Niezwykła idea pomocy Zespołowi Domowej Opieki Hospicjum (ZDOH) łódzkiej Caritas, która zainicjowała w 2009 r. przystąpienie Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi do kampanii Pola Nadziei, a w następnym roku doprowadziła do podpisania porozumienia o wolontariacie pracowniczym pomiędzy Uniwersytetem Medycznym w Łodzi i łódzką Caritas, stała się głośna w całej Polsce. Łódzka uczelnia jest bowiem pierwszą i jedyną instytucją publiczną, która podjęła się tego typu współpracy z organizacją pożytku publicznego i która tak szeroko propaguje ideę wolontariatu hospicyjnego. Kilka tygodni temu Uniwersytet Medyczny w Łodzi zwyciężył w polskiej edycji konkursu - Europejskie Nagrody Wolontariatu Pracowniczego. To wielkie wyróżnienie i nobilitacja. A dla wolontariuszy Caritas okazja do głośnego mówienia - jesteśmy jedynym dużym miastem, w którym nie ma hospicjum stacjonarnego, a nieuleczalnie chorych, samotnych, dramatycznie przybywa.
Współpraca z ZDOH Caritas
Reklama
Zaczęło się od przypadkowej rozmowy w lipcu ub. roku kustosz biblioteki UM, dr Marii Jakubowskiej - pomysłodawczyni tej formy wolontariatu na uczelni, a zarazem wolontariuszki ZDOH Caritas - z prorektorem UM prof. Radzisławem Kordkiem - onkologiem. Pan Profesor zgodził się poprzeć inicjatywę i od tej chwili wszystko potoczyło się bardzo szybko. 12 października 2010 podpisano porozumienie o wolontariacie pracowniczym z łódzką Caritas. Okazuje się, że bardzo modny na zachodzie Europy wolontariat pracowniczy w naszym kraju cieszy się zainteresowaniem jedynie w dużych korporacjach zagranicznych; wolontariat kompetencyjny tam też dopiero się rozwija. Uniwersytet Medyczny jest pierwszą instytucją publiczną, pierwszą uczelnią, która podejmuje się takiego programu, w dodatku jedyną, która propaguje ruch hospicyjny i opiekę paliatywną. - Trudne wyzwanie, ale bardzo potrzebne i możliwe do realizacji - przekonuje Pani Kustosz. Dostrzegają to także jurorzy konkursu Europejskie Nagrody Wolontariatu Pracowniczego i przyznają uczelni nagrodę w kategorii „debiut” i „innowacje”. Nagrodę, która dodaje prestiżu uczelni w kontaktach z innymi placówkami, także zagranicznymi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Chcą zmieniać stereotypy
Na czym polega wolontariat pracowniczy na Uniwersytecie Medycznym? Projekt stworzony został z myślą o osobach terminalnie chorych oraz ich rodzinach, także o rodzinach już osieroconych. Akcja ma zachęcić studentów do wyboru deficytowej w Polsce specjalizacji w zakresie medycyny paliatywnej, a pracownikom uczelni pomóc rozwijać swoje kompetencje społeczne, zdobywać dodatkowe doświadczenie i realizować pasje. Jednak przede wszystkim ma zmieniać stereotypy myślenia o hospicjum zarówno w środowisku medycznym, wśród decydentów, jak i w społeczeństwie. Główny nacisk położono na edukację. - Chcemy m.in., by zachęceni przez nas studenci opowiadali uczniom w szkołach o wolontariacie hospicyjnym - tłumaczy dr Jakubowska. We współpracy z samorządem studenckim odbywają się spotkania informacyjne, młodzi dowiadują się, jakiego rodzaju to wolontariat i do nich samych należy deklaracja - niektórzy uczestniczą już w kursie dla wolontariuszy hospicyjnych organizowanym przez Caritas, wielu zastanawia się, ile czasu mogliby przeznaczyć na działania akcyjne w ramach wolontariatu. Władze uczelni zdecydowały, że praca studentów w programie wolontariatu pracowniczego może stanowić formę zaliczenia praktyk studenckich. Koordynator projektu chce, by cyklicznie odbywały się warsztaty dla studentów medycyny i lekarzy z zakresu komunikacji z pacjentem umierającym czy porozumiewania się z rodzinami nieuleczalnie chorych. To bardzo pomoże w pracy, nie tylko na oddziałach opieki paliatywnej.
Wsparcie ruchu hospicyjnego
W kwietniu na Uniwersytecie Medycznym planowana jest debata publiczna, do udziału w której zaproszona jest społeczność akademicka, ale także wychowawcy i pedagodzy ze szkół, które zadeklarowały swój udział w akcji „Pola Nadziei”, koordynowanej w Łodzi przez ZDOH-Caritas. Debata jednocześnie rozpocznie wiosenną edukacyjno-charytatywną kampanię „Pola Nadziei” w Łodzi.
- W ramach projektu wolontariatu pracowniczego uruchomiono, jak na razie unikatowy w skali kraju program pay roll - składki pracowniczej. Pracownicy deklarują chęć comiesięcznego przekazywania określonej, niewielkiej kwoty ze swego wynagrodzenia na konto ZDOH Caritas. To będzie dla zespołu stały przewidywalny dochód i jednocześnie duża pomoc.
Nagroda za ten nakierowany na pomoc drugiemu człowiekowi i powstały z serca projekt to ogromna radość. Pani Maria Jakubowska przyznaje, że dzięki wyróżnieniu stanie się głośno o palącej potrzebie powstania w Łodzi profesjonalnego, stacjonarnego hospicjum. Podkreśla także, że nagroda przyznana UM należy się także, a może przede wszystkim, hospicjum Caritas i jego założycielce dr Zofii Pawlak, która zorganizowała i od 1995 r. prowadzi kurs dla wolontariuszy. - Dzięki temu Zespół Domowej Opieki Hospicyjnej Caritas dysponuje profesjonalnie przygotowanym zespołem wolontariuszy hospicyjnych, którzy z wielkim oddaniem pomagają chorym w ich domach. Mogą zrobić zakupy, towarzyszyć na spacerze, ale także pod kierunkiem zespołu medycznego włączyć się w działania pielęgnacyjno-higieniczne i opiekę psychospołeczną nad chorym.