Reklama

Ewangelizacyjna ofensywa

Kamera ustawiona w holu Kurii diecezji bielsko-żywieckiej robi tzw. setki. Zbliżenie na twarz, oddalenie, rejestracja wypowiedzi. Mimo prawie półgodzinnego nagrania, wersja ostateczna „Komentarza do Ewangelii” będzie trwać nie dłużej niż 10 minut

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kurialne wnętrza 9 marca posłużyły do stworzenia 69. odcinka w historii cyklu. Tego dnia kilkuosobowa ekipa realizowała program, w którym omawiano perykopę o kuszeniu Jezusa na pustyni. Był on wyemitowany 12 i 13 marca na antenie telewizji kablowej w Bielsku-Białej, Oświęcimiu, Skoczowie i Cieszynie. Dokładnie rok temu ta sama perykopa ewangeliczna, ale inaczej przedstawiona, po raz pierwszy znalazła się w programie bielskiej kablówki. Wówczas o jej publiczną prezentację zatroszczyli się sami pomysłodawcy, to jest członkowie diecezjalnego Wydziału ds. Ewangelizacji.

Ruszyło z mozołem

- Na początku ciężko mi było kogokolwiek namówić do pojawienia się przed kamerą. Zanim udało mi się pozyskać do projektu pierwszą osobę minęło kilka miesięcy. Pierwszym komentatorem była mężatka z dwutygodniowym stażem, Agnieszka Sierotowicz z Diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji - mówi Elżbieta Król-Cebulska, dyrektor Wydziału ds. Ewangelizacji.
Debiutancki odcinek pojawił się na internetowej stronie wydziału, w pierwszą niedzielę Adwentu 2009 r. Do tej pory można go zresztą tam zobaczyć. Na początku schemat nagrania był bardzo prosty. W obiektyw kamery mówiła jedna osoba, której rola sprowadzała się do czytania i komentowania Ewangelii. Z czasem, pojedynczego lektora zastąpiono lektorem zbiorowym. Zaczęły się też pojawiać inscenizowane scenki będące dopełnieniem Bożego słowa. Pomysły powoli ewoluowały. Zdjęcia do kolejnych odcinków powstawały m.in. na Szyndzielni, na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle, w kancelarii adwokackiej, w Teatrze Polskim, a nawet przy pomocy miejskiej komendy policji w Bielsku-Białej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obraz wieńczy dzieło

- Skocznia w Wiśle posłużyła nam do podjęcia tematu Niedzieli Palmowej, a więc wywyższenia i poniżenia. Małysz jak dobrze skakał, to był przez wszystkich chwalony, a jak źle, to był mieszany z błotem. Zestawiliśmy to z Panem Jezusem triumfalnie wjeżdżającym do Jerozolimy, a kilka dni później przez wszystkich zapomnianym - mówi Jacek Zamarski z Odnowy w Duchu Świętym.
Tego typu zabiegi, z racji ich ilustracyjnej roli, są często wykorzystywane przy realizacji kolejnych odcinków. I tak, wieża katedry posłużyła do przybliżenia epizodu mówiącego o przybyciu Jezusa do świątyni, uwagi aktorki Grażyny Bułki na temat światła w sztuce pozwoliły opowiedzieć o Mesjaszu - Światłości Świata, a stróże prawa zatrzymujący kierowcę za przekroczenie prędkości o prawach moralnych, które trzeba przestrzegać. Swoistym mega-pomysłem była realizacja materiału o niewiernym Tomaszu. Zdjęcia do niego kręcono w klinice św. Łukasza w Bielsku-Białej, w której zarejestrowano wypowiedzi chirurgów oraz fragmenty dokonywanych przez nich operacji.

Reklama

Każdy wie, co robi

Osoby, które występują w filmach firmowanych logiem Wydziału ds. Ewangelizacji, to członkowie różnych diecezjalnych wspólnot. Gdy przychodzą „na setkę”, wiedzą dokładnie, co mają robić. To efekt dobrze rozplanowanego harmonogramu, dzięki któremu, każda ze wspólnot współpracujących z Wydziałem ds. Ewangelizacji ma pół roku na przygotowanie scenariusza swojego odcinka. Jak więc przychodzi co do czego, to wszystko idzie bardzo sprawnie.
- W odróżnieniu od pracy dla mediów komercyjnych, tu pracuje się spokojnie, bez nerwów i niepotrzebnego ciśnienia. To nie jedyna różnica. Tutaj trzeba się jednak przygotować na większą ilość dubli. Wiadomo, przed kamerą stają naturszczycy, a nie telewizyjni dziennikarze. Mimo to, tych powtórzeń nie jest zbyt wiele, najczęściej dwa lub trzy. Zdarza się też, że nie ma żadnych. Nie było natomiast sytuacji, by ktoś całkowicie zamknął się przed kamerą i nic nie powiedział - stwierdził Rafał Zgud, operator filmowy mający na swym koncie projekty robione dla TVN i Polsatu.

Inwazja projektu

„Komentarz do Ewangelii” można obejrzeć co weekend w sieci kablowej Bielska-Białej, Cieszyna, Skoczowa i Oświęcimia. Ci, co nie mają do niej dostępu mogą ją zobaczyć na stronie internetowej www.ewangelizacja.bielsko.pl. Tam też znajdują się wszystkie odcinki archiwalne.
„Komentarz do Ewangelii” dostępny jest także na witrynach kilkunastu parafii, m.in. w Czańcu, Chybiu, Marklowicach, Międzyrzeczu i Ustroniu. Pozostali operatorzy parafialnych stron mogą dołączyć do tego grona. Filmową etiudę ściąga się bezpłatnie ze strony wydziału, wpisując jednorazowo specjalny kod (umieszczony w ofercie dla proboszczów). Tyle wystarczy, by „Komentarz do Ewangelii” samoczynnie, co tydzień się uaktualniał.
Rzecz warta jest rozpropagowania, bo jak przed minionym Bożym Narodzeniem zauważyli redaktorzy „Między niebem a ziemią” (TVP1), wideokomentarze do Ewangelii tworzą w Polsce jedynie dominikanie i Wydział ds. Ewangelizacji diecezji bielsko-żywieckiej.
- Żyjemy w czasach obrazu. Tekst, nawet najkrótszy nie ma obecnie takiej siły przebicia, jak film. Z tego też względu postanowiliśmy zagospodarować ten obszar dla Jezusa - mówi Elżbieta Król-Cebulska. Te słowa najlepiej wyjaśniają powody, dla których warto wspierać tę inicjatywę.

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Więcej ...

Czy mam w sobie radość Jezusa?

2024-04-15 13:37

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-17.

Więcej ...

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej