Reklama

Ogrody pełne dobra

Laureaci złocistych żonkili

Niedziela lubelska 15/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezentacja działań młodzieży i uhonorowanie młodych dobroczyńców pod hasłem "Ogrody pełne dobra" miały miejsce 23 marca, tj. w pierwszą wiosenną sobotę. Z inicjatywą popularyzacji czynionego dobra wystąpili: Zarząd Archidiecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, lubelskie Centrum Wolontariatu, Wikariusz Biskupi ds. Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej ks. Mieczysław Puzewicz oraz środowisko skupione wokół miesięcznika "Spojrzenia" i audycji radiowej o tym samym tytule.

Zanim gościnna siedziba Lubelskiego Towarzystwa Naukowego zapełniła się młodymi siewcami dobra i ich opiekunami, do szkół i środowisk duszpasterskich młodzieży rozesłane zostały "wici". Pisma zawierały m.in. taki oto wymowny akapit: "W mediach wciąż dominuje negatywny obraz młodzieży. Wiele osób wierzy w ten obraz i ma nienajlepsze wyobrażenie o młodym pokoleniu. To prawda, że są przypadki drastycznych i niepokojących wydarzeń z udziałem młodych ludzi. Jednak poza tymi przypadkami - nielicznymi, ale głośnymi -jest wielu młodych ludzi, którzy tworzą wspaniałe rzeczy dla innych lub realizują najwyższe wartości. Rzadko, albo za rzadko, o nich się mówi". Ideę i hasło, które jest zarazem zaszczytnym tytułem młodzieży czyniącej dobro, wyjaśniają następujące słowa o młodych: "A są oni - używając wiosennej metafory - niczym piękne kwiaty. Z tych kwiatów, jeżeli je zebrać, powstaje naprawdę okazały i piękny ogród. I taki ogród chcemy pokazać" .

"Gdyby z waszych inicjatyw utworzyć łańcuch kwiatów - zwrócił się do młodzieży ks. Mieczysław Puzewicz - byłby to ogród piękniejszy, niż wszystkie ogrody świata". I rzeczywiście, każdy z 74 zgłoszonych i nominowanych młodych "Ogródków" otrzymał - równolegle z odczytaniem jego i środowiska, które reprezentował oraz działań i inicjatyw - złocistego żonkila. Po kilkunastu minutach sala LTN wypełniona była nie tylko młodymi o gorących sercach i uczynnych dłoniach, ale także zapachem żywych wiosennych kwiatów. Ten żywy ogród Lubelszczyzny reprezentowali: Izabela Orysiak i Agnieszka Dziurda z III LO w Lublinie, Agnieszka Biegańowska i Magdalena Machaj (I LO), Jarosław Bak i Łukasz Komsta (VIII LO), Konrad Libera i Dominika Żak (Kijany) Jolanta Puchacz, Anna Leńczuk i Malwina Delmaczyńska (Włodawa), Magdalena Bieńko i Krzysztof Kasprzak (parafia MB Fatimskiej w Lublinie), Iwona Szykarczuk i Krzysztof Trulewicz (lubelska "Budowlanka") oraz osoby z Puław: Marzena Tylutko, Justyna Kopeć, Anna Słowikowska, Joanna Kuryłowska. Żonkile powędrowały także do młodych z Chełma: Ewy Baranowskiej, Ewy Klepiec, Piotra Ostrowskiego, Dagmary Fraczek, Marty Matyski oraz do Anny Wójciak z Kaniego. Otrzymały je Magdalena Fraczek z Bychawy i jej rodaczka Katarzyna Duda - najmłodsza z uczestniczek prezentacji. Kwiaty wręczono Ewie Gorał i Marcinowi Wikirze (Technikum Elektroniczne w Lublinie) oraz Małgorzacie Drozd i Agnieszce Granat ( LO im. J. III Sobieskiego).Otrzymali je też: Michał Kubera, Łukasz Sidor. Magdalena Gil, Katarzyna Domińska, Magdalena Paprocka, Anna Rados, Emilia Czukczyńska, Cezary Ścisłowski, Marek Gogol, Beata Pietraszek.

Kapituła Honorowa "Ogrodów Pełnych Dobra" w składzie: Maria Brzezińska (Radio Lublin), ks. M. Puzewicz, Jacek Wnuk (prezes Centrum Wolontariatu) i Katarzyna Skubisz (prezes KSM) przyznała symboliczne " oskary" dobra w formie koszy kwiatów. Wyróżniono nimi prawdziwych " asów" dobroci. Opis działalności każdej z tych osób zapełniłby niejedną szpaltę "Niedzieli". Są wśród nich świeckie misjonarki i wolontariuszki: Katarzyna Kliś (pracowała w Tanzanii, działa w DA KUL), Agnieszka Jarkowska (wolontariuszka misyjna w Tanzanii), Ilona Babicz (świecka misjonarka na Białorusi). Inni działają na rzecz chorych, niepełnosprawnych, bezrobotnych, pracują w hospicjach, domach opieki i dumach dziecka, przede wszystkim jako wolontariusze. Prowadzą koła KSM, niosą wieloraką pomoc poszkodowanym w powodzi życia i tej dosłownej powodzi, która doświadczyła także mieszkańców Archidiecezji Lubelskiej. Pełne kosze kwiatów i wyrazy wdzięczności otrzymali: Katarzyna Kusy, Ewa Kowalska, Karolina Niziołek, Ewelina Jesionek, Magdalena Bień, Piotr Bodzak, Marek Guzowski, Edyta Ircha, Paulina Plewa, Agnieszka Szczypa, Monika Waryszak, Magdalena Wojtaszek.

Związana z miesięcznikiem "Spojrzenia" świdniczanka Katarzyna Zagraba zorganizowała szkolenie komputerowe dla bezrobotnych. Natomiast znane z anteny Radia Plus Lublin absolwentki KUL Magdalena Witek i Agnieszka Trojanowska pokazują dobro, nie starają się w audycjach szokować czy też epatować złem, przemocą i perwersją obyczajową. Można powiedzieć, że zachowuję się w mediach "niemedialnie", tj. nie tak, jak czynią to przedstawiciele większości środków masowej komunikacji. Wielu innych młodych dobroczyńców realizuje wyższe wartości, które dostarczają nie mniej mocnych wrażeń niż np. przemoc, ale są pozytywnym spełnianiem siebie w środowisku. Oby nie dali się tylko zadeptać jak pierwsze wiosenne kwiaty. Niech mają swoich animatorów, inspiratorów, pomocników, kontynuatorów. Niech nie zabraknie im wzorów i tych, co dodadzą im skrzydeł, które "nienormalna normalność" tego świata zechce im podcinać. Niech nie boją się zmowy milczenia, lecz zaszczepiają nowe kwiaty, aby - jak prosto i pięknie powiedziała Magda, solistka i gitarzystka z tria, akompaniującego "Ogrodom" - ludzie wokół byli szczęśliwi. I są to słowa, które kieruję także do Jagody Mędykowskiej i Dawida Strojnowskiego ze Społecznego LO w Niedrzwicy Kościelnej oraz Patrycji Kowalczuk i Katarzyny Wątroby z II LO w Łęcznej, także laureatów złocistych żonkili, którzy siedzieli najbliżej i dlatego prawie bym ich "medialnie" przemilczał. Podziękowania specjalne powinni otrzymać prowadzący z "ogrodniczą" pasją spotkanie kwiatowych vipów: Katarzyna Braun z Centrum Wolontariatu, Katarzyna Skubisz (KSM), oraz Marcin Charczuk i Jakub Pałys ze Stowarzyszenia Nuovo Millenio, którego inicjatyw także trudno już nie dostrzec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Chełm. Powołani do miłości

2024-05-05 12:22

Tadeusz Boniecki

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Częstochowa: Spotkanie z Raymondem Naderem - mistykiem szerzącym kult św. Charbela

2024-05-06 11:47
Raymond Nader

Ks. Piotr Bączek

Raymond Nader

W czwartek po Mszy św. zapraszamy na spotkanie z Raymondem Naderem, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Charbel. Po nocy pełnej niewytłumaczalnych wydarzeń na jego ramieniu pojawił się znak pięciu palców. Warto przyjść i posłuchać tego niesamowitego świadectwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej