Reklama

Kurs na Madryt

Jest to czas, kiedy Kościół słucha młodych - mówi kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Młodzi z całego świata zjadą na kilka dni do Madrytu, by podczas rozmów w grupach, adoracji, spotkań z Papieżem oraz wspólnie przeżywanych Eucharystii powierzać swoje życie Bogu. To wszystko w sierpniu - na Światowych Dniach Młodzieży.
O tym, jak najlepiej wykorzystać pozostałe do sierpnia miesiące, jak z informacją o tym wydarzeniu dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców oraz o tym, co czeka uczestników Światowych Dni Młodzieży, dyskutowali w Warszawie w czasie VIII Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży duszpasterze i młodzi z diecezjalnych centrów przygotowań do ŚDM.

Nie jesteśmy sami

Czym są Światowe Dni Młodzieży? - To czas, kiedy Kościół słucha młodych. Kościół ma wiele do powiedzenia młodym, a młodzi Kościołowi - mówi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko. - To nowy sposób dialogu z młodymi. Jan Paweł II w „Przekroczyć próg nadziei” mówił o tych dniach: „Nie jest ważne to, co ja im powiem, ważne jest to, co oni powiedzą i ja tego słucham”.
Obserwując reakcje tych, którzy uczestniczyli w ogólnoświatowych dniach młodzieży, nie sposób nie zauważyć, jak ważne dla nich jest doświadczenie wiary i wspólnoty. Jedna z osób działających w diecezjalnych centrach przygotowań do ŚDM w czasie odbywającego się w Warszawie Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodych zapytana przez bp. Henryka Tomasika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży, o to, czemu jedzie do Madrytu, powiedziała: „Bo tego potrzebuję, mam szansę zobaczyć, jaką siłą jesteśmy, że nie jesteśmy sami”.
Podobnie o ŚDM mówi Monika Sadowska, autorka książki o ŚDM, która swoją przygodę z tymi spotkaniami rozpoczęła w 1991 r. w Częstochowie. - Zetknęłam się z ŚDM w 1991 r., to doświadczenie wizerunku Kościoła. ŚDM to szansa na to, aby młody człowiek, często zagubiony, mógł doświadczyć żywej, mocnej wiary swoich rówieśników. Duszpasterz nie dotrze wszędzie tam, gdzie dotrze młody. Te dni są silnym narzędziem ewangelizacji. W tym czasie Kościół podejmuje z młodymi dialog - jestem z wami i was nie opuszczam - a młodzi są dziś samotni, przypięci do kabla internetowego i szukający. To doświadczenie tak mocne, że jak się do niego wraca, to nie sposób popełnić głupstwa w swoim życiu - dodaje Monika Sadowska.

Pomysł Jana Pawła II

Dla wielu droga do Madrytu rozpoczęła się w chwili, w której Papież kończąc ostatnie Spotkanie Młodych w Sydney, zapowiedział kolejne właśnie w Hiszpanii. W parafiach powstają grupy dla tych, którzy chcą do podróży przygotować się duchowo. Jest specjalny program duszpasterski: Camino - droga do Madrytu, który zmusza uczestników sierpniowego spotkania do zatrzymania się nad swoim życiem i odpowiedzenia sobie na pytania: gdzie jestem? za czym gonię? dokąd zmierzam? jaki mam w życiu cel?
Kard. Ryłko patrząc na dzieło Światowych Dni Młodzieży z perspektywy lat, dostrzega, że spotkania te zaowocowały nowym pokoleniem młodych. To pokolenie otwarte na Jezusa, zadające sobie pytanie o sens życia - mówi. O tym, gdzie szukać sensu życia, mówi nam już samo hasło tegorocznego spotkania - Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze (por. Kol 2, 7).
Światowe Dni Młodzieży są spotkaniem o charakterze religijnym i kulturalnym, które co trzy bądź dwa lata gromadzi w jednym miejscu młodych i Papieża. Nieodłączną ich częścią są coroczne spotkania biskupów poszczególnych diecezji z młodymi w Niedzielę Palmową.
Pomysłodawcą i inicjatorem tych spotkań jest Jan Paweł II, który w ramach Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia w Niedzielę Palmową 1984 r. w Rzymie zebrał młodzież z całego świata. Wtedy to przekazał młodym Krzyż Roku Świętego, który z biegiem lat zyskał miano Krzyża Światowych Dni Młodzieży. Kolejne spotkanie, w 1985 r., zaowocowało listem do młodych, który od tego czasu Papież pisał rokrocznie. Oficjalne ustanowienie Światowych Dni Młodzieży miało miejsce 20 grudnia 1985 r. Tegoroczne Dni Młodzieży w Madrycie będą już 26. spotkaniem.

Zakorzenieni, zbudowani i mocni - jak się zakorzenić, jak budować swoje życie, jak być mocnym, jak trwać - odpowiedzi na te pytania będą szukać uczestnicy tegorocznego spotkania młodych w Madrycie. Wszystkich pragnących do nich dołączyć odsyłamy na stronę www.madryt2011.pl oraz na profile na facebooku, tam można odnaleźć grupę w swojej okolicy oraz odnaleźć wszystkie niezbędne informacje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Chrystus jest Światłem, które oświetla całe nasze życie

2025-03-10 13:50

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 8, 12-20.

Więcej ...

Świdnica. Młodzieżowa Rada przy biskupie rozpoczęła działalność

2025-04-07 21:45
Bp Marek Mendyk z Młodzieżową Radą Diecezjalną

Archiwum prywatne

Bp Marek Mendyk z Młodzieżową Radą Diecezjalną

W stolicy diecezji zainaugurowano działalność Młodzieżowej Rady Diecezjalnej. To nowy krok – długo wyczekiwany i bardzo potrzebny – w stronę ożywienia duszpasterstwa młodych. Tym razem z inicjatywy samych młodych, a z błogosławieństwem biskupa Marka Mendyka.

Więcej ...

Wałbrzych. Zatrzymaj się u Józefa. Wyjątkowe rekolekcje z Księdzem z Osiedla

2025-04-07 21:57
Ks. Rafał Główczyński, salwatorianin – „Ksiądz z osiedla”

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Rafał Główczyński, salwatorianin – „Ksiądz z osiedla”

W parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Wałbrzychu trwają wyjątkowe rekolekcje wielkopostne. Głosi je ks. Rafał Główczyński – salwatorianin z Warszawy, znany jako „Ksiądz z osiedla”, twórca kanału YouTube, który trafia do młodych, a jednocześnie porusza serca dorosłych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Co zrobić, kiedy doświadcza się, że modlitwa nie pomaga?

Wiara

Co zrobić, kiedy doświadcza się, że modlitwa nie pomaga?

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Wiara

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Zwolenniczka aborcji pobiła katolicką działaczkę...

Wiadomości

Zwolenniczka aborcji pobiła katolicką działaczkę...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?