Instalacja nowych kanoników odbyła się przed Mszą św. sprawowaną przez metropolitę wrocławskiego, abp. Józefa Kupnego w kościele pw. Świętego Krzyża. Nowi kanonicy publicznie, w obecności metropolity wrocławskiego, złożyli wyznanie wiary, a następnie przyjęli strój, krzyż oraz pierścień kanonicki.
Ks. Grzegorz Sokołowski jest profesorem Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, prezesem Fundacji Obserwatorium Społeczne oraz redaktorem naczelnym miesięcznika “Nowe Życie”. Z kolei ks. Krzysztof Deja jest dyrektorem Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zanim przyjęto nowych kanoników, odbyła się modlitwa brewiarzowa. Następnie wszyscy udali się w procesji do wejścia świątyni, aby uroczyście wprowadzić ks. Arcybiskupa.
Podczas Eucharystii homilię, wygłosił ks. kan. Ryszard Słowiak, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Ciepłowodach. Na wstępie kaznodzieja zwrócił uwagę na uniwersalność krzyża oraz zaproszenia do dźwigania go, ale nie każdy chce je przyjąć.
- Współczesny człowiek ucieka od krzyża. Boi się go i nie chce mieć z nim nic wspólnego. Z krzyżem związany jest ból, cierpienie, nostalgia - zauważył.
W odniesieniu do miejsca krzyża w życiu człowieka, pojawia się niebezpieczeństwo odsunięcia go na dalszy plan.
- Krzyż nie jest dodatkiem do życia, ale szczególnym jego wypełnieniem - zwrócił uwagę ks. Ryszard.
Reklama
Słuchacze słowa Bożego zostali zachęceni, aby przytulić się do krzyża tak, jak to uczynił św. Jan Paweł II, w Wielki Piątek roku 2005.
- I podążyć za Chrystusem, mimo codziennych zmagań, trudności, obowiązków - powiedział.
W dalszej części kaznodzieja posłużył się obrazem pochodzącym z Jerozolimy w kaplicy naprzeciw stacji drogi krzyżowej.
- Jest tam Chrystus, a za Nim jest rzesza ludzi niosących swój krzyż. Czy jestem w tym tłumie? - pytał.
Nie można oderwać krzyża od Chrystusa. Ale współczesny świat próbuje zaproponować inny system wartości niż ten dany przez Boga. Posługując się słowami św. Pawła Apostoła, “Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co Bogu miłe i doskonałe” zwrócił uwagę na konieczność wzięcia krzyża i pójścia za Chrystusem.
- “Panie, pragnę iść za Tobą. Chociaż pewnie nie raz będę od tego krzyża uciekał. Od krzyża moich obowiązków, od krzyża moich najbliższych, samotności, choroby, niezrozumienia. Pragnę iść za Tobą, bo wiem, że nie ma innej drogi. (...) Pomóż mi Panie zaprzeć się samego siebie i naśladować Ciebie” - powiedział ks. Ryszard, kończąc homilię.
Kapituła kolegiacka powstała w XIII w. z fundacji Księcia Henryka IV Probusa i funkcjonowała do 1810 r. Po 188 latach restytuował ją ks. kard. Henryk Gulbinowicz. 14 września kapituła obchodzi swoje święto patronalne, a do jej głównych zadań należy m.in. szerzenie czci Krzyża Chrystusa czy sprawowanie uroczystych czynności liturgicznych.