Reklama

Siódma rocznica powstania diecezji świdnickiej

Owoc Bożego błogosławieństwa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przedstawiciele Kapituły Katedralnej, duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego, władz samorządowych Kłodzka i powiatu kłodzkiego wierni ze świdnickich wspólnot parafialnych licznie uczestniczyli w Mszy św. sprawowanej w katedrze świdnickiej z okazji siódmej rocznicy utworzenia diecezji. Eucharystii koncelebrowanej, m.in. przez wikariusza generalnego bp. Adama Bałabucha, pracowników Świdnickiej Kurii Biskupiej na czele z jej kanclerzem ks. prał. dr. Stanisławem Chomiakiem, reprezentantów Wyższego Seminarium Duchownego z jego rektorem ks. prał. dr. Tadeuszem Chlipałą, przewodniczył Pasterz Kościoła świdnickiego bp Ignacy Dec. W Eucharystii wzięli również udział członkowie powołanego niedawno w tym mieście Bractwa św. Józefa.
Na początku Mszy św. Ordynariusz Świdnicki przypomniał fragmenty trzech wystąpień, które miały miejsce siedem lat temu podczas uroczystej inauguracji diecezji i ingresu jej pierwszego biskupa. Ówczesny metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz, który przewodniczył całej liturgii, powiedział: „Piękna Świdnica, miasto położone na Przedgórzu Sudeckim, nad rzeką Bystrzycą, gród kasztelański, który prawa miejskie pozyskał w roku 1267, a cztery lata później stał się stolicą Księstwa Piastów Dolnośląskich, dzisiaj Jego Świątobliwość papież Jan Paweł II podnosi do godności Stolicy Biskupiej. W XVII wieku władza tego miasta zamianowała je twierdzą militarną, a oto Jan Paweł II na progu XXI wieku czyni z miasta Świdnicy twierdzę duchową”. Przemawiając wtedy jako drugi proboszcz katedry, ks. prał. Jan Bagiński stwierdził, że „są daty, które złotymi literami zapisują się na kartach historii, świata, państwa, miasta, narodu czy poszczególnych osób. I nastał dzień 25 marca 2004 r. W uroczystość Zwiastowania Pańskiego wolą Jego Świątobliwości Jana Pawła II zostaje utworzona diecezja świdnicka, a kościół pw. Świętych Stanisława i Wacława podniesiony do godności katedry”. Z kolei prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek podkreślił, że „utworzenie diecezji ważne jest dla przyszłości powiatu świdnickiego i całej ziemi świdnickiej. Jest to niewątpliwie wielka promocja naszego regionu i wzrostu jego znaczenia nie tylko na Dolnym Śląsku”.
- Dzisiaj, jak co roku, chcemy wyrazić Panu Bogu wielkie dziękczynienie za ten Kościół lokalny, któremu na imię diecezja świdnicka. Dziękujemy za kapłanów, wiernych, bo tylko przy ich zaangażowaniu mogliśmy przygotować budynek Kurii Biskupiej oraz rozbudować gmach Wyższego Seminarium Duchownego poświęcony pod koniec listopada ubiegłego roku przez prefekta watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej kard. Zenona Grocholewskiego - powiedział bp Ignacy Dec. Ordynariusz Świdnicki zaznaczył, że to wszystko jest owocem Bożego błogosławieństwa. A dobry Bóg daje nam tyle dobra poprzez dobrych kapłanów i wiernych świeckich.
Nawiązując do Dnia Świętości Życia, Ksiądz Biskup stwierdził, że dzisiaj w sposób szczególny modlimy się o świętość życia, jego ochronę - zwłaszcza tego zagrożonego, bo życie ludzkie zawsze było w cenie od poczęcia aż do naturalnej śmierci.
Do tych kwestii nawiązał również w homilii sufragan świdnicki bp Adam Bałabuch. Wśród najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w diecezji świdnickiej w minionym roku, Ksiądz Biskup wymienił m.in. wizytę prefekta watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej kard. Zenona Grocholewskiego, zakończenie trwającej trzy lata peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego, ogłoszenie Matki Bożej Bolesnej Patronką Wałbrzycha, ustanowienie tamtejszego kościoła pw. Świętych Aniołów Stróżów kolegiatą i powołanie przy niej Kapituły Kolegiackiej, otwarcie w Kłodzku i w Świdnicy dwóch „okien życia”.
Odnosząc się także do Dnia Świętości Życia, Ksiądz Biskup podkreślił, że nieprzypadkowo jest on obchodzony właśnie w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Syn Boży stał się człowiekiem zamieszkał na ziemi właśnie w chwili Zwiastowania, a nie dopiero w momencie narodzenia. Ten fakt musi mobilizować nas do szacunku wobec każdego poczętego życia, bo jest to początek życia człowieka.
Ksiądz Biskup zawierzył całą diecezję świdnicką na czele z jej Pasterzem Maryi Matce Bolesnej. - Matko najlepsza, królująca nam w tylu sanktuariach naszej diecezji, naucz nas wierzyć, tak jak Ty wierzyłaś, miłować Boga i naszych bliźnich, tak jak Ty miłujesz. Zawierzamy naszą przyszłość Odwiecznemu Słowu, które stało się Ciałem, i Tobie, pokorna Służebnico Pańska - zakończył homilię bp Adam Bałabuch.
Głos zabrał również w czasie rocznicowych uroczystości dyrektor Kłodzkiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, szef tamtejszego Prawa i Sprawiedliwości, Andrzej Dąbrowski. W imieniu burmistrza Kłodzka Bogusława Szpytmy oraz Rady Powiatu Kłodzkiego, której jest członkiem, przekazał on Pasterzowi Kościoła świdnickiego serdeczne podziękowania za dotychczasową troskę o Kłodzko, współpracę i wspieranie władz samorządowych przy realizacji wielu cennych służących mieszkańcom inicjatyw.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Ojczyzna - dom dla wszystkich

2024-05-03 12:54

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, a zarazem w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, została odprawiona w sandomierskiej bazylice katedralnej Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...