Reklama

Harcerska Komunia z Bogiem

Stulecie ruchu harcerskiego (2)

Niedziela przemyska 15/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powstanie ruchu skautowego zawdzię-czamy generałowi brytyjskiemu Robertowi Baden-Powellowi (Bi-Pi). Jako młody człowiek był w swoim środowisku bardzo aktywny, założył teatr szkolny został też redaktorem pisma szkolnego. Niezwykle uzdolniony organizacyjnie, młody Bi-Pi, wstąpił do wojska, gdzie cieszył się uznaniem zarówno przełożonych, jak i podwładnych. Jego kompetencje organizacyjne, dowódcze i pedagogiczne wypłynęły w pełni podczas bohaterskiej obrony Mefekingu przed Burami w Afryce, gdzie po raz pierwszy włączył do służby informacyjnej i wywiadowczej młodych chłopców, zaobserwował ich wielkie zaangażowanie i odpowiedzialność. Bi-Pi wszystkie obserwacje zebrał i przeszczepił na grunt wychowania młodych chłopców. Doświadczenia z bohaterskiej walki i służby, ubogacone obserwacjami młodych ludzi, zawarł w pierwszej książce wydanej w roku 1902, pt. „Aids to scouting” (Wskazówki do wywiadów), skierowanej w zamierzeniach raczej do młodych żołnierzy - rekrutów. Szybko zauważył, że ten poradnik z powodzeniem jest wykorzystywany w pracy ruchów i organizacji młodzieżowych, prowadzonych przez duchownych w jego ojczyźnie.
Na początku nie stawiał sobie za cel stworzenia osobnej organizacji, raczej chciał uzupełnić metodę wychowawczą w już istniejącej, stworzonej przez duchownych z Glasgow w 1882 r. organizacji „Brygady Chłopców” (The Boys Brigades). Celem zorganizowania tych „brygad” było przygarnięcie i wychowanie zaniedbanych dzieci robotników. Bi-Pi zamierzał uzupełnić już istniejące metody wychowawcze w tej organizacji, skupiające się głównie na kształtowaniu religijności i moralności, o wychowanie do patriotyzmu i ćwiczenia wojskowe - wydaje nowe dzieło: „Scouting for Boys” (Skauting dla chłopców). Ta publikacja staje się podstawowym podręcznikiem dla wszystkich skautów, i jest tłumaczona na wiele języków. Baden-Powell zakłada pierwsze drużyny skautowe, młodzież organizuje w małe zespoły, zwane zastępami - patrolami, które pod wodzą starszych, bardziej doświadczonych chłopców i dorosłych, łączą się w drużyny. Dorośli, „starsi bracia”, mają służyć pomocą, umiejętnościami i, niejako wyprzedzając o krok podopiecznych w działaniu, przewodzić im w zajęciach opartych na radosnej i twórczej „grze”, w pełnej harmonii z naturą.
W genezie skautingu można doszukać się wpływów i pomysłów czerpanych z innych organizacji oraz grup jak niemieckie „Towarzystwo Gimnastyczne Młodzieży”, amerykańskie „Woodcraft Indians” - zachęcających młodzież do zabawy na łonie przyrody. Skauting w swych założeniach głęboko opiera się na zasadach średniowiecznych zakonów rycerskich. W konsekwencji w ideach skautingu wyraźnie zaakcentowany zostaje wpływ filozofii stoików - z jednej strony powagi, a z drugiej głębokiego optymizmu - wiary w możliwości pokonania zła i zwycięstwa dobra. Wpływy wymienionych wcześniej myśli założyciel skautingu opiera na fundamencie religii chrześcijańskiej, zaznaczając, że: „Religia jest fundamentalnym czynnikiem skautingu. Jeśli skauting miałby istnieć bez Boga, lepiej żeby go wcale nie było”. Bi-Pi nie uznaje w konsekwencji skautingu, który nie jest budowany na Ewangelii i Prawie Bożym: „Człowiek, który nie wierzy w Boga i nie słucha Jego Praw, niewiele jest wart. Każdy więc skaut musi być religijny”. Powyższe słowa jednoznacznie określają bezkompromisowość Roberta Baden-Powella w sprawach najbardziej istotnych - w wychowaniu i formacji młodego człowieka. Dzieło pozwala poznać także osobę samego pomysłodawcy, jako człowieka głębokiej wiary, co niewątpliwie dało wyraz w założeniach wychowawczych ruchu skautowego, a później polskiego harcerstwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Św. Florian - patron strażaków

Karol Porwich/Niedziela

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Więcej ...

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...