Reklama

90-lecie Zespołu Szkół w Bukownie

Od 90 lat młodzi ludzie z Bukowna i okolic mogą zdobywać wiedzę w Zespole Szkół nazywanym Skałką. 8 kwietnia społeczność szkolna świętowała jubileusz. Rozpoczęła go Msza św. celebrowana w kościele św. Andrzeja Boboli przez bp. Grzegorza Kaszaka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zespół Szkół w Bukownie to jedna z najstarszych szkół w powiecie olkuskim. historia placówki sięga 1921 r. Na przestrzeni 90 lat szkoła kształciła młodych ludzi w dwóch kierunkach, gastronomicznym i górniczym. Zespół Szkół ma zasługi dla całego regionu, z jego inicjatywy m.in. utworzono Muzeum Górnictwa Rud i odnowiono Grodzisko Stary Olkusz.

Przede wszystkim nauka

Obecnie uczniowie kształcą się w technikum o specjalnościach technik żywienia i gospodarstwa domowego oraz technik organizacji usług gastronomicznych. „Młodzież kształci się w nowoczesnych pracowniach, nauczyciele to wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna. Absolwenci szkoły często podejmują naukę w szkołach wyższego stopnia, a dzięki fachowemu przygotowaniu do pracy, sprawdzają się w swoim zawodzie” - mówi Elżbieta Głuszczyńska, dyrektor Zespołu Szkół w Bukownie. I dodaje, że „Skałka” jest małą szkołą, gdzie uczy się ok. 200 młodych ludzi. Wszyscy tu się znają i wzajemnie cenią, panuje tu miła atmosfera. Szkoła uczy samorządności i demokracji. W szkole działają organizacje młodzieżowe, kółka zainteresowań, organizowane są zajęcia pozalekcyjne i fakultety. Zespół Szkół współpracuje z okolicznymi zakładami pracy, a także z Wyższą Szkołą Bankową w Poznaniu - wydział zamiejscowy w Chorzowie, AGH w Krakowie, AWF w Krakowie, Wyższą Szkołą Ekonomii i Informatyki w Krakowie i innymi uczelniami, których studenci odbywają praktyki pedagogiczne w szkole.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kart historii

90 lat temu szkoła posiadała tylko 4 sale lekcyjne, a także mieszkania dla nauczycieli. W 1950 r. otwarto 4-letnie Technikum Elektryczne i Zasadniczą Szkołę Zawodową. W 1952 r. do Bukowna zostaje przeniesione z Bolesławia Technikum Górnictwa Rud Ministerstwa Przemysłu Ciężkiego. W roku szkolnym1960/61 udało się uzyskać przywileje górnicze dla młodzieży na kierunku górniczym, rozwinęła się szkoła gastronomiczna i Technikum dla Pracujących. Na początku lat 70. przystąpiono do budowy sztolni na terenie szkolnym, która funkcjonuje do dziś. Powstało 11 nowych gabinetów przedmiotowych i 3 pracownie dla szkoły gastronomicznej. W 1979 r. otwarto Liceum Zawodowe w zawodzie gastronom. W roku szkolnym 1980/81 działał tu prężnie NSZZ „Solidarność”, a ideały posierpniowe były bliskie zarówno nauczycielom, jak i młodzieży (w nocy z 31 kwietnia na 1 maja 1981 r. na murach szkoły wypisano hasło „Szukamy oparcia w Bogu, a nie w Leninie”). W 1990 r. budynek szkolny przeszedł kapitalny remont; powstały nowe pracownie w szkole gastronomicznej.

Siła tradycji

Warto wspomnieć o Muzeum Górnictwa Rud, które istnieje przy szkole od 21 lat. Powstało w 1990 r. z inicjatywy nauczyciela inż. Ryszarda Kyzioła. W muzeum można dowiedzieć się, jak wyglądało w przeszłości górnictwo olkuskie. Ma ono już 750-letnią historię. Wraz z górnictwem solnym miało swój początek w XII wieku. Jest zatem bliskie tradycjom górnictwa krakowskiego. Jest historycznie udokumentowane od czasów panowania księcia Bolesława Wstydliwego, czyli o kilkaset lat starsze od śląskiego górnictwa węglowego. Obecnie Muzeum Górnictwa Rud w Bukownie zajmuje 13 pomieszczeń pod szkołą gastronomiczną. Znajdują się tam eksponaty obrazujące techniki górnicze stosowane na przestrzeni kilku stuleci (m.in. techniki strzelnicze, sposoby ratownictwa górniczego, wyposażenie osobiste górników itp.). W muzeum można zapoznać się z kalendarium obejmującym zarys dziejów górnictwa od jego początków aż po rok 1980. Muzeum posiada także zbiory etnograficzne, które obrazują funkcjonowanie gospodarstw domowych na przełomie XIX i XX wieku na ziemi olkuskiej. Można tu także zwiedzić sztolnię, która, wyposażona w autentyczne eksponaty z kopalni „Bolesław”, pozwala zwiedzającym odczuć atmosferę prawdziwej kopalni. Muzeum Górnictwa Rud przy Zespole Szkół w Bukownie odwiedza rocznie kilkaset osób, głównie są to wycieczki młodzieży szkolnej.

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna to moment łaski

2024-04-29 20:12

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli dwóch zgromadzeń zakonnych kanosjanów i gabrielistów przy okazji przeżywanych przez nich kapituł generalnych. Jak podkreślił, spotkanie braci z całego zgromadzenia jest wydarzeniem synodalnym, fundamentalnym dla każdego zakonu, i stanowi moment łaski.

Więcej ...

Włochy: Premier Meloni przyjęła kardynała Stanisława Dziwisza

2024-04-29 14:22
Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

W. Mróz/diecezja.pl

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Premier Włoch Giorgia Meloni przyjęła w swojej kancelarii, Palazzo Chigi, kardynała Stanisława Dziwisza - poinformował rząd w poniedziałkowym komunikacie. Spotkanie odbyło się w związku z obchodzoną w sobotę 10. rocznicą kanonizacji Jana Pawła II.

Więcej ...

Boże dzieło na dwóch kołach

2024-04-29 23:47

Mateusz Góra

- Wyprawa na motocyklu to świetna okazja, aby wyrwać się z domu i przewietrzyć głowę, zobaczyć jak piękny świat nas otacza, jaka wspaniała jest nasza ojczyzna i jej krajobrazy, a przede wszystkim zamieszkujący Polskę ludzie – tłumaczy ks. Broński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego