Reklama

Kultura

Lelów: tysiące gości na festiwalu kultury polskiej i żydowskiej

GRAZIAKO

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przedstawiciele dynastii lelowskich chasydów oraz władz gminy Lelów i Częstochowy, zespoły klezmerskie i tysiące miłośników kultury żydowskiej, odwiedzało trwające od 16 do 18 sierpnia XI Święto Ciulimu – Czulentu, czyli Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej. Impreza jest organizowana w Lelowie, w dawnym dynamicznym ośrodku chasydzkim.

Rabin Menachem Lipszyc zapalając dzisiaj menorę na scenie, podziękował za „poszanowanie pamięci o Żydach i ich tradycji”, dzięki czemu możliwe było wyremontowane cmentarza i grobu cadyka – Dawida Bidermana zwanego Lelowerem. Poseł Izabela Leszczyna podkreśliła wyjątkowość święta, opartego o tradycję stołu i dwie potrawy: żydowski szabasowy czulent i polski odpowiednik – ciulim, a obchodzonego „w jedynym miejscu na świecie – w Lelowie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ewa Molenda, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie wręczyła statuetki „Przyjaciół Festiwalu w Lelowie”. Przez cały dzień na scenie trwały koncerty zespołów klezmerskich, odbywały się warsztaty – tańca, wycinanek żydowskich, degustacja wyjątkowych potraw, w tym ciulimu, czulentu, raków, gęsiego smalcu i in.

Tegoroczny festiwal trwał trzy dni. Rozpoczęła go w piątek 16 sierpnia projekcja obsypanego nagrodami filmu izraelskiego z 2012 r. o współczesnych chasydach pt. „Wypełnić pustkę” w reżyserii Ramy Burshtei. Sobota była pomyślana jako dzień polski z występami zespołów szkolnych, dziecięcych, ludowych z terenu gminy oraz koncertami, m.in. zespołu „Lasowiacy”, „Brathanki”.

Niedzielne uroczystości rozpoczęło zapalenie menory przez zaproszonych gości, a zakończył koncert Magdy Brudzińskiej z zespołem „Kolory krakowskiego Kazimierza”. Imprezie towarzyszyły wystawy malarskie, fotograficzne, wycinanki żydowskiej itp.

Organizatorami festiwalu byli: gmina Lelów, Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie, Lelowskie Towarzystwo Historyczno – Kulturalne im. W. Zwierkowskiego, a partnerem była Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Pomysłodawcami święta byli rabin Simcha Krakowski i dawny wójt Lelowa Jerzy Szydłowski.

Reklama

Lelów (woj. śląskie, diecezja kielecka) był jednym z większych i silniejszych sztetli w Polsce, a od XVII wieku – znanym centrum ruchu chasydzkiego, wskutek życia tutaj i nauczania charyzmatycznego cadyka Dawida Bidermana (1746 – 1814).

Wokół Dawida z Lelowa skupiła się znaczna grupa uczniów, która zapoczątkowała wspólnotę chasydów lelowskich, istniejącą do dnia dzisiejszego, głównie w Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Po śmierci cadyka w 1814 r., pochowanego w Lelowie, zrodził ruch pielgrzymkowy do jego grobu, szczególnie w rocznicę śmierci na przełomie stycznia i lutego. Po zniszczeniach wojennych i czasach PRL, odnaleziono ohel cadyka, a budynek dawnej synagogi i mykwa na powrót goszczą pielgrzymki chasydzkie z całego świata, przypominające współczesnym mieszkańcom o dawnej wielokulturowości Lelowa.

Pierwsza wzmianka o Lelowie znajduje się w bulli papieża Celestyna III z 1193 r. Miasto przeżywało rozkwit za czasów Kazimierza Wielkiego, który zbudował zamek, ufundował kościół i klasztor franciszkanów. Pierwsze wzmianki historyczne o obecności Żydów w Lelowie pochodzą z XVI wieku. W 1823 r. w Lelowie żyło 399 Żydów i 348 chrześcijan. Przed drugą wojną światową Żydzi stanowili 45 procent wszystkich mieszkańców. Lelów był siedzibą rabina i kahału oraz ośrodkiem rozległej gminy wyznaniowej. Znajdowała się tutaj synagoga i dwa cmentarze.

historia żydowskiego Lelowa zakończyła się w 1942 r., kiedy to Niemcy dokonali zagłady Żydów lelowskich w Treblince. Przeżyło zaledwie kilka osób.

Podziel się:

Oceń:

2013-08-19 08:08

Wybrane dla Ciebie

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47
Ludovic Duée

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Więcej ...

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

Więcej ...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst