Reklama

Pamięć o losie Polaków w czasie II wojny światowej

Niedziela legnicka 50/2010

W Auli Zespołu Szkół Budowlanych im. Wojska Polskiego w Legnicy 10 listopada 2010 r. odbyła się patriotyczna uroczystość szkolna - spotkanie Kresowian, Sybiraków i Gości z Dyrekcją, Gronem Pedagogicznym i Młodzieżą Gimnazjum nr 3 i Technikum Budowlanego Zespołu Szkół Budowlanych im. Wojska Polskiego w Legnicy pn.: „Pamięć o losie Polaków w czasie II wojny światowej w przeddzień Święta Niepodległości”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaproszeni goście: Kresowianie z Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich i ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej oraz Sybiracy ze Związku Sybiraków, a także przedstawiciel Muzeum Miedzi w Legnicy Teresa Ozimek oraz nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 w Legnicy i Szkoły Podstawowej nr 10 w Legnicy wraz z dyrekcją Janem Górskim, Agnieszką Bilińską i Zdzisławem Tyborowskim, nauczycielami i młodzieżą Gimnazjum nr 3 i Technikum Budowlanego Zespołu Szkół Budowlanych w Legnicy wspólnie uczestniczyli w „żywej lekcji historii” w celu oddania hołdu wszystkim Polakom, którzy walczyli o wolne i niepodległe państwo polskie.
Uroczystość szkolna w przeddzień Święta Niepodległości została rozpoczęta przez wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Ważną częścią tego spotkania były niezwykle interesujące, bogate w liczne fakty i szczegóły oraz pełne emocji i dramaturgii wspomnienia Sybiraków i Kresowian. Na szczególną uwagę zasługują wystąpienia: prezesa Związku Sybiraków Zarząd Koła w Legnicy Mariana Sławińskiego, prezesa Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Legnicy Wojciecha Szydłowskiego i prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej w Legnicy Romana Lorenza. Ponadto Roman Lorenz zaprezentował również mapę Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej i kolorową planszę, obrazującą najwybitniejszych przedstawicieli nauki, kultury i sztuki, pochodzących z Ziemi Drohobyckiej. Prezes Roman Lorenz przypomniał wszystkim i zachęcił szczególnie młodzież do uczestniczenia w wykładzie prof. Stanisława Nicieji pt. „Magia Kresów” w Muzeum Miedzi w Legnicy w Akademii Rycerskiej. Na koniec do młodzieży przemówiła Stanisława Kot, która jest autorką wspomnień kresowych pt. „Mój krzyż” - wydanych przez Redakcję Tygodnika „Niedziela” w Częstochowie - przypominając zbrodnię ludobójstwa, dokonanego przez nacjonalistów z OUN-UPA na Polakach mieszkających na Kresach II Rzeczypospolitej w czasie II wojny światowej.
W pięknej auli szkolnej ZSB w Legnicy licznie zgromadziła się młodzież wraz ze swoimi nauczycielami i opiekunami trzech szkół. Było to również spotkanie trzech pokoleń: dzieci i młodzieży, nauczycieli i twórców kultury oraz seniorów: Sybiraków i Kresowian - legniczan wspólnie mieszkających, uczących się i kształtujących rozwój Legnicy oraz dbających o przekaz historii i tradycji dla młodego pokolenia. Związek Sybiraków Zarząd Koła w Legnicy reprezentował Marian Sławiński. Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Legnicy reprezentowali: Wojciech Szydłowski oraz wielu Kresowian, m.in.: Helena Cop, Czesława Dziemirowicz, Anna Gielar, Jadwiga Kempa, Stanisława Kot, Aleksandra Lewicka, Danuta Łachmańska, Genowefa Poszelużna, Barbara Przystajko, Władysława Rozbaczyło, Eugenia Ryndak, Romana Szczepkowska, Jadwiga Szumbarec, Tadeusz Karczmar, Władysław Kolanowski. Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej w Legnicy reprezentowali Roman Lorenz i Helena Laszuk.
Młodzież Gimnazjum nr 3 i Technikum Budowlanego ZSB w Legnicy przygotowała wraz z nauczycielem bibliotekarzem Krystyną Lewandowską dwie prezentacje medialne wykonane przez ucznia Gimnazjum nr 3 w Legnicy z kl. 2 E Mateusza Pawlaka pt.: „Kampania wrześniowa” i „Zbrodnia katyńska”; fragment angielskiego filmu dokumentalnego (będącego własnością Krystyny Lewandowskiej) pt. „Historia II wojny światowej - świat w ogniu. Wybuch wojny IX 1939 - V 1940” z komentarzem sir Laurence’a Oliviera (prezentacje medialne i fragment filmu wyświetlili na komputerze uczniowie Technikum Budowlanego w Legnicy z kl. IV A/B: Przemysław Pszczółka i Robert Sierakowski); praca naukowa napisana przez ucznia Gimnazjum nr 3 w Legnicy z kl. 2 E Wojciecha Miętusa pt. „Bohaterstwo narodu polskiego w czasie II wojny światowej” oraz głośne czytanie - przez uczennice Gimnazjum nr 3 w Legnicy z klasy 1 H: Magdalenę Bromboszcz i Karolinę Kuras oraz z klasy 2 H: Natalię Kolaniak i Katarzynę Nowicką - patriotycznych wierszy najwybitniejszych polskich poetów XX w. na temat II wojny światowej. Dekorację Auli przygotowały uczennice Gimnazjum nr 3 w Legnicy z klasy 1 F: Aleksandra Wilk i z kl. 2 F: Beata Kopernacka oraz z kl. 2H: Natalia Kolaniak i Katarzyna Nowicka. Gości wprowadzali do auli uczniowie z kl. 1 H: Magdalena Bromboszcz, Kamila Stychno i Łukasz Kalińczuk, który wykonał też zdjęcia. Obsługę filmową i fotograficzną zapewnili uczniowie Technikum Budowlanego w Legnicy z kl. II B: Filip Kaszczyszyn i Adam Niepsuj. Patriotyczna uroczystość szkolna w Gimnazjum nr 3 i Technikum Budowlanym Zespołu Szkół Budowlanych im. Wojska Polskiego w Legnicy była - mamy taką nadzieję - wydarzeniem w życiu nie tylko naszej szkoły, lecz także w życiu zaprzyjaźnionych szkół: Szkoły Podstawowej nr 18 w Legnicy i Szkoły Podstawowej nr 10 w Legnicy. Podziękowania składamy Elżbiecie Jurgiel i Krzysztofowi Trawnikowi za okazaną pomoc. Ogromną wdzięczność wyrażamy mieszkającym w Legnicy Kresowianom i Sybirakom oraz wszystkim gościom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Dlaczego?

2025-06-26 06:37

Adobe Stock

W związku z uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa przypadającą w Kościele katolickim w piątek 27 czerwca katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Blisko 24 lata w celi śmierci. Chrześcijanin uniewinniony z zarzutu bluźnierstwa w Pakistanie

2025-06-27 17:21
To były 24 lata niewyobrażalnego cierpienia dla Anwara Kennetha

Vatican Media

To były 24 lata niewyobrażalnego cierpienia dla Anwara Kennetha

Pakistański Sąd Najwyższy uniewinnił 72-letniego Anwara Kennetha – chrześcijanina, który spędził 24 lata w celi śmierci za rzekome bluźnierstwo. Wyrok kończy wieloletni dramat człowieka zmagającego się z chorobą psychiczną. Jak donosi portal asianews.it, sprawa ponownie wywołuje pytania o konieczność gruntownej reformy prawa o bluźnierstwie w Pakistanie.

Więcej ...

W drodze do Maryi

2025-06-28 21:02
Rolkowi pielgrzymi przed wyruszeniem na szlak

Tomasz Lewandowski

Rolkowi pielgrzymi przed wyruszeniem na szlak

Na Jasną Górę wyruszyła Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Dzisiejsza Ewangelia uchyla nam rąbka tajemnicy z życia...

Wiara

Dzisiejsza Ewangelia uchyla nam rąbka tajemnicy z życia...

Zmarła mama o. Michała Legana - kierownika Redakcji...

Kościół

Zmarła mama o. Michała Legana - kierownika Redakcji...

Wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny

Święta i uroczystości

Wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Watykan: Leon XIV ustanawia dwa nowe święta państwowe

Kościół

Watykan: Leon XIV ustanawia dwa nowe święta państwowe

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...