Reklama

Nasze parafialne rekolekcje

Czym są rekolekcje? Jakie powinny być i dlaczego warto na nie chodzić i w nich uczestniczyć? Jakie znaczenie mają rekolekcje w życiu wiernych naszej archidiecezji? Te wszystkie pytania są aktualne nie tylko w Wielkim Poście

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zwykle naszemu życiu towarzyszy nieustanny bieg i gonitwa za sprawami codziennymi. Coraz częściej na wszystko brakuje nam czasu. Człowiek potrzebuje na chwilę zatrzymać się, nabrać sił na dalszą część trudnego życia. Rekolekcje dają taką możliwość. Są one ogromnym wsparciem duchowym dla nas zabieganych ludzi. - Rekolekcje to czas, w którym możemy się zatrzymać, zwolnić tempo, zastanowić się nad tym, co tak naprawdę jest w naszym życiu najważniejsze, co jest jego celem - mówi Jowita Kostrzewska, mieszkanka Blachowni. - Musimy też uświadomić sobie, w którym miejscu naszego życia jest Bóg i kim są dla nas bliźni. To okres, który służy odnowie duchowej i pogłębieniu naszej wiary. Rekolekcje uczą nas, jak z dystansem spojrzeć na własne życie - kontynuuje w rozmowie z „Niedzielą”.

Czas duchowej mobilizacji

Człowiek czasów współczesnych zagubił gdzieś wymiar duchowy własnego życia. Spogląda na życie coraz częściej z perspektywy ekonomii, sukcesu. Rekolekcje organizowane w naszej archidiecezji są okazją dla parafian do odnalezienia duchowego wymiaru życia. - Rekolekcje to czas szczególnej mobilizacji duchowej w parafii. Każdy z nas potrzebuje momentu zatrzymania się, czasu na refleksję, zastanowienia się nad swoim życiem. Rekolekcje w naszych parafiach dają możliwość na osobiste spotkanie z Bogiem, modlitwę i badanie własnego sumienia - podkreśla ks. Krzysztof Rak z wydziału Katechizacji Dzieci i Młodzieży oraz Szkół Katolickich naszej archidiecezji.
Uczestniczący w rekolekcjach zauważają, jak bardzo budują one samą wspólnotę parafialną. Rekolekcje uczą też otwierania się na drugich i na ich problemy. - Rekolekcje bardzo wiążą wiernych z parafią i z jej życiem - uważa wspomniana Jowita. - Właśnie wtedy mamy okazję spotkać się we wspólnocie, poznać swoje problemy, a także pojednać się ze sobą. W tym czasie dostrzegamy tych, których w zwykłe dni nie spotykamy. Rekolekcje tak mobilizują nas duchowo, że dostrzegamy ich potrzeby i uwrażliwiamy się na nie - dodaje mieszkanka Blachowni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Czas pustyni pomocą w podjęciu decyzji

Nasi rozmówcy dostrzegają także, że rekolekcje to nie tylko okazja do wyciszenia się. To czas tak bardzo potrzebnego oderwania się, choć na chwilę, od naszych zajęć. - Rekolekcje to w pewien sposób czas pustyni, czas oderwania się na chwilę od codziennych spraw. Rekolekcje to czas prawdziwego spotkania się z Chrystusem - uważa diakon Łukasz Mazurek. - Przepełniona obowiązkami i troskami codzienność powoduje w nas nie tylko fizyczne, ale i duchowe wypalenie. Rekolekcje są więc po to, by się zatrzymać i jeśli trzeba „zawrócić kurs” - dodaje Sławomira Gaik, nauczycielka religii i języka polskiego w Szkole Podstawowej w Załęczu Wielkim i Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu.
Gdy pytaliśmy o rekolekcje, nasi rozmówcy dostrzegali w nich dobry czas na podjęcie ważnych decyzji życiowych czy też postanowień na całe życie. - Taką ważną decyzją jest wybór powołania, drogi życiowej. Również takim postanowieniem może być postawa bardziej pogodnego i cierpliwego odnoszenia się do innych - mówi „Niedzieli” diakon Łukasz. - Nawet gdy nasza codzienna wiara staje się nazbyt powierzchowna, to czas rekolekcji daje okazję do jej pogłębienia - przekonuje pani Kostrzewska.

Religijna świadomość i czas rachunku sumienia

Poważnym problemem, wiążącym się z rekolekcjami, jest także kwestia pogłębionej świadomości religijnej. Nie jest z nią najlepiej. Czy rekolekcje są takim poważnym lekarstwem na uleczenie naszej świadomości religijnej? Coraz częściej wierni nie uczestniczą w sposób aktywny i czynny w życiu Kościoła. Nie mają czasu na rozmyślania i rozważania, które przygotowują do właściwego przeżycia najważniejszych wydarzeń w kościelnym kalendarzu. - Rekolekcje są swoistego rodzaju szkoleniem, które ma poprawić jakość naszego życia religijnego - zauważa Sławomira Gaik. - W rekolekcjach wielu wiernych poszukuje pogłębienia swojej świadomości religijnej - dodaje wspomniany diakon.
Rekolekcje wielkopostne w naszych parafiach to okres, w którym po kilkudniowym przygotowaniu, przez słuchanie Słowa Bożego, jego rozważanie, słuchanie nauk głoszonych przez rekolekcjonistów, mamy możliwość pojednania się z Bogiem w sakramencie pokuty. - Warto zauważyć, że w tym okresie wierni o wiele liczniej i z głębszym przeżyciem przystępują do kratek konfesjonału. Dla mnie osobiście jest to bardzo ważne, aby uczestniczyć w naukach rekolekcyjnych. Jest to czas dany nam po to, byśmy mogli przybliżyć się do Boga, otworzyć nasze serca na Jego naukę, odnowić się duchowo i przygotować do właściwego przeżycia zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pańskiego - dodaje mieszkanka Blachowni.
Bardzo ważnym aspektem rekolekcji jest wspomniana już spowiedź święta i zadośćuczynienie za nasze grzechy. - To również czas nawrócenia, pokuty i Bożego miłosierdzia. Dobrze jest kiedy rekolekcje przybliżają nam znaczenie i potrzebę praktyki sakramentu pojednania - podkreśla ks. Krzysztof Rak.
- Rekolekcje to dobry czas, który zbliża ludzi do Boga i zachęca do wewnętrznej przemiany. Ten rekolekcyjny czas powinien być tylko początkiem i impulsem do pracy nad sobą. Nasze codzienne życie niejako jest sprawdzianem tego, co usłyszeliśmy podczas głoszonej nauki - dopowiada 22-letnia Katarzyna, mieszkanka Częstochowy. - Rekolekcje są spojrzeniem za siebie i w głąb siebie - dodaje Agnieszka, również z duchowej stolicy Polski. - Rekolekcje ukazują nam, że jako wspólnota wierzących zmierzamy do jednego celu, jakim jest zbawienie i to, że mamy nawzajem sobie pomagać w osiągnięciu tego celu - podsumowuje ks. Rak.

Nauki rekolekcyjne bliskie życiu

Innym ważnym problemem pozostaje odpowiedź na pytanie: Jak nauki rekolekcyjne trafiają do naszych serc? Czy są zrozumiałe i bliskie naszemu życiu? Wymieniony już diakon Łukasz Mazurek, odbywający praktykę duszpasterską w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Częstochowie, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami z „Niedzielą”, podkreśla, że rekolekcje powinny być przystosowane do każdej grupy słuchaczy przez odpowiednie formy i treść.
- Trzeba wrócić w naukach rekolekcyjnych do nauczania podstaw wiary - kontynuuje przyszły prezbiter. - Ważne jest, by nauki były mówione prostym i zrozumiałym językiem. Rekolekcjonista ma nawiązać kontakt z ludźmi. Szczególnie widać to w naukach dla dzieci i dla młodzieży - mówi diakon. - Nieodłącznym elementem rekolekcji jest osoba objaśniającego Boże Słowo, ale ważne jest również, aby słuchający przyjęli je z uwagą i skupieniem - dodaje Katarzyna. - Dobrze by było, aby nauki rekolekcyjne były jak przypowieści Pana Jezusa, by były obrazami z życia i bliskie życiu - kończy Agnieszka.

Zobacz internetową bazę prowadzonych obecnie rekolekcji na www.ekai.pl (ekai.pl/wydarzenia/temat_dnia/x39683/rekolekcje/).

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

2024-04-29 14:07

Graziako

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

Więcej ...

Bp Piotrowski: duchowni byli ostoją polskości

2024-04-29 11:42
Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

archiwum Ryszard Wyszyński

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Duchowni byli ostoją polskości, co uniemożliwiało skuteczne wyniszczenie narodu, zgodnie z niemieckim planem - mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, sprawując Mszę św. przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej, z okazji Narodowego Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

Więcej ...

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna to moment łaski

2024-04-29 20:12

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli dwóch zgromadzeń zakonnych kanosjanów i gabrielistów przy okazji przeżywanych przez nich kapituł generalnych. Jak podkreślił, spotkanie braci z całego zgromadzenia jest wydarzeniem synodalnym, fundamentalnym dla każdego zakonu, i stanowi moment łaski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego