Reklama

Bal ku czci ks. Jana Bosko

Niedziela podlaska 8/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezja drohiczyńska może poszczycić się obecnością na swoim terenie kilkunastu zakonów. Wśród nich jest zakon założony przez św. Jana Bosko. Wspomnienie tego świętego obchodzimy 31 stycznia, w dzień jego śmierci. Ks. Bosko urodził się 15 sierpnia 1815 r. w Becchi we Włoszech. Gdy miał 2 lata, zmarł mu ojciec. Rodzina, która mieszkając na wsi już i tak była w ciężkiej sytuacji, musiała sobie radzić bez ojca. Janek, by utrzymać rodzinę, wraz z braćmi i matką Małgorzatą ciężko pracował na roli. Jednak jego doskonała pamięć zwróciła uwagę miejscowego proboszcza, który postanowił uczyć chłopca. Od tego momentu Janek nieprzerwanie podążał drogą nauki, choć okupioną ciężką pracą fizyczną. Za naukę bowiem w tamtych czasach trzeba było słono płacić. Mimo to zdolności i gorliwość zaprowadziły go do seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął w 1841 r. Początkowo jego praca kapłańska nie wyróżniała się niczym szczególnym, aż do momentu spotkania z młodym Bartłomiejem Garellim. On stał się pierwszym chłopcem w Oratorium - domu dla biednych i zaniedbanych młodych ludzi ówczesnych Włoszech. Szybko okazało się, że Oratorium to jedyny sposób na wychowanie, naukę i pracę dla chłopców. Niezwykłe pomysły ks. Bosko sprawiły, że dzieło, które powołał do życia, szybko rozprzestrzeniało się nie tylko we Włoszech. Wkrótce też, bo w 1859 r., powstało zgromadzenie nazwane Towarzystwo Świętego Franciszka Salezego - Salezjanie. Do Polski przybyli w 1898 r. Pierwszy otwarty przez nich dom to szkoła zawodowa dla chłopców w Oświęcimiu. Zgromadzenie w Polsce rozwijało się bardzo prężnie, bo już w 1933 r. nastąpił podział na dwie prowincje zakonne, a liczba współbraci Polaków osiągnęła 571. Liczba ta obejmuje także współbraci z Sokołowa. Osiedlili się oni tu po 1925 r. zaproszeni przez władze miasta do tworzenia szkoły. O historii Salezjanów w Sokołowie obszernie pisaliśmy na naszych łamach już rok temu, kiedy to zgromadzenie obchodziło 150-lecie powstania.
W liturgiczne wspomnienie swojego patrona zwyczajem Salezjanów jest wspólne świętowanie przez zabawę, śpiew i modlitwę. Celem tej imprezy jest uczczenie św. Jana Bosko - patrona sokołowskiej parafii i wielkiego wychowawcy. W poprzednich latach korowód przebierańców przechodził ulicami miasta od kościoła Księży Salezjanów do Sokołowskiego Ośrodka Kultury, po czym odbywały się wielka zabawa i konkurs na najlepsze przebranie. Następnie przez kilka lat uczestniczący w imprezie spotykali się w Domu Weselnym Państwa Pietrzaków, by tam dobrze się bawić przy dźwiękach muzyki. Wodzirejem i szefem imprezy był wtedy proboszcz ks. Stanisław Szestowicki. Dzieci i rodzice miały okazję uczestniczyć w mnóstwie konkursów przygotowanych przez członków Akcji Katolickiej, a także zjeść dobry deser.
W tym roku impreza odbyła się w holu szkoły salezjańskiej. Przybyło na nią ok. 200 dzieci. Na początek ks. Stanisław Stachal, proboszcz parafii salezjańskiej, który objął honorowy patronat nad balem, powitał gości. - Cieszę się, że wskrzeszono tę imprezę i że uczestniczy w niej tak dużo młodych rodziców ze swoimi dziećmi oraz dziadków, których święto niedawno obchodziliśmy - mówił. Wszyscy odmówili krótką modlitwę. A później przyszedł czas na zabawę w pięknych strojach karnawałowych. Kto miał przebranie, otrzymał paczkę. Oprawą muzyczną zajął się Dawid Lipiński. Młodzież z Oratorium im. bł. Filipa Rinaldiego poprowadziła konkursy i zabawy. Przed widownią wystąpili też bracia Emil i Kacper Benedykciukowie, uczniowie Liceum Salezjańskiego, dając niesamowity pokaz nowoczesnego tańca estradowego. Dzieci były zachwycone. - Bal zorganizowała Akcja Katolicka, działająca przy parafii pw. św. Jana Bosko. Impreza mogła się odbyć dzięki zaangażowaniu wielu osób, które poświęciły swój wolny czas - podkreśla Michał Lipiński, jeden z koordynatorów imprezy. - Składamy serdeczne podziękowania sponsorom. Dzięki nim mogliśmy ugościć dzieci i ich rodziców pączkami, ciastkami, owocami i napojami. Cieszę się, że impreza się udała, a frekwencja była tak wysoka.
Szczególne podziękowania Akcja Katolicka kieruje do swojego opiekuna ks. Krzysztofa Kostrzewy, ks. proboszcza Stanisława Stachala, ks. Mariusza Rudzkiego, kierownika Oratorium, oraz do wspaniałych animatorów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święta Mama

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Więcej ...

Upamiętnienie Melchiora Teschnera

2024-04-28 20:58
koncert Cantus

Krystyna Pruchniewska

koncert Cantus

Niesamowity koncert chóralny zespołu Cantus odbył się 28 kwietnia w kościele pw. św. Jerzego w Przyczynie Górnej z okazji 440. rocznicy urodzin Melchiora Teschnera.

Więcej ...

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...