

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków na szkodę ks. Michała Olszewskiego.

Więcej ...

Łódź: kurs proboszczowski

2024-09-21 18:30

Julia Saganiak

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Wiara

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

„Pójdź za Mną”, które słyszy Mateusz, wyrywa go z...

Wiara

„Pójdź za Mną”, które słyszy Mateusz, wyrywa go z...

Co oznacza ostatnia decyzja w sprawie Medjugorie?

Kościół

Co oznacza ostatnia decyzja w sprawie Medjugorie?

Watykan: Papież apeluje do kardynałów o redukcję...

Franciszek

Watykan: Papież apeluje do kardynałów o redukcję...

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Niedziela Świdnicka

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Kościół

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Prezydent: mówienie o walczącej demokracji to...

Wiadomości

Prezydent: mówienie o walczącej demokracji to...

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Kościół

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...