Reklama

Papieska Uczelnia Młodzieżowa

Wierni Janowi Pawłowi II

Niedziela lubelska 11/2011

Papieska Uczelnia Młodzieżowa, powołana w ramach Centrum Jana Pawła II przez abp. Józefa Życińskiego, zainaugurowała swoją działalność. 24 lutego w gmachu Metropolitalnego Seminarium Duchownego odbyło się pierwsze z zaplanowanych spotkań. Niestety, zabrakło na nim oddanego sprawom młodzieży Pasterza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na program spotkania inauguracyjnego, zatytułowanego „Abp Józef Życiński - przyjaciel młodych”, złożyły się m.in.: premiera filmu ilustrującego spotkania abp. J. Życińskiego z młodzieżą, prezentacja listu do młodych pt. „Świadkowie ewangelicznej nadziei”, napisanego przez Metropolitę w 2000 r., oraz dyskusja panelowa o zadaniach dla młodych, wynikających z nauczania Jana Pawła II i przesłania abp. Życińskiego. W spotkaniu animowanym przez ks. Mieczysława Puzewicza uczestniczyło ok. 300 osób, w tym alumni seminarium duchownego.

Świadkowie nadziei

- Papieska Uczelnia Młodzieżowa (PUM) została powołana przez abp. Józefa Życińskiego w przededniu beatyfikacji Jana Pawła II i przed Światowym Dniem Młodzieży w Madrycie. To jedna z wielu inicjatyw Metropolity, podjęta w duchu propagowania dzieła życia i myśli Jana Pawła II w naszej archidiecezji. Tworząc PUM, abp Józef stworzył szczególne środowisko formacji liderów młodzieżowych, którzy w swoich grupach rówieśniczych będą świadkami ewangelicznej nadziei - mówił bp Mieczysław Cisło, ogłaszając rozpoczęcie działalności tej wyjątkowej uczelni.
Uroczystej inauguracji towarzyszyła radość z podjętego dzieła, ale i smutek z powodu przedwczesnego, nagłego odejścia ks. Arcybiskupa. - Dziś zabrakło wśród nas oddanego sprawom młodzieży Pasterza. Boleśnie odczuwamy brak jego obecności, ale wiemy, że to, co najważniejsze, już zostało przez niego wypowiedziane podczas homilii, konferencji i licznych spotkań z młodymi. Jego przesłanie o realizacji misji Kościoła w duchu nauczania Papieża Polaka jest naszym zobowiązaniem, tak jak nas do tego zobowiązał już u progu pasterzowania w naszej archidiecezji - podkreślał bp Administrator.
Bp Cisło przypomniał słowa Metropolity sprzed 14 lat: „Gorąco pragnę, abyśmy we wspólnocie lubelskiego Kościoła potrafili realizować wielki program odnowy sumień, który ukazał nam Jan Paweł II. Odpowiedzią zasłuchanych wiernych (zgromadzonych na spotkaniach z Janem Pawłem II - red.), było wtedy wołanie: zostań z nami, skandowane przez milionowe rzesze. On zaś, mimo fizycznego odejścia, pozostał z nami, choć w inny sposób. Pozostał we wspólnocie Eucharystii, w której będziemy wracać myślą do wielkiej wspólnoty ducha. Pozostał z nami w swym słowie, którego treść będziemy długo rozważać i odnosić do konkretu codziennego życia. Pozostał w naszym życiu, które pragniemy budować zgodnie z jego nauczaniem, ukazującym przesłanie chrześcijańskiej wolności, przeżywanej w świadectwie miłości i prawdy. Usilnie proszę Boga, by umożliwił mi spełnianie tej trudnej misji w atmosferze duchowej więzi z wami wszystkimi”.
- Dzisiaj słowa powyższe otrzymują także drugie odniesienie po papieskim, mianowicie do osoby ich autora. Bo Arcybiskup Józef był zawsze wierny papieskiemu przesłaniu; budził uśpione sumienia, wojował nie przeciwko ludziom, ale dla sprawy. Chociaż był medialny, nie koncentrował uwagi na sobie, ale zawsze odsyłał do pontyfikatu Jana Pawła II, a przez to do Ewangelii Jezusa Chrystusa. Chrystus zawsze był w centrum jego przepowiadania - podkreślał bp Mieczysław. Otwierając cykl spotkań w PUM, ks. Biskup apelował do młodych: - Bądźcie spadkobiercami przesłania Arcybiskupa Józefa!

Świadkowie Chrystusa

Po prezentacji filmu o zmarłym Metropolicie i słowie wprowadzającym bp. M. Cisło odbyła się dyskusja panelowa. O swoich osobistych spotkaniach z Janem Pawłem II i abp. Józefem Życińskim opowiadali: Anna Makowska, Katarzyna Braun i Wacław Czakon.
- To, co usłyszałam od abp. Życińskiego i co było wspólne z Janem Pawłem II, to przesłanie nadziei, które mówiło o tym, by w świecie trudnym, gdzie ludzie często czują się zagubieni i samotni, nie popadać w rozpacz - mówiła A. Makowska, która dzięki spotkaniu z tymi osobami nauczyła się „żyć Ewangelią, w bliskości z Jezusem, który ma odpowiedzi na najważniejsze pytania”. K. Braun podkreślała, że tym, co przekonało ją do otwarcia się na wezwania Jana Pawła II, było to, że on „nigdy nie zatrzymywał uwagi na sobie, ale zawsze odsyłał do Chrystusa”. Jako wspólny mianownik nauczania Jana Pawła II i abp. J. Życińskiego wyróżniła to, że „obaj uświadamiali młodym, jakie wielkie bogactwo niesie ze sobą młodość, i zdawali sobie sprawę, jak ważne jest, żeby w tym czasie młodym ludziom towarzyszyć”. W. Czakon, w odniesieniu do Metropolity podkreślał, że „był on człowiekiem, który zawsze zachęcał młodych do działania i do szukania sojuszników dla realizacji dobrych dzieł”. Wracając myślami do swoich spotkań z Janem Pawłem II, przywołał słowa listu do młodych oraz fragmenty homilii z Westerplatte, a także wezwanie do „wyobraźni miłosierdzia”.

Pierwsze spotkanie Papieskiej Uczelni Młodzieżowej zakończyło się zachętą do udziału w kolejnych wykładach, które odbywać się będą w lubelskim Metropolitalnym Seminarium Duchownym (ul. Wyszyńskiego 6). Najbliższy nt. „Nowy feminizm w ujęciu Jana Pawła II” przedstawi Anna Saj już 31 marca (początek o godz. 17.00). W kolejnych gośćmi będą m.in. ks. prof. Andrzej Szostek (7 kwietnia), ks. prof. Alfred Wierzbicki (26 maja) oraz ks. Mieczysław Puzewicz (2 czerwca).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Złoty Krzyż Zasługi dla włoskiej dziennikarki i kierownika sekcji polskiej Vatican News

2024-05-03 13:58

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Ze wzruszeniem przyjąłem wraz z Manuelą Tulli, dziennikarką ANSA, odznaczenie Pana Prezydenta RP za upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów na arenie międzynarodowej – tak decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o przyznaniu odznaczenia skomentował ks. Paweł Rytel-Andrianik kierujący polską sekcją mediów watykańskich. Uroczystość odbyła się w czwartek 2 maja wieczorem w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Odpustowy weekend u franciszkanów [zaproszenie]

2024-05-04 08:48
ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

Franciszkanie Konwentualni z ul. Kruczej we Wrocławiu zapraszają na dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W sobotni wieczór będzie można posłuchać koncertu organowego, a w niedzielę sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...