Reklama

Maksymilianowska wspólnota

Niedziela łódzka 17/2011

Pabianice położone są nad rzeką Dobrzynką, na krańcu Wyżyny Łódzkiej. Administracyjnie miasto wchodzi w skład województwa łódzkiego i leży na terenie łódzkiej metropolii, 17 km od Łodzi. Liczy ok. 75 tys. mieszkańców. Z tym miejscem wiąże się droga wielkiego orędownika Bożej Miłości i patrona naszych trudnych czasów św. Maksymiliana Marii Kolbego. Tutaj św. Maksymilian Maria Kolbe przez 10 lat mieszkał wraz z rodzicami i rodzeństwem. Tutaj przeżył swoje pierwsze powołanie do męczeństwa i świętości. I tutaj powrócił po latach, w znaku świątyni i parafii, jemu oddanej pod opiekę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Idea powołania parafii i budowy świątyni św. Maksymiliana w Pabianicach powstała w latach 70. i wyzwoliła wśród mieszkańców wyjątkowe zaangażowanie i entuzjazm. Parafia została erygowana 6 lipca 1981 r., a na jej pierwszego proboszcza powołany został ks. Ryszard Olszewski. Budowa świątyni - pomnika dla pabianickiego świętego - stała się w pełni realna, a przyświecało jej hasło o. Maksymiliana: „Tylko miłość jest twórcza”.

Początki parafii

Nawet stan wojenny nie wstrzymał rozpoczętych prac, a wśród nich zawieszenia 60 kg dzwonu, który odtąd towarzyszył rozwijającej się parafii. 1 września 1982 r. rozpoczęły się wstępne prace, a kamień węgielny został wmurowany 31 maja 1992 r. 2 maja 1993 r. kościół został poświęcony, a 14 sierpnia z Niepokalanowa sprowadzono relikwie św. Maksymiliana, niejako zapoczątkowując jego przybycie na stałe do miasta swej młodości.
Świątynia ma także szczególny związek z Piotrem naszych czasów. Jan Paweł II podczas kanonizacji o. Maksymiliana poświęcił makietę kościoła na trud jej wznoszenia, zaś 13 maja 1981 r. został przez Ojca Świętego poświęcony jej kamień węgielny. W tym samym dniu dokonano zamachu na Jana Pawła II. Wobec zbieżności tych faktów, wznoszona świątynia dla zakonnika-męczennika z Pabianic stała się wotum dziękczynnym za ocalenie życia Papieża-Polaka.
Konsekracja kościoła św. Maksymiliana Marii Kolbego została dokonana 25 września 1994 r. W telegramie na tę uroczystość Ojciec Święty Jan Paweł II napisał: „Jakże bardzo potrzeba, aby bogactwo duchowe świętego Maksymiliana było ciągle rozważane i pogłębiane. Tylko na fundamencie prawdy, którą jest Bóg, można budować przyszłość narodów i społeczeństw i lepiej rozwiązywać najbardziej złożone problemy”. Uroczystość odbyła się pod przewodnictwem prymasa Polski kard. Józefa Glempa, z udziałem prezydenta RP Lecha Wałęsy, Episkopatu, duchowieństwa, premiera, marszałka Sejmu i Senatu RP, rektorów wyższych uczelni i licznych dostojnych gości z zagranicy i kraju oraz ocalonego przez o. Maksymiliana Franciszka Gajowniczka. W uroczystości uczestniczyły tysiące ludzi, wśród nich całe rodziny, budowniczowie i licznie pracujący przy wznoszeniu świątyni mieszkańcy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Uroczystości w Sanktuarium

Dzięki inicjatywie proboszcza parafii, do kalendarza uroczystości w archidiecezji łódzkiej weszła na stałe Archidiecezjalna Pielgrzymka Rodzin, odbywająca się każdego roku w maksymilianowskiej parafii w drugą niedzielę października. Podczas IV Archidiecezjalnej Pielgrzymki Rodzin, 17 października 1999 r., miała miejsce uroczystość instalacji obrazu o. Maksymiliana. Dzieło włoskiego artysty przedstawiające Świętego zostało odsłonięte w październiku 1971 r., podczas beatyfikacji o. Maksymiliana w Rzymie. Obraz przekazany został później do Niepokalanowa, a stamtąd przybył do Pabianic i został umieszczony w głównym ołtarzu.
W nowym Tysiącleciu - 7 października 2001 r., dzięki inicjatywie parafii św. Maksymiliana i pabianickiego społeczeństwa na placu kościelnym został odsłonięty pomnik Jana Pawła II, jako dar i wyraz wdzięczności społeczeństwa Pabianic Ojcu Świętemu, od 1999 r. Honorowemu Obywatelowi Pabianic. Dekret Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego z dnia 31 grudnia 2001 r. ustanowił kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego Sanktuarium, a proboszcza parafii, ks. prał. Ryszarda Olszewskiego - kustoszem i opiekunem tego szczególnego miejsca.
Organizowane w maksymilianowskim sanktuarium uroczystości kościelne i państwowe, patriotyczne rocznice i jubileusze nie tylko wyzwalały aktywność parafian, ale również wielkie zaangażowanie mieszkańców całego miasta i okolic. Powstała więc myśl, aby pabianicki Święty - patron trudnych czasów i przełomu tysiącleci, objął patronat nad miastem swojego dzieciństwa.
Myśl podchwycona przez parafian i mieszkańców uzyskała jednomyślne poparcie władz i Rady Miejskiej, a także Kurii Łódzkiej, ze szczególnym wsparciem abp. Władysława Ziółka, ordynariusza archidiecezji. Po pozyskaniu opinii Episkopatu Polski wszystkie wymagane dokumenty zostały przesłane do Rzymu. 7 lipca 2004 r., na mocy władzy udzielonej przez Papieża Jana Pawła II, Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ogłosiła oczekiwaną wieść, że św. Maksymilian Maria Kolbe staje się patronem miasta Pabianice.
Decyzja ta została ogłoszona w rocznicę konsekracji świątyni i w Dniu Papieskim oraz podczas tradycyjnej Archidiecezjalnej Pielgrzymki Rodzin - 10 października 2004 r. Na zakończenie uroczystości Ojciec Święty Jan Paweł II podczas modlitwy na Anioł Pański z Watykanu za pośrednictwem teletransmisji przekazał pozdrowienia dla mieszkańców Pabianic, przyjęte przez zgromadzonych z ogromnym wzruszeniem i entuzjazmem.
18 czerwca 2006 r. parafia przeżywała kulminację uroczystości związanych z 25-leciem swego istnienia. Mszy św. jubileuszowej przewodniczył abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki. Obecni byli biskupi pomocniczy Adam Lepa i Ireneusz Pękalski, kapłani pochodzący z parafii oraz wszyscy, którzy na przestrzeni 25 lat przyczynili się do rozwoju świątyni i parafialnej wspólnoty.

Teraźniejszość, plany i zamierzenia

W tym roku w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego odbyła się wizytacja kanoniczna, którą przeprowadził bp Adam Lepa. U jej początku miało miejsce spotkanie Księdza Biskupa z zespołami działającymi przy parafii. Na spotkaniu zaprezentowały się: liturgiczna służba ołtarza, schola dziecięca, teatrzyk z Oratorium, oaza młodzieży, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, zespół młodzieżowy „Kerygmat”, zespół młodzieżowy „Arka”, Duszpasterstwo Akademickie „Arka”, oaza rodzin, krąg biblijny, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Rycerstwo Niepokalanej, Żywa Róża, Apostolstwo Miłosierdzia Bożego, Biuro i Rodzina Radia Maryja, Towarzystwo Przyjaciół WSD w Łodzi i Chór Maksymilian.
W czasie wizytacji ks. prał. Ryszard Olszewski - proboszcz i kustosz sanktuarium złożył sprawozdanie z minionych lat działalności parafii, obejmujące płaszczyzny: duchowo-moralną i materialną wspólnoty. Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem minionego pięciolecia było Nawiedzenie parafii przez Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, które odbyło się w listopadzie 2009 r. To niezwykłe wydarzenie przyniosło skutki w postaci ożywienia pobożności maryjnej, co wyraża się w liczniejszym uczestnictwie w nabożeństwach pierwszych sobót miesiąca, nabożeństwach ku czci Matki Bożej Fatimskiej czy w nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ciągle jeszcze trwa tzw. Małe Nawiedzenie w poszczególnych domach parafii. Obraz przyjmuje bardzo wiele rodzin. Wotum wdzięczności wspólnoty za dar Nawiedzenia i zarazem widocznym znakiem czci i kultu Matki Najświętszej stał się Ołtarz Matki Bożej Fatimskiej, który wzniesiony został i poświęcony w rocznicę Nawiedzenia, w 2010 r.
Ważną misją, jaką w ramach pracy duszpasterskiej podejmują kapłani pracujący w parafii, jest posługa kapelana w Pabianickim Centrum Medycznym i Domach Pomocy Społecznej, nadto w każdy pierwszy piątek miesiąca kapłani z posługą duszpasterską odwiedzają blisko 100 chorych.
W okresie minionego pięciolecia udało się w dziedzinie materialnej poczynić wiele, a jeszcze więcej zaplanować. Pięknym osiągnięciem są nowe dębowe ławy w liczbie 80. Odbył się też generalny remont dachu na kościele, budynku parafialnym i plebanii. Udało się wykończyć i oddać do użytku aulę, która została dobudowana do plebanii, służy ona również jako sala konferencyjna podczas różnych dekanalnych, ale i obejmujących szersze grono spotkań.
Dokonano rewitalizacji zieleni wokół kościoła i pozostałych budynków parafialnych oraz koniecznej konserwacji instalacji grzewczej obiektów parafialnych. Natomiast w puli już zaplanowanych inwestycji pierwsze miejsce zajmuje termomodernizacja budynku kościoła połączona z koniecznym już wykonaniem elewacji zewnętrznej.

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Europo, nie zatracaj swej tożsamości! 20. rocznica przyjęcia Polski do UE

2024-04-30 20:55

Karol Porwich/Niedziela

Kościół - a w szczególności Jan Paweł II - odegrał kluczową rolę w reintegracji Europy po okresie zimnej wojny jak również na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdyby Papież Wojtyła na progu referendum akcesyjnego nie zwrócił się do do rodaków w słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” oraz nie tłumaczył, że „wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy”, być może historia potoczyłaby się inaczej. 1 maja mija 20. rocznica przyjęcia Polski do UE.

Więcej ...

Wałbrzych. Żonkilowa Kwesta

2024-04-30 15:27
Wolontariusze Wałbrzyskiego Hospicjum im. Jana Pawła II w zaangażowania podczas Żonkilowej Kwesty

Ryszard Wyszyński

Wolontariusze Wałbrzyskiego Hospicjum im. Jana Pawła II w zaangażowania podczas Żonkilowej Kwesty

Serca mieszkańców regionu wałbrzyskiego ponownie rozgrzała charytatywna inicjatywa, która zyskuje na znaczeniu z każdym rokiem.

Więcej ...

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02
Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst