Reklama

Ks. Stanisław Zieliński

Kraśnicki rycerz Chrystusa

Niedziela lubelska 14/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kule morderców przerwały ziemskie życie młodego kapłana, ks. Stanisława Zielińskiego 10 marca 1945 r. Chociaż od tego czasu minęło już 66 lat, ks. Zieliński żyje w sercach mieszkańców Ziemi Kraśnickiej. Na jego grobie, usytuowanym na świętoduskim wzgórzu, wciąż płoną znicze. W modlitwie i zadumie pochlają się nie tylko najstarsi kraśniczanie, w których pamięć wpisała się osoba pierwszego rektora kościoła pw. Świętego Ducha, ale także dzieci i młodzież, szukając w świątobliwym kapłanie wstawiennictwa u Boga i wzoru życia.
Od lat rocznica śmierci ks. Stanisława Zielińskiego gromadzi rzeszę wiernych. Podobnie było i w tym roku. Smutnej rocznicy towarzyszyła pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Płaczącej z lubelskiej katedry, doroczne święto w Szkole Podstawowej w Stróży, która nosi imię ks. St. Zielińskiego, wystawa archiwaliów związanych z życiem kapłana męczennika oraz uroczysta Msza św. w intencji rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Stanisława. Głównym organizatorem rocznicowych obchodów jest Bractwo ks. Stanisław Zielińskiego.

Modlitwa o beatyfikację

Świadectwo życia wielkiego kapłana, który głosił Chrystusa, naśladował Go i dla Jego imienia umarł, 13 marca zgromadziło pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego wiernych oraz kapłanów. Przy skromnej mogile kapłana stanęły dzieci, młodzież i dorośli - wśród nich m.in. uczennica ks. Zielińskiego s. prof. Zofia Zdybicka, posłowie, przedstawiciele władz miejskich i samorządowych, a także wierni dziedzictwu męczennika członkowie Bractwa. Do wspólnej modlitwy o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego kraśnickiego męczennika wszystkich zaprosił obecny rektor kościoła ks. Jerzy Węzka oraz prezes Bractwa Stanisław Sprawka.
- Upłynęło już 66 lat od śmierci kapłana, którego wrażliwe serce było otwarte na sprawy Boże i ludzkie, a mieszkańcy Ziemi Kraśnickiej wciąż licznie gromadzą się w tej świątyni, aby modlić się za pokój duszy śp. ks. Stanisława, a także prosić Boga, aby przyjął dary jego życia, aby jak najszybciej mógł rozpocząć się proces beatyfikacyjny gorliwego kapłana, syna polskiej ziemi - mówił bp Artur Miziński. - Jesteśmy także i my, by dziękować Bogu i prosić o to, aby mógł on dołączyć do rzeszy tych, którzy są nam postawieni jako orędownicy i wzór do naśladowania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zwycięstwo ma kształt krzyża

Pochylając się nad tajemnicą Wielkiego Postu ks. Biskup zachęcał zgromadzonych, by na wzór ks. Zielińskiego pokonywali wszelkie pokusy, wybierając Boga i nadprzyrodzony świat dobra, piękna i miłości. - Naszym zadaniem jest nie tylko zaspokajanie podstawowych potrzeb i zdobywanie chleba powszedniego, ale przede wszystkim otwarcie się na wieczność i świętość. Kto odkryje prawdę o swoim pielgrzymim losie na ziemi i odczyta najgłębszą tęsknotę serca, zobaczy miłosiernego Jezusa Chrystusa i będzie ku Niemu podążać - podkreślał ks. Biskup.
Wszechobecne w świecie doświadczenia pokusy i cierpienia, zdaniem Pasterza mogą przybliżyć człowieka do Boga i do przyjęcia prawdy, że prawdziwe zwycięstwo ma kształt krzyża. - Chrystus jako pierwszy zwycięża w walce z pokusami, ale na przestrzeni dziejów mamy także inne wzory, ukazujące takie życie, które nawet za cenę śmierci zło dobrem zwycięża - mówił ks. Biskup, wymieniając ks. Jerzego Popiełuszko, Jana Pawła II oraz „kraśnickiego rycerza Chrystusa” ks. Stanisława Zielińskiego. - Ile razy odmawiamy Skład Apostolski, tyle razy wyznajemy wiarę w świętych obcowanie. Wierzymy więc, że nasza łączność z tymi, którzy poprzedzili nas w wędrówce do niebieskiej ojczyzny, nigdy nie ustaje. Ci, którzy zasnęli w Panu, wspierają nas swoją pomocą i modlitwą - mówił bp Artur, zachęcając, by wierni korzystali ze wstawiennictwa orędowników w niebie, a szczególnie ze wstawienniczej pomocy ks. Zielińskiego. - To wsparcie jest potrzebne nam, ofiarom współczesnej cywilizacji, która tak chętnie ukazuje zło w atrakcyjnym makijażu dobra. Musimy być szczególnie czujni, by nie ulec pokusom - apelował.

Wzór człowieka Bożego

Przywołując postać męczennika, ks. Biskup podkreślał jego przywiązanie do Chrystusa. - Ten kapłan, wierny sługa Chrystusa, chociaż umarł młodo, bo mając niepełna 34 lata, był niezwykle dojrzały. Od dziecka marzył o kapłaństwie, pragnął bez reszty poświęcić się Bogu i ludziom, pragnął słowem i życiem nieść obraz Miłosiernego Chrystusa. Pragnienie świętości realizował przez osobistą modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu, ale też przez pełnienie uczynków miłosierdzia - przypominał bp Miziński.
Przytaczając wspomnienia uczniów męczennika, m.in. s. Z. Zdybickicej, pasterz podkreślał, że ks. Zieliński „czynami potwierdzał pragnienia młodzieńczego serca; żył służąc Bogu, ludziom i ojczyźnie”. - Trzeba wpatrywać się w ten wzór gorliwego naśladowania Chrystusa przez ascezę, modlitwę, umartwienie i pokonywanie słabości. Trzeba wciąż przywoływać postać kapłana, który wyróżniał się głęboką wiarą i umiłowaniem ojczyzny aż po ofiarę życia - mówił ks. Biskup, równocześnie dziękując Bractwu ks. Zielińskiego za gromadzenie świadectw duchowego dziedzictwa ks. Stanisława i promowanie osoby męczennika we współczesnym świecie.
- Jeśli dziś osią naszego spotkania jest postać ks. Stanisława, to tylko dlatego, że mamy w nim wzór człowieka Bożego, który wyznawał wiarę w Chrystusa Zmartwychwstałego. Niestraszny był mu krzyż ani cierpienie, ani śmierć, bo wierzył, że życie ludzkie się nie kończy. Przechowując w naszych sercach wdzięczną pamięć o męczenniku dziękujmy Bogu za dar jego życia i prośmy o rychłą beatyfikację - zachęcał ks. Biskup.

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Więcej ...

Jubileuszowy Dzień Wspólnoty w Czerwieńsku

2024-04-29 09:23
Udział w spotkaniu wzięli ks. Dariusz Korolik, obecny moderator Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, kapłani związani z Oazą w różnym czasie, animatorzy oraz pary Domowego Kościoła

Waldemar Napora

Udział w spotkaniu wzięli ks. Dariusz Korolik, obecny moderator Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, kapłani związani z Oazą w różnym czasie, animatorzy oraz pary Domowego Kościoła

Ruch Światło-Życie w ramach jubileuszu 50-lecia istnienia w diecezji zaprosił byłych oazowiczów na spotkanie w ramach Jubileuszowego Dnia Wspólnoty.

Więcej ...

To praca jest dla człowieka

2024-04-29 15:37
Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

Magdalena Lewandowska

Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

W parafii Opatrzności Bożej na Nowym Dworze we Wrocławiu modlono się w intencji ofiar wypadków przy pracy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego