Legnica, parafia św. Jana
Ojcowie franciszkanie wraz z nauczycielami niektórych szkół naszego miasta zaprosili mieszkańców Legnicy na modlitewne czuwanie. Specjalny program przygotowali uczniowie Katolickiego Liceum i Gimnazjum im. św. Franciszka z Asyżu, którzy zaśpiewali fragmenty „Tryptyku rzymskiego” - poematu napisanego przez Papieża Polaka. W scenerii wygaszonych świateł i palących się pochodni w uszach zebranych jakby na nowo rozbrzmiewały słowa Jana Pawła II. Po wystąpieniu chórzystów odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Poszczególne stacje Męki Pańskiej odczytywali wraz z komentarzem przedstawiciele poszczególnych szkół z naszego miasta.
Zgromadzeni w franciszkańskiej świątyni po godzinie 21.00 udali się w procesji pod pomnik papieża. Tam odbyło się czuwanie modlitewne, które zakończyło się o godz. 21.37 odśpiewaniem „Barki” i odmówieniem Apelu Jasnogórskiego.
Legnica, parafia św. Tadeusza
Reklama
Obchody szóstej rocznicy śmierci Jana Pawła II w parafii św. Tadeusza wpisały się w cały program przygotowań do beatyfikacji Papieża Polaka. Jak mówi proboszcz parafii ks. Stanisław Araszczuk - „Od kilku tygodni w każdą środę organizujemy katechezy, które na nowo przypominają słowa Papieża oraz pozwalają nam przypatrzeć się czy to nauczanie jest realizowane w naszym codziennym życiu”. Obok duchowego przygotowania chcemy pozostawić także ślady materialne mówiące o tych wyjątkowych przeżyciach. Właśnie takim widocznym znakiem i wyrazem wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II dla naszej parafii jest nowy witraż. Nowy witraż, to trzynasty a zarazem ostatni w tym kościele i jest umieszczony nad wejściem do świątyni. Jak mówi Stanisław Strzałka, wykonawca: „Witraż był przygotowywany przez półtora miesiąca. Składa się z 15 elementów, które złączone w jedną całość przedstawiają papieża z rozłożonymi rękami, który wita wszystkich przychodzących do świątyni. Obok postaci Papieża umieszczone są dwa napisy „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” i „Wszystkich was noszę w swym sercu”. Witraż został pobłogosławiony podczas Mszy św., którą o godz. 18.00 w dniu 2 kwietnia br. odprawił bp Marek Mendyk.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nowa Wieś Legnicka, kościół św. Bartłomieja
W parafii Matki Bożej Częstochowskiej, a dokładnie w jej filialnym kościele w Nowej Wsi Legnickiej młodzież przygotowała specjalny program upamiętniający rocznicę śmierci papieża. O godz. 20.00 mieszkańcy wsi spotkali się w kościele, aby wspólnie modlić się i dziękować za pontyfikat Jana Pawła II.
Grupa Benedictinum z Gminnego Ośrodka Kultury w Legnickim Polu przedstawiła zebranym program słowno-muzyczny. Recytując poezje Karola Wojtyły oraz czytając najważniejsze fakty z Jego życia wprowadziła zebranych w atmosferę sobotniego wieczornego spotkania. Również i ministranci z kościoła św. Bartłomieja włączyli się w program artystyczny. Bartek Turkiewicz, Grzesiek Krawiec, Daniel Babuśka, Jacek Naunczuk i Marcin Fassa przypomnieli najciekawsze wydarzenia z pielgrzymek Ojca Świętego. Następnie zebrani w świątyni uczestniczyli we Mszy św., jaką o godz. 21. 00 odprawił proboszcz parafii ks. Jan Dziewulski. Wieczorne spotkanie z Janem Pawłem II zakończyła piosenka w wykonaniu zespołu Benedictinum „Zostań z nami” oraz wspólna modlitwa.
Legnica, katedra
W legnickiej katedrze o godz. 18.30 zgromadzili się mieszkańcy miasta, aby wspólnie uczestniczyć w Eucharystii, której przewodniczył ks. inf. Władysław Bochnak. Po Mszy św. uczestniczyli w czuwaniu modlitewnym, przygotowanym przez słuchaczy Uniwersytetu III Wieku. Po godz. 21.00 schola katedralna oraz uczniowie V LO rozpoczęli Apel Młodych pod stojącym przy katedrze pomniku Jana Pawła II, gdzie zgromadziło się blisko tysiąc osób. Następnie głos zabrał bp Marek Mendyk, który uczestniczył w rocznicowych uroczystościach. „To jest właśnie piękne w narodzie polskim, że pamiętamy Jana Pawła II - mówił bp Marek. Dziękujemy Panu Bogu za to, że dał nam taki wspaniały dar. Jest to również okazja, żeby zrobić wyjątkowy rachunek sumienia, ile z tego Jana Pawła II pozostało w naszych umysłach, w naszych sercach, w naszym życiu. Przejeżdżając dzisiaj Legnicę wzdłuż i wszerz - dodaje bp Marek, widziałem w wielu oknach światełko. Jest to piękny znak łączności z tymi, którzy pamiętają o Janie Pawle II. To jest światełko nadziei, które jak je pozbieramy razem, będzie świecić jednym, wielkim płomieniem na całą Polskę i świat.