Reklama
Młodzi, którzy od dawna są zrzeszeni w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży w Babicy, postanowili po kilkuletniej przerwie przygotować i wystawić Misterium Męki Pańskiej. Do wytrwałej pracy motywowały ich takie okoliczności jak jubileusz 40-lecia istnienia parafia pw. Dobrego Pasterza w Babicy oraz beatyfikacja Wielkiego Papieża Jana Pawła II. „Pomyśleliśmy, że choć w ten sposób możemy podziękować naszemu rodakowi za całe dobro, które on dla nas uczynił” - mówią organizatorzy misterium.
I tak się właśnie stało. Na początku roku usiedli - udało się „skrzyknąć” te osoby, które od początku tworzyły misterium - i mimo obaw, czy po kilkuletniej przerwie podołają zadaniu, postanowili działać. Ważna dla nich była i jest przychylność i pomoc ks. Józefa Trzeciaka, proboszcza parafii w Babicy.
Tegorocznemu misterium przyświecają słowa „Totus Tuus” W przedstawieniu będzie uczestniczyć ponad 80 osób. Można powiedzieć, że będzie ono miało charakter wielopokoleniowy, ponieważ z tymi, którzy uczestniczyli w pierwszych przedstawieniach w Babicy, w tym roku występować będą już ich dzieci. Dla nich to wielkie przeżycie. „Będzie można ich zobaczyć w scenie, kiedy to do Pana Jezusa przychodzą najmłodsi” - zaznacza Aneta Jakubska, która gra rolę Marty, ale także jest współtwórczynią misterium. Dodaje, że przygotowywana sztuka to nie tylko bardzo młodzi aktorzy, ale także profesjonalne stroje, oświetlenie, sprzęt nagłaśniający itd.
Scenariusz oparty jest na tekstach Pisma Świętego. Poza podstawowymi scenami - od Ostatniej Wieczerzy do Zmartwychwstania - każdego roku scenarzyści zwracają uwagę na coś innego. W tym roku, nawiązując do jubileuszu parafii w Babicy, misterium rozpocznie scena z Dobrym Pasterzem. Później po raz pierwszy pojawi się postać Jana Pawła II - oczywiście w nawiązaniu do uroczystości jego beatyfikacji, która będzie miała miejsce już 1 maja br.
A jakie były początki?
W 1998 r. młodzi babiczanie, którzy szukali dobrego sposobu na spożytkowanie swej aktywności, postanowili przygotować w plenerze misterium opiewające ostatnie chwile z życia Jezusa Chrystusa - na podstawie wydarzeń Wielkiego Czwartku, Piątku, Soboty oraz Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
Pierwsze misterium było bardzo skromne, niewiele scen, bez zbytnio rozbudowanej scenografii. Kiedy jednak młodzi artyści przekonali się, że spotkało się ono z wielkim zainteresowaniem publiczności, że oni sami odnieśli sukces, postanowili co roku podejmować ten trud. Misterium wystawiane jest zawsze w Niedzielę Palmową na malowniczych wzgórzach Babicy.
Przyjedź do nas
Drogi Czytelniku, jeśli nie wiesz, jak prawidłowo rozpocząć Wielki Tydzień - podpowiadam: przyjedź na Misterium Męki Pańskiej w Babicy. Przez kilka lat taką drogę wybierało kilka tysięcy osób. Pytasz, po co? - odpowiedź jest prosta. Po to, abyśmy uświadomili sobie potęgę ofiary, jaką złożył Jezus Chrystus za moje i Twoje grzechy.
Misterium Męki Pańskiej odbędzie się 17 kwietnia w Babicy. Poprzedzi je uroczysta Msza św. w kościele parafialnym o godz. 18.00.
Pomóż w rozwoju naszego portalu