Reklama

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży

- Propozycja Benedykta XVI idzie zdecydowanie pod prąd współczesnego świata i jego ideologii - mówił do młodzieży bp Tadeusz Rakoczy w niedzielę rozpoczynającą celebrację Wielkiego Tygodnia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Niedzielę Palmową, 17 kwietnia młodzież, która przyjechała do Bielska-Białej razem z duszpasterzami parafii całej diecezji, wzięła udział w spotkaniu z Biskupem ordynariuszem w katedrze św. Mikołaja, w ramach diecezjalnych obchodów 26. Światowego Dnia Młodzieży. Wcześniej wszyscy przeszli w liturgicznej procesji z palmami, z kościoła Trójcy Przenajświętszej do bielskiej katedry. Bp Rakoczy poświęcił przywiezione przez młodych palmy. Największe z nich, zrobione przez przedstawicieli parafii w Kętach, Istebnej czy przez harcerzy, sięgały kilku metrów wysokości.
Podczas homilii w katedrze Hierarcha, przywołując orędzie Benedykta XVI do młodych, podkreślił konieczność zakorzenienia człowieka w Chrystusie. - Kto proponuje dziś młodym, by byli zakorzenieni i umocnieni? Proponuje się raczej niepewność i niestałość, zmienność, degenerację. A w rzeczywistości każda osoba powołana jest do przebywania na nowo drogi i odkrywania sensu życia. Właśnie dlatego Ojciec Święty zaproponował orędzie, które przywołuje biblijne obrazy drzewa i domu. Młody człowiek jest bowiem niczym rosnące drzewo. By dobrze się rozwinąć potrzebuje głębokich korzeni, które w razie wichury utrzymują go na ziemi - mówił bp Rakoczy i zachęcał młodzież do pielęgnowania wiary, modlitwy i apostolskiej gorliwości.
Na zakończenie Eucharystii odczytano okolicznościowy telegram do papieża Benedykta XVI. Młodzi zapewnili w nim Ojca Świętego o swej z nim jedności i modlitewnej pamięci. W liście podkreślono, że dzisiejsza modlitwa jest dziękczynieniem Panu Bogu za świadectwo życia Jana Pawła II - wielkiego przyjaciela ludzi młodych, oraz dziękczynieniem za dar zbliżającej się jego beatyfikacji. Młodzi zaznaczyli, że Papież Polak był niezwykłym świadkiem drogi budowania swego życia na skale.
Zwieńczeniem diecezjalnych obchodów 26. Światowego Dnia Młodzieży w Bielsku-Białej w Niedzielę Palmową było tradycyjnie symboliczne rozesłanie młodych i wręczenie przedstawicielom wybranych wspólnot światła Stróżów Poranka na znak posłania głosicieli Chrystusa do świata.
Światowe Dni Młodzieży zostały zapoczątkowane z inicjatywy Jana Pawła II w 1985 r. Od tego czasu młodzież z całego świata spotyka się z Ojcem Świętym co dwa, trzy lata w różnych miejscach globu (odbywają się też lokalne, diecezjalne obchody ŚDM). Najbliższe spotkanie z papieżem Benedyktem XVI odbędzie się od 15 do 21 sierpnia w Madrycie, pod hasłem zaczerpniętym z Listu św. Pawła do Kolosan: „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Węgry/Ministerstwo sprawiedliwości: sąd zatwierdził decyzję o azylu dla Romanowskiego

2025-02-17 10:24

Karol Porwich/Niedziela

Sąd podtrzymał decyzję władz o przyznaniu Marcinowi Romanowskiemu statusu uchodźcy; może on korzystać z prawa do swobodnego przemieszczania się – przekazało w poniedziałek PAP węgierskie ministerstwo sprawiedliwości.

Więcej ...

Czy Unia zobowiąże państwa do uznawania rodzicielstwa osób tej samej płci?

2025-02-17 07:20

Adobe Stock

Podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w dn. 13 lutego miała miejsce debata poświęcona transgranicznemu uznawaniu aktów stanu cywilnego na terytorium Unii Europejskiej - informuje Ordo Iuris.

Więcej ...

Wojna wyniszcza palestyńskie szkolnictwo

2025-02-17 14:43
Gaza

PAP/EPA

Gaza

Wojna w Ziemi Świętej ma katastrofalne konsekwencje dla palestyńskiego szkolnictwa. Na terytoriach okupowanych zamknięto co najmniej 8 proc. szkół. Zawieszenie broni nie rozwiązało problemu. Rozstawione przez Izrael punkty kontrolne i wprowadzane blokady dróg utrudniają dotarcie do szkoły. „Jednego dnia brakuje uczniów, kiedy indziej nauczycieli” - mówi Radiu Watykańskiemu s. Silouane, francuska zakonnica odpowiedzialna za nauczanie języka francuskiego w 10 szkołach katolickich w Palestynie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Czy staram się słuchać i żyć językiem miłości?

Wiara

Czy staram się słuchać i żyć językiem miłości?

Watykan o chorobie papieża Franciszka: złożony obraz...

Kościół

Watykan o chorobie papieża Franciszka: złożony obraz...

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Niedziela Świdnicka

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Słowo do wiernych z racji tragicznej śmierci śp. ks....

Kościół

Słowo do wiernych z racji tragicznej śmierci śp. ks....