Reklama

Ich śpiew przybliża do nieba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pośród wielu wydarzeń muzycznych na Śląsku Cieszyńskim, od 5 lat na uwagę zasługują organizowane z okazji liturgicznego wspomnienia św. Cecylii Spotkania Śpiewacze Chórów Parafialnych - „Cantate Domino”. Tegoroczna edycja Spotkań odbyła się 22 listopada w sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej przy parafii św. Marii Magdaleny. Organizatorem był Katolicki Chór Parafialny „Lutnia”, a honorowy patronat sprawował opiekun duchowy chóru, proboszcz parafii, ks. prał. Henryk Satława, a także stowarzyszenie Dziedzictwo św. Jana Sarkandra w Cieszynie. „Sercem i duszą” Spotkań jest menadżer „Lutni” Jadwiga Matuszewska. Patronat medialny nad imprezą objęli: Tygodnik Katolicki „Niedziela”, „Gość Niedzielny” i Cieszyński Portal Internetowy.
Występy chórzystów poprzedziła uroczysta Msza św. w intencji uczestników Spotkań, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. prał. Satława. Ponad 200 chórzystów oddało hołd Bogu śpiewem, a w ich wykonaniu stał się on niepowtarzalną modlitwą. Dziękowano Stwórcy za otrzymane talenty, pełnych pasji dyrygentów i organistów. Proszono Go, aby pieśń i muzyka kościelna przybliżała zarówno wykonawców, jak i słuchaczy do nieba. Wspominano zmarłych członków chórów oraz ludzi związanych ze światem muzycznym, w tym zmarłego niedawno wybitnego kompozytora prof. Henryka Mikołaja Góreckiego, którego muzyka była przesłaniem nieprzemijających wartości. W słowie do chórzystów, przybyłych kapłanów, sióstr zakonnych, przedstawicieli władz samorządowych, ośrodków kultury, Ks. Proboszcz, cytując słowa św. Augustyna zwrócił uwagę na rolę pieśni i muzyki kościelnej, na konieczność stałego doskonalenia swoich umiejętności, świadomość, że śpiewają samemu Bogu, będącemu doskonałym słuchaczem. Kaznodzieja życzył uczestnikom, aby swą pracą zawsze chwalili Boga i aby dawało to im i wszystkim, z którymi się spotykają wiele radości i pożytku. Jak św. Cecylia urzekała wszystkich pięknością swojej duszy, tak i chórzyści są zawsze piękni i szczególnie bliscy Bogu. Prowadzący Spotkanie ks. Mirosław Kareta zauważył, że chóry parafialne wyrastające z lokalnych społeczności, wzbogacają chrześcijaństwo i ekumenizm, tworzą historię regionu, umacniają kulturę narodową.
W dotychczasowych przeglądach brało udział kilkadziesiąt chórów, zarówno katolickich, jak i ewangelickich z całego Śląska Cieszyńskiego oraz sąsiednich Czech. Pośród tegorocznych uczestników „Cantate Domino” 2010 swój artystyczny kunszt i duchowe piękno pokazały: Chór Katolickiego Liceum i Gimnazjum im. św. Melchiora Grodzickiego w Cieszynie pod dyrekcją Tadeusza Kraszewskiego, Ewangelicki Chór Mieszany „Gloria” przy kościele Świętej Trójcy w Skoczowie pod dyrekcją Gabrieli Targosz i Bolesława Nogi, Chór „Inwencja” parafii św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej pod dyrekcją Adama Utmańczyka, Chór „Ave” parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu Zdroju pod dyrekcją Marka Cyprysia i Katolicki Chór Kościelny „Lutnia” parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie pod dyrekcją Marii Gruchel. Swoistym podsumowaniem całości stał się występ honorowego gościa, Chóru „Ad Dei Gloriam” przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie pod dyrekcją Beaty Brzóski, którego gregoriański śpiew „poszybował do samego nieba”, a także wspólny finał w wykonaniu wszystkich uczestników pod batutą kierownika artystycznego „Lutni” Marii Gruchel. Nastrojowe wnętrze świątyni, świetne walory głosowe chórzystów oraz perfekcja dyrygentów sprawiły, że Przegląd stał się jedną wielką modlitwą, okazją do refleksji nad pięknem muzyki kościelnej, potrzebą wzajemnej miłości i nieustannego trwania w dziękczynieniu. Trzeba dodać, że tegoroczne Spotkanie wpisało się wydatnie w obchodzone 1200-lecie założenia miasta Cieszyna, którego Chór „Lutnia” od niemal 80 lat jest chlubną wizytówką. Miłym akcentem stało się towarzyskie spotkanie „rozśpiewanej braci” w cieszyńskim Domu Narodowym i ciepłe słowa prezesa „Lutni” Krzysztofa Ochmana. Błogosławieństwo udzielone przez ks. prał. Henryka Satławę uczestnicy zawieźli do swoich domów, parafii i lokalnych społeczności, a dźwięczne tony pieśni jeszcze długo brzmiały nad cieszyńską i polską ziemią.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Włochy: 18 i 19 maja kard. Dziwisz odwiedzi diecezję Asti

2024-05-07 13:17

Karol Porwich

W sobotę 18 maja kard. Stanisław Dziwisz, emerytowany arcybiskup krakowski i były sekretarz osobisty św. Jana Pawła II, będzie w Isola d'Asti z okazji 30. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w diecezji Asti i Isola d'Asti - poinformowała ta leżąca w Piemoncie diecezja północnowłoska.

Więcej ...

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Więcej ...

Bp Krzysztof Nitkiewicz do maturzystów

2024-05-07 12:37

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?