Włoska zakonnica: w Syrii zanika jakakolwiek nadzieja
Krzysztof Ołdakowski SJ/vaticannews.va / Watykan, Damaszek (KAI)
„Trwająca od 10 lat wojna w Syrii spowodowała ogromne zniszczenia w całym kraju. Sytuacja jest bardzo niestabilna. Brakuje jakichkolwiek struktur, nie działają instytucje publiczne, brakuje pracy, wielu ludzi opuściło ojczyznę w poszukiwaniu lepszego życia. Wiadomo, że kraj znajduje się w samym centrum złożonej rzeczywistości geopolitycznej, która wykracza poza ramy lokalnego konfliktu. Został on stworzony, a następnie był i jest podtrzymywany z zewnątrz” - taką opinię wyraziła s. Marta Fagnani, przełożona klasztoru sióstr cysterek pod wezwaniem Maryi Źródła Pokoju w Azeir.
Mniszka uważa, że dodatkowym obciążeniem dla Syrii są sankcje międzynarodowe, które nie uderzają w bogatych, ani tych, którzy są przy władzy, ale w zwykłych ludzi. Pociąga to za sobą brak leków, towarów pierwszej potrzeby, uniemożliwia handel i drobną aktywność rzemieślniczą. Wielu ludzi cierpi z głodu.
- Teraz Syria przeżywa trudniejsze chwile niż w latach rzeczywistego konfliktu i otwartej wojny. Pod wieloma względami łatwiejsze było wtedy mierzenie się z życiem i śmiercią, ponieważ była jakaś nadzieja, że pewnego dnia to wszystko się skończy. Sytuacja w ostatnich dwóch-trzech latach niesie w sobie doprawdy brak nadziei. Coraz trudniejsze dla naszych młodych jest podtrzymywanie nadziei, ponieważ to, co najcięższe minęło: ta okrutna przemoc wojny, która oczywiście trwa jeszcze w niektórych miejscach, ale nie widzi się jednak perspektywy pracy, bezpiecznego i godnego życia dla ludzi - powiedziała Radiu Watykańskiemu s. Marta.
Spotkanie wspólnoty „Nadzieja” w sanktuarium św. Józefa w Kielcach
W bożonarodzeniowym klimacie przebiegało spotkanie osób niepełnosprawnych wraz z rodzinami i opiekunami w sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach.
O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen błędów, nieścisłości i manipulacji
2025-07-17 20:23
Dariusz Kowalczyk SJ/KAI
Red.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na którego czele stoi Radosław Sikorski, przekazało Stolicy Apostolskiej notę zatytułowaną: „Démarche w sprawie krzywdzącej i wprowadzającej w błąd treści kazania bp. Wiesława Meringa oraz wypowiedzi bp. Antoniego Długosza”. Ten dwustronicowy tekst, noszący datę 14.07.2025, jest pełen błędów, nieścisłości i manipulacji. Wygląda, jakby pisał go ktoś w pośpiechu, pod wpływem emocji i w ideologicznym zacietrzewieniu, a jednocześnie ktoś po prostu niekompetentny - pisze w komentarzu dla KAI o. Dariusz Kowalczyk SJ - profesor teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.
W Wołczynie zakończyło się 31. Spotkanie Młodych - pięciodniowy, młodzieżowy katolicki festiwal organizowany przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej. Przez kilka dni młodzież będzie wspólnie się modliła, słuchała konferencji i uczestniczyła w warsztatach. "Wszystko po to, żeby móc wspólnie doświadczyć dobra od drugiego człowieka, a nade wszystko od Boga" - zaznaczają organizatorzy. To jedno z licznych wydarzeń duszpasterskich organizowanych w okresie wakacji przez Kościół w Polsce. Ubiegłoroczne zgromadziły około 250 tysięcy uczestników.