Reklama

U progu Anno Domini 2011

Niedziela legnicka 1/2011

U początku Nowego Roku przyjrzyjmy się, chociaż ogólnie, planom wydarzeń duszpasterskich w naszej diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czas styczniowy jest w naszej diecezji wypełniony spotkaniami opłatkowymi w różnych kręgach. Cieszy nas, że wśród nich rozwijają się spotkania opłatkowe dla osób niepełnosprawnych i ich przyjaciół, które są jednym z owoców diecezjalnego Kongresu, poświęconego tym osobom. W dniach 18-25 stycznia trwać będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, a w parafiach odbywają się wizyty duszpasterskie zwane kolędą.
W lutym jak co roku swoje szczególne święto będą obchodzić zakonnice i zakonnicy z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego (2 II), a także chorzy 11 lutego, we wspomnienie NMP z Lourdes.
Od 9 marca, od Środy Popielcowej wejdziemy w czas Wielkiego Postu. Będziemy wspominać naszego współpatrona diecezji a zarazem patrona Seminarium Duchownego - św. Józefa. Natomiast 25 marca, Dzień Świętości Życia, jest dla naszej diecezji kolejną rocznicą jej ustanowienia. W tym roku będzie to rocznica XIX.
Kwiecień będzie czasem wspomnienia o śmierci sługi Bożego Jana Pawła II a także czasem przygotowań do Triduum Paschalnego i Świąt Zmartwychwstania (24 IV) z kolejnym Marszem dla Życia w Niedzielę Palmową, w którym dotąd brała udział kilkutysięczna rzesza młodzieży.
Od maja rozpocznie się intensywniejszy czas pielgrzymkowy m.in. do naszego sanktuarium Maryjnego w Krzeszowie. Na ten miesiąc zaplanowane zostały też szczególne uroczystości - ogłoszenie kościoła św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze Bazyliką Mniejszą (15 V). W maju zostaną też wyświęceni nowi diakoni i prezbiterzy.
2 czerwca jest dla naszej diecezji wspomnieniem wizyty Jana Pawła II w Legnicy (1997 r.) i koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa. Natomiast uroczystość św. Ap. Piotra i Pawła, to święto naszych głównych Patronów diecezji.
Okres letni będzie czasem wypoczynku organizowanego jak co roku przez Caritas diecezjalną dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na trasę pieszych pielgrzymek do Częstochowy i Krzeszowa wyruszą kolejni uczestnicy, a 15 sierpnia w Krzeszowie będzie dniem odpustowym. Nie będzie natomiast dorocznego diecezjalnego spotkania młodzieży, gdyż w tym czasie młodzi zaproszeni są do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie.
W pierwszą sobotę września będzie pielgrzymka osób niepełnosprawnych do Krzeszowa. W tym miesiącu obchodzimy też diecezjalne dożynki, Sybiracy mają też swoje święto (17 IX), a w parafii w Białej zaplanowno kolejne „Kresowiana” (25 IX).
Październik poświęcony szczególnie modlitwie różańcowej jest też czasem diecezjalnej pielgrzymki należących do Rodziny Różańcowej do Krzeszowa. W tym miesiącu obchodzimy także kolejną rocznicę wyboru Jana Pawła II i Dzień Papieski (16 X).
Listopad, obok tradycyjnych modlitw za zmarłych przyniesie nam też obchody Święta Niepodległości, a Niedziela Chrystusa Króla (20 XI), będzie świętem dla członków Eucharystycznego Ruchu Młodych, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Apostolatu Modlitwy i Akcji Katolickiej, a 27 listopada I niedzielą Adwentu rozpoczniemy Nowy Rok Kościelny.
W ciągu całego roku trwa też wiele innych wydarzeń duszpasterskich, w tym I Synod Diecezji Legnickiej, który będzie finalizował swoje prace poprzez przygotowywanie dokumentów końcowych, aby mogły się one ukazać drukiem przed zamknięciem obrad Synodu zaplanowanym na 25 marca 2012 r.
Niech więc plany i zamierzenia podejmowane w skali diecezji, poszczególnych rejonów duszpasterskich i wspólnot parafialnych, zmierzające do duchowego dobra wiernych, przyniosą błogosławione owoce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Słowo Jezusa i Jego przykazania są miłością

2024-04-15 13:22

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-11.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - historia zawierzenia Matce Bożej

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...