Reklama

Organy - polskie dziedzictwo kulturowe

Wspólnota parafialna z kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dobrzechowie od niedawna cieszy się brzmieniem gruntownie odnowionych oranów, ich uroczystego poświęcenia dokonał biskup ordynariusz Kazimierz Górny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia organów w Dobrzechowie

Historia organów znajdujących się w obecnej świątyni pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dobrzechowie rozpoczyna się w latach 1911-12. Wówczas lwowski organmistrz Mieczysław Janiszewski wybudował 12-głosowe organy. Były to organy jednomanuałowe z klawiaturą pedałową. Instrument ten został przebudowany w 1963 r. przez warszawską firmę organmistrzowską Zygmunta Kamińskiego. Przebudowa polegała na rozbudowie instrumentu z 12 głosów do 25 głosów, z nowym dwumanuałowym kontuarem. W 2010 r. z inicjatywy proboszcza ks. Macieja Figury podjęto generalny remont organów, który przeprowadził Paweł Ziaja z Chmielnika. Remont polegał na odnowieniu i uzupełnieniu piszczałek poszczególnych głosów, zrobieniu nowych czterech wiatrownic, wymianie kontuaru, zmianie traktury gry i registrów z pneumatycznej na elektromagnetyczną. Po remoncie powstało więcej miejsca na chórze oraz, co ważne przy strojeniu instrumentu, jest łatwiejszy dostęp do piszczałek poszczególnych głosów.

Opis instrumentu

Kontuar (stół gry) jest ruchomy, t.zn. można go swobodnie przesuwać na chórze. Organy mają 25 głosów, 2 klawiatury ręczne (zwane manuałowymi) i klawiaturę nożną (zwaną pedałową).
Traktura gry i registratury jest elektromagnetyczna. W organach zastosowano urządzenia dodatkowe takie jak: Automat Pedału, dwie Wolne Kombinacje, Super II-I, Tremolo, registry zbiorowe Piano, Forte, Tutti, włącznik głosów językowych oraz Crescendo. W sumie w organach jest 1588 piszczałek, najdłuższa ma wysokość ok. 5 m, najkrótsza jest wielkości długopisu. Piszczałki na wiatrownicach ustawione są w porządku chromatycznym (od najdłuższej do najkrótszej). Dwa miechy pływakowe, dmuchawa elektryczna.

Uroczystość poświęcenia

26 lutego br. organy zostały uroczyście poświęcone przez bp. Kazimierza Górnego. Mszę św. poprzedził koncert organowy z krótką prezentacją organów. Koncert wykonał Maciej Banek (syn miejscowego organisty Andrzeja Banka) absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy, wykładowca klasy organów w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej i w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej im. ks. kard. F. Macharskiego w Krakowie, a także organista w kościele pw. św. Stanisława BM w Krakowie.
Na program złożyły się utwory J. S. Bacha, D. Buxtehudego, P. Bruna, Ch. M. Widora. W czasie poświęcenia organów zostało wykonane preludium chorałowe D. Buxtehudego „Nimm von uns, Herr BuxWV 207”. Podczas Mszy św., której przewodniczył Biskup Ordynariusz usłyszeliśmy utwór „Elevation. Tierce en Taille F. Couperin”, zaś na zakończenie została wykonana „Toccata in g la Folie d’Espagne” współczesnego kompozytora Dariusza Bąkowskiego-Kois. W liturgii wziął także udział chór parafialny prowadzony przez organistę Andrzej Banka.
Remont generalny organów to ogromny wysiłek całej wspólnoty parafialnej. Trudno bowiem sobie wyobrazić nasze kościoły bez brzmienia organów i to jeszcze organów piszczałkowych. Podczas uroczystości poświęcenia organów padło wiele słów wdzięczności, uznania, a także życzeń. Jednym z nich było wyrażone przez Księdza Biskupa, byśmy troszczyli się i dbali o kulturę muzyczną w naszych kościołach, a także szkołach. Dbanie o organy w naszych świątyniach to wyraz naszej troski o kulturę muzyczną. Należy dodać, że organy wpisują się na trwałe w dziedzictwo kulturowe nie tylko Kościoła, ale także Ojczyzny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Dlaczego rozmowy przy stole często męczą?

2025-07-18 10:40

Mat.prasowy

Czy nasze rozmowy karmią serce, czy zostawiają nas pustych? Dlaczego nawet najpiękniej zastawiony stół może nie dać radości, jeśli zabraknie przy nim... obecności? W tym odcinku zabieram Was do domu Marty i Marii – ale nie tylko. To spotkanie z Jezusem, które może stać się również Twoim doświadczeniem.

Więcej ...

Papież zadzwonił do patriarchy: koniec rzezi w Gazie, niech skończy się ta nieuzasadniona tragedia

2025-07-18 11:14
Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pizzaballa

Vatican Media

Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pizzaballa

Leon XIV zadzwonił do łacińskiego patriarchy Jerozolimy, który wraz z patriarchą prawosławnym Teofilem III przybył do Gazy z pomocą humanitarną po izraelskim ataku na katolicką parafię. Papież potwierdził swoją bliskość i solidarność z ludnością palestyńską.

Więcej ...

Wołczyn: Zakończyło się 31. Spotkanie Młodych

2025-07-18 19:13

Adobe Stock

W Wołczynie zakończyło się 31. Spotkanie Młodych - pięciodniowy, młodzieżowy katolicki festiwal organizowany przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej. Przez kilka dni młodzież będzie wspólnie się modliła, słuchała konferencji i uczestniczyła w warsztatach. "Wszystko po to, żeby móc wspólnie doświadczyć dobra od drugiego człowieka, a nade wszystko od Boga" - zaznaczają organizatorzy. To jedno z licznych wydarzeń duszpasterskich organizowanych w okresie wakacji przez Kościół w Polsce. Ubiegłoroczne zgromadziły około 250 tysięcy uczestników.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Wiara

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat