Diecezjalne Studium Życia Rodzinnego posiada swoje stałe miejsce w świadomości duchowieństwa i wiernych diecezji sosnowieckiej. Inspiracją dla powstania studium były rosnące potrzeby wykształconych osób, kompetentnych w kwestii chrześcijańskiej koncepcji człowieka, życia, miłości ludzkiej, małżeństwa i rodziny oraz rosnąca potrzeba świadomości osób przygotowujących się do małżeństwa i życia rodzinnego.
„Studiowanie w Diecezjalnym Studium Życia Rodzinnego to prawdziwa przyjemność, panuje tam wyjątkowa atmosfera, pełna wzajemnej życzliwości i serdeczności, a przede wszystkim nie ma wyścigu szczurów. Każdy student uczy się we własnym tempie i zawsze może liczyć na pomoc, rozmowę i ponowne wyjaśnienie tematu” - zaznacza absolwentka studium, Ania Pawlik.
5 lutego 2011 r. rusza kolejna edycja Diecezjalnego Studium Życia Rodzinnego. Program studium skierowany jest do osób pragnących pogłębić swoją wiedzę na temat małżeństwa i rodziny w kontekście etyki i teologii katolickiej, jak też w perspektywie współczesnych zmian kulturowych i społecznych, którym podlega człowiek, małżeństwo i rodzina we współczesnym świecie.
„Do studium zapraszamy zarówno młodzież przygotowującą się do życia małżeńskiego i rodzinnego, małżonków i rodziców, jak również osoby pragnące pomagać innym w odkryciu piękna powołania do życia małżeńskiego i rodzinnego, m.in. poprzez pracę w parafialnych poradniach rodzinnych” - mówi dyrektor studium, ks. dr Andrzej Cieślik.
Zajęcia odbywają się w jedną sobotę w miesiącu przez trzy semestry. W trakcie każdego spotkania odprawiana jest Msza św. Przewidziana jest także dłuższa przerwa na kawę. Osoby, którym uda się zdać wszystkie egzaminy i napisać pracę dyplomową, otrzymają dyplom ukończenia studium, a po odbyciu praktyk mogą również uzyskać misję kanoniczną do pracy w poradnictwie rodzinnym. Nauka w studium jest bezpłatna. Program studium obejmuje ponad 120 godzin takich przedmiotów, jak: teologia i etyka małżeństwa i rodziny; poradnictwo rodzinne; naturalne metody planowania rodziny; psychologia; socjologia rodziny i pedagogika. Studium nie ma praw państwowych, a jedynie kościelne, tzn. daje uprawnienia do pracy w katolickich poradniach życia rodzinnego.
Kandydaci powinni złożyć następujące dokumenty: podanie o przyjęcie; życiorys; kserokopię świadectwa maturalnego; zaświadczenie od swojego duszpasterza stwierdzające, że osoba jest praktykującym katolikiem; dwa zdjęcia. Dokumenty można składać do końca stycznia w sekretariacie Diecezjalnego Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu przy ul. Skautów 1 (budynek plebanii parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny) od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 13.30. W wyjątkowych sytuacjach można umówić się na inną godzinę. Zajęcia odbywają się w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Sosnowcu przy ul. Gospodarczej, na terenie parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu