Reklama

Bezcenny dar wolności

W dniu Narodowego Święta Niepodległości świętowaliśmy naszą wolność, odzyskaną 11 listopada 1918 r. Wojewódzkie obchody odbyły się w Gorzowie Wlkp., gdzie Mszy św. w katedrze przewodniczył bp Stefan Regmunt

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gromadzimy się w katedrze, by modlić się za Polskę - mówił bp Regmunt. - I my, Lubuszanie, chcemy dołączyć do tych wszystkich rodaków, którzy w tym dniu pragną pamiętać o wydarzeniach sprzed 92 lat i podjąć refleksję nad tym, co jest naszym obowiązkiem i naszym przywilejem. Nasza miłość do Ojczyzny i troska o nią powinny znajdować potwierdzenie w konkretnych działaniach, a więc ci, co mówią, że kochają Ojczyznę, muszą rzeczywiście troszczyć się o jej wolność, o jej zamożność, o bezpieczeństwo i o możliwość rozwoju w różnych sektorach życia.
Ksiądz Biskup mówił o wielkim darze wolności: - Wolność, o którą krwią i potem prosili nasi przodkowie, rodzice i bracia i którą dał nam Bóg, zobowiązuje. Tej wolności nigdy nie wolno nam nadużywać. Kiedy patrzymy na dzieje Polski, zauważamy, że wolność nie polegała na „liberum veto”, na zrywaniu sejmów często za obce pieniądze, nie polegała na rokoszach i lekceważeniu naszych królów, w czasie niewoli wolność nie polegała na kolaboracji. Gdybyśmy dziś stawiali wymagania wobec wolności, powiedzielibyśmy, że nie może ona polegać na kłótniach niezdolnych ze sobą współpracować partii ani na zgodzie na bezład moralny. Wolność to Konstytucja majowa, to polskie powstania, to Polska walcząca, to „Solidarność”. Wolność to miłość do Rzeczypospolitej i korzystanie z praw politycznych w pracy dla dobra wspólnego narodu.
Do idei wolności odwoływała się też wojewoda Helena Hatka: - Istotą prawdziwej demokracji i obywatelskiego państwa, do którego się dziś wszyscy odwołujemy - mówiła - jest rozumne i odpowiedzialne korzystanie ze zdobytej z takim bohaterskim trudem wolności.
Po Eucharystii uczestnicy uroczystości za wojskiem, policją, innymi służbami mundurowymi, przedstawicielami kombatantów i pocztami sztandarowymi przemaszerowali pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Tam aktorzy Teatru im. Juliusza Osterwy, wcielając się w kluczowe postaci z tamtych lat, w programie artystycznym „Dni, które przyniosły nam wolność”, przypomnieli kulisy odrodzenia Polski przed 92 laty.
Było miejsce na wzniesienie flagi Rzeczypospolitej, odśpiewanie hymnu i innych pieśni patriotycznych, apel poległych, salwę honorową i składanie kwiatów pod pomnikiem.
Świętowanie Narodowego Święta Niepodległości miało w tym roku wiele akcentów kulturalnych, odbył się też Gorzowski Otwarty Bieg Niepodległościowy, w którym wzięli udział uczniowie lubuskich szkół średnich.
Był to również czas modlitwy za Polskę. Pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego poprowadził ją bp Stefan Regmunt, modląc się słowami ks. Piotra Skargi:
„Boże, Rządco i Panie narodów, z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać, a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej, błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna, chwałę przynosiła Imieniowu Twemu, a syny swe wiodła ku szczęśliwości”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Karol Porwich/Niedziela

29 września w Kościele katolickim przypada święto trzech archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała. Ich imiona pojawiają się na kartach Biblii. Niebiańscy wysłannicy towarzyszą ludziom w konkretnych wydarzeniach, a każdy z nich ma szczególną misję i zadanie do wykonania. Każdy z nich objawił się w konkretnym czasie. Św. Michał ukazywał się aż cztery razy, doprowadzając do ustanowienia swojej własnej bazyliki w podziemnej grocie na Górze Gargano we Włoszech.

Więcej ...

Rodzice odkryli w szkole tajny klub LGBT dla dzieci

2024-09-27 11:56

Adobe Stock

W jednej ze szkół w Kalifornii rodzice odkryli sekretny "klub LGBT" stworzony dla 8-letnich dzieci przez nauczycieli. Celem klubu było "dyskutowanie o seksualności" bez informowania o tym rodziców. Sprawa wyszła na jaw, gdy jedno z dzieci wróciło do domu z zaburzeniami tożsamości płciowej. O sprawie pisze Fundacja Pro-Prawo do Życia, aby po raz kolejny ostrzec Polaków, że już od 1 września 2025 r. do polskich szkół wchodzi obowiązkowa "edukacja seksualna", mająca ukrywać się pod nazwą nowego przedmiotu "edukacja zdrowotna".

Więcej ...

Franciszek odznaczył prof. Marka Krawczyka

2024-09-30 20:56

Jakub Krzyżak/ archwwa.pl

Papież Franciszek odznaczył prof. Marka Krawczyka, wybitnego specjalistę w dziedzinie chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej i transplantologii klinicznej, Orderem św. Sylwestra Orderem św. Sylwestra. Odznaczenie wręczył dziś metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Adam Woronowicz: Nie poradziłbym sobie bez Eucharystii

Wiara

Adam Woronowicz: Nie poradziłbym sobie bez Eucharystii

Ten, który umiłował Słowo

Święci i błogosławieni

Ten, który umiłował Słowo

Święty Hieronim – patron miłośników Pisma Świętego

Święci i błogosławieni

Święty Hieronim – patron miłośników Pisma Świętego

Zmarł najstarszy kardynał Kościoła katolickiego

Kościół

Zmarł najstarszy kardynał Kościoła katolickiego

Rodzice odkryli w szkole tajny klub LGBT dla dzieci

Wiadomości

Rodzice odkryli w szkole tajny klub LGBT dla dzieci

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Niedziela Łódzka

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Nauczyciele poruszeni informacją o przywróceniu do...

Wiadomości

Nauczyciele poruszeni informacją o przywróceniu do...

24 września – wspomnienie odnalezienia ciała świętej...

Wiara

24 września – wspomnienie odnalezienia ciała świętej...

Minister Edukacji ignoruje postanowienie Trybunału...

Wiadomości

Minister Edukacji ignoruje postanowienie Trybunału...