Reklama

Dajemy przede wszystkim Pana Boga

W diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego wpisało się zebranie Krajowego Zespołu Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Spotkanie miało miejsce 14 lutego w Domu „Uzdrowienie Chorych” w Głogowie. Zjazd Zespołu zorganizował jego przewodniczący - bp Stefan Regmunt

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do Głogowa przybyli: ks. prof. dr hab. Stanisław Warzeszak (krajowy duszpasterz służby zdrowia), ks. dr Piotr Krakowiak (krajowy duszpasterz hospicjów), dr Wanda Terlecka (prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich), Krystyna Starosta (prezes Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych), Barbara Fiklewicz-Dreszczyk (prezes Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski), Maria Ochman (przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”) oraz przedstawiciele diecezjalnych duszpasterstw służby zdrowia z Warszawy, Katowic i Radomia. W spotkaniu wziął udział również ks. Janusz Malski, przełożony Cichych Pracowników Krzyża.

Program duszpasterski inspiruje

- Zespół KEP ds. Służby Zdrowia prowadzi stałą pracę i spotyka się w różnych miejscach Polski. Zaprosiłem jego członków do naszej diecezji, żeby mogli poznać ośrodek Cichych Pracowników Krzyża - wyjaśnia bp Stefan Regmunt. - Celem naszych spotkań jest m.in. wyznaczenie kierunków pracy na najbliższy czas. Mamy już ustalony kalendarz na ten rok, będziemy sprawdzać, na jakim etapie są działania poszczególnych sektorów. Co roku wydawana jest publikacja, w której zamieszczamy artykuły związane ze służbą zdrowia, relacje z międzynarodowych kongresów i inne pomocne materiały, przybliżamy inicjatywy podejmowane na terenie Polski, żeby mogły być wdrażane w poszczególnych diecezjach. Staramy się też publikować na bieżąco ukazujące się dokumenty.
Zdaniem bp. Regmunta, duszpasterstwo służby zdrowia powinno szukać inspiracji m.in. w aktualnym programie duszpasterskim. - Chodzi o to, żeby ten program przetransponować na pracę naszego Zespołu. Czyli w tym roku zastanawiamy się, jak przełożyć komunię z Bogiem na codzienność osób chorych i pracę kapelanów, instytucji zajmujących się chorymi. Chcemy czerpać z tego, co daje nam program duszpasterski, a nie być grupą, która idzie własnymi ścieżkami. Musimy być kompatybilni z tym wszystkim, co się dzieje w Kościele powszechnym - podkreśla. - Zadań na ten rok jest dużo. Zakładamy szkołę kapelanii, wychodzi nowy podręcznik dla kapelanów, pracujemy też nad zmianą pokoleniową w tym sektorze - chcemy dołączyć nowych ludzi do grona wolontariuszy, kapelanów i osób odpowiedzialnych w diecezjach.
By praca duszpasterska odpowiadała rzeczywistym potrzebom ludzi chorych i tych, którzy otaczają ich opieką, w Zespole pracują świeccy, związani ze służbą zdrowia bezpośrednio. - To są nasi konsultorzy, zwracają uwagę na bolące sprawy, podpowiadają, czy coś idzie w dobrym kierunku - tłumaczy bp Regmunt.

Dwa wymiary

Spotkanie w Głogowie było okazją do podsumowania działań ubiegłorocznych. Zespół przyjrzał się, jak przebiegały rekolekcje dla kapelanów szpitalnych, rekolekcje i majowa pielgrzymka służby zdrowia na Jasną Górę, dyskutował nad obecnością kapelanów w placówkach służby zdrowia. Na bieżąco skomentowano również obchody tegorocznego Światowego Dnia Chorego (koordynacja związanych z tym prac również należy do zadań Zespołu). Skupiono się też na aktualnych kwestiach związanych z funkcjonowaniem Krajowego Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Ks. Stanisław Warzeszak uważa, że ważną sprawą jest ponowne spojrzenie na całą strukturę tego duszpasterstwa. - W tym wypadku mam na myśli również apostolat chorych, ratowników, osoby chore, upośledzone, przebywające w domach pomocy społecznej, starsze, niewychodzące już z domu. O wielu z tych ludzi zapomina się w parafiach, kontakt z nimi jest ograniczony do Komunii pierwszopiątkowej. Trzeba przemyśleć te szerokie obszary duszpasterstwa zdrowia i dostrzec tych, których ono jeszcze nie obejmuje. Tu ważna jest formacja kapłanów - podkreśla.
Ks. Warzeszak tłumaczy, że na rolę duszpasterstwa zdrowia trzeba patrzeć w dwóch wymiarach: - Duszpasterstwo proponuje przede wszystkim posługę sakramentalną, głoszenie Słowa Bożego - to jest najważniejszy element posługi Kościoła na rzecz chorych i cierpiących. Nie siebie dajemy, ale przede wszystkim Pana Boga. Jednak element ludzki jest też bardzo ważny i taką ideą, którą chciałbym rozwijać, jest idea donacji, daru, ofiary.
To było pierwsze spotkanie Zespołu w tym roku. Kolejne planowane jest we wrześniu. Natomiast 7 marca w Płocku odbędzie się zebranie formacyjno-szkoleniowe dla wszystkich diecezjalnych duszpasterzy służby zdrowia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Archiwum OSP Kurów

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć wcześniej niż w wieku 9 lat

2024-05-05 08:31

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele katolickim istnieje możliwość wcześniejszej Komunii św. niż w wieku 9 lat, jeżeli rodzice tego pragną, a dziecko jest odpowiednio przygotowane - powiedział PAP konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. prof. Piotr Tomasik. Wyjaśnił, że decyzja należy do proboszcza parafii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej