Reklama

Boże Narodzenie u grekokatolików

Święta Bożego Narodzenia. Bóg zechciał stać się jednym z nas.

Niedziela wrocławska 1/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chrześcijanie z nadzieją, jaka nie może zawieść, przygotowują się na to wydarzenie. Katolickie Kościoły Wschodnie w większości świętują według kalendarza juliańskiego, czyli 13 dni później jak katolicy tradycji zachodniej. A więc wigilia przypada 6 stycznia i jest ostatnim dniem 40- dniowego postu Pyłypiwky. Radosne wyczekiwanie na przyjście Pana rozpoczyna dzień 28 listopada, po liturgicznym wspomnieniu apostoła Filipa. A dwie poprzedzające niedziele noszą nazwę Niedziela Praojców, kiedy wspomina się Patriarchów Starego Testamentu, a także Niedziela Ojców, kiedy to czytany jest fragment początku Ewangelii według św. Mateusza, czyli rodowód Jezusa z Nazaretu.
W niedzielę bezpośrednio przed świętami kapłan poświęca prosforę, którą w wigilię Bożego Narodzenia wierni dzielą się, składając nawzajem sobie życzenia. Bywa, że prosforę pokrojoną na kawałki smaruje się miodem. W sam dzień wigilii oczekiwaniu na wspólną wieczerzę towarzyszy post od mięsnych produktów. Wigilię rozpoczyna wspólna modlitwa, odczytywany jest fragment Nowego Testamentu z Dziejów Apostolskich mówiący o spisie powszechnym, który miał miejsce za czasów cesarza Augusta i właśnie wtedy Józef z brzemienną Maryją udali się do rodzinnego miasta Betlehem. Modlitwa zawiera również śpiew troparionu - krótkiego hymnu - opisującego wydarzenie Wcielenia. Stół wyścielony sianem obficie zastawiony 12 pokarmami. Pokarmy tradycyjne, wśród których nie może zabraknąć kutii. Tę niepowtarzalną atmosferę buduje i śpiew kolęd. Tego wieczora w cerkwiach odprawiane jest nabożeństwo zwane Wełyke Poweczeria. Zgromadzeni na modlitwie wielokrotnie powtarzają słowa „Z nami Bóg radujcie się narody”, które odnoszą się do proroctwa proroka Izajasza, mówiącego o narodzinach Emmanuela. Tym nabożeństwem wierni rozpoczynają modlitewne świętowanie przyjścia na świat Zbawiciela. Należy podkreślić, że czas Świąt Bożego Narodzenia trwa w Kościołach Wschodnich dzień dłużej niż w tradycji łacińskiej. Pierwszego dnia z radością witamy w ludzkim ciele Mesjasza oczekiwanego przez cały Stary Testament, Jezusa Chrystusa Syna Bożego naszego Zbawiciela. Drugi dzień to wspomnienie Świętej Rodziny, Bogurodzicy - Matki Bożej i św. Józefa. Natomiast trzeci dzień poświęcony jest osobie pierwszego diakona i męczennika Stefana. Czas radości z przyjścia Pana trwa dalej wierni witają się chrześcijańskim przywitaniem: „Pan się narodził - Chwalmy Go!”.
Ikona Rizdwa Chrystowoho położona na tetrapodie symbolizuje szopkę tak silnie eksponowaną na Zachodzie. Położona na sianie w prosty, ale przepełniony głębią sposób przemawia do nas tym wydarzeniem.
Chrześcijanie tak na Wschodzie jak i na Zachodzie w różny sposób wyrażają tę samą prawdę o wydarzeniu, które zmieniło i nadało nam sens życia i nie przestaje tego nadal czynić.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Red.

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Open Doors: w 78 krajach prześladowanych jest 380 mln chrześcijan

2025-07-11 20:33

Adobe Stock

Z szacunków organizacji Open Doors wynika, że obecnie w 78 krajach prześladowanych jest 380 mln chrześcijan. Według Światowego Indeksu Prześladowań w 2025 r. w 50 krajach poziom prześladowań jest wysoki bądź ekstremalnie wysoki. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Korea Północna, drugie - Somalia, trzecie - Jemen.

Więcej ...

wpolityce.pl: Czy Lange vel Gontarczyk straci państwowe odznaczenie? To ona inwigilowała ks. Blachnickiego

2025-07-12 19:51

Mateusz Góra

Czy Jolanta Lange vel Gontarczyk straci państwowe odznaczenie? Wszystko na to wskazuje. Jak podaje portal wpolityce.pl, Biuro Odznaczeń i Nominacji KPRP przygotowało projekt postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie. To efekt petycji, podpisanej przez wielu sygnatariuszy, przesłanej przez Piotra Woyciechowskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...