Reklama

Kościół

Edukacja ekologiczna sposobem na dbanie o naturę i podążanie za słowami Papieża Franciszka

Materiał prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koronawirus zmienił wiele, ale przede wszystkim to jak i gdzie spędzamy czas. Tłoczne centra handlowe, muzea, restauracje, a nawet komunikacja miejska zaczęły kojarzyć się z zagrożeniem. Po miesiącach zamknięcia, pracy i nauki przy kuchennym stole, jeszcze bardziej niż dotychczas poczuliśmy konieczność połączenia się z naturą i oddychania pełną piersią poza czterema ścianami naszych domów. W obliczu tych wydarzeń, jeszcze większej mocy nabrały słowa Papieża Franciszka, który w encyklice Laudato Si’ zaapelował o wzmożoną troskę o nasz wspólny dom - Ziemię. I właśnie w tym trudnym czasie, i z tej silnej potrzeby, zrodził się Spacerownik “Chodźże na pole” autorstwa Fundacji Dzieci w Naturę. Pokazujemy w nim, że ten niełatwy okres nie musi oznaczać konieczności siedzenia w domu, rezygnacji z obcowania z przyrodą i podążania za wskazówkami Franciszka. Uświadamiamy również, że fascynująca przygoda czeka bliżej niż może się wydawać, a miasto może być źródłem licznych, niebanalnych odkryć i prawdziwych zachwytów, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Fundacja Dzieci w Naturę to krakowski zespół 9 ekspertów, których ambicją jest zachęcanie do obcowania z naturą, poprzez edukację ekologiczną dzieci, młodzieży i rodziców. W czasach przed pandemią członkowie FDN regularnie organizowali spotkania i spacery dla małych i dużych odkrywców. Nie chcąc zostawić ich teraz samym sobie, a także pragnąc dotrzeć do rodzin, które potrzebują pozytywnego bodźca do wyjścia z domu, FDN stworzyło wyjątkowy, pięknie ilustrowany, darmowy ebook dla wszystkich chcących poznawać dziką i nieznaną przyrodę Krakowa. To propozycja jakościowego spędzenia czasu, zarówno dla mieszkańców miasta, jak i odwiedzających Kraków rodzin.
Spacerownik to 8 cennych przyrodniczo i ciekawie zaplanowanych tras, które udowadniają, że aby mieć kontakt z naturą wcale nie trzeba wyjeżdżać z miasta.

Podziel się cytatem
Forma ebooka pozwala planować trasy samodzielnych mikrowypraw i odkrywać potencjał drzemiący w dziedzictwie przyrodniczym Krakowa, podpowiadając gdzie iść, czego wypatrywać po drodze i jak się zachowywać. Dzika przyroda jest bliżej, niż nam się wydaje. Kraków pod tym względem to jedno z najciekawszych miast w Europie. Mamy piękne, dzikie łąki modraszkowe (np. opisana w spacerowniku Łąka na Klinach) – czyli takie, na których żyją niezwykłe, niebieskie motyle. Mamy nadrzeczne dżungle z lianami i bagnami (sprawdź w ebooku dżunglę w Przegorzałach czy bardziej dostępny Lasek łęgowski). Mamy leśne rezerwaty, które wyglądają jak „małe Puszcze Białowieskie” (zaplanuj mikrowyprawę do Panieńskich Skał w Lesie Wolskim). Mamy trochę niebezpieczne i tajemnicze, fascynujące przyrodniczo kamieniołomy (poznaj opisany w książeczce Zakrzówek z niezwykłym, dzikim mieszkańcem w jego wnętrzu). Kluczowe procesy poznawcze i rozwojowe w mózgu dziecka zachodzą w pierwszym okresie życia (80%). W wieku 0-6 lat kontakt z przyrodą daje największe korzyści. Dla odpowiedniego rozwoju dzieci potrzebują minimum jednej, „zielonej godziny” dziennie. Swobodny ruch, bawienie się patykami, wskakiwanie do błota. Wspólne, częste wypady w naturę oferują wiele też starszym dzieciom. Przyroda jest naszym wielkim sprzymierzeńcem w ich wychowaniu i robi to za darmo. Ważne, że nie musimy przy tym pozbawiać nasze dzieci dostępu do nowych technologii. Nie da się cofnąć się do epoki sprzed Zooma, smartfona czy tableta. Trzeba postawić dzieciom granice i pokazać, jak dobrze korzystać z tych narzędzi. Tyle czasu, ile spędzają w świecie wirtualnym, powinny mieć w naturze. To sprawdzona zasada i daje fantastyczne rezultaty - mówi jeden z autorów spacerownika, prywatnie ojciec trójki twórca Fundacji Dzieci w Naturę, Kasper Jakubowski. Bezpłatny ebook “Chodźże na pole” można ściągnąć ze strony: Zobacz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-09-11 12:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Podziel się dobrem!

Lednica/Facebook

Czy zalegające w naszej przestrzeni rzeczy, do których już nigdy nie sięgniemy, ale których szkoda wyrzucić, mogą być dla nas szkodliwe? Zdecydowanie tak – mówią inicjatorzy „Podzielni on-line” i namawiają do rozejrzenia się dookoła siebie i dzielenia się dobrem z innymi. Projekt jest realizowany przez Caritas Laudato Si, a stacjonarna podzielnia pojawi się już 5.06.2021 r. na Polach Lednickich podczas XXV Spotkania Młodych LEDNICA 2000.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Weigel o 1. pielgrzymce Jana Pawła II do Polski: 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory

2024-05-13 18:50

Ks. Tomasz Podlewski

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. to było 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory - mówił w poniedziałek biograf Jana Pawła II George Weigel. Dodał, że była to rewolucja sumienia, która zapoczątkowała rewolucję polityczną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania