Reklama

Sanktuarium przed 25-leciem koronacji

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Szczecinie przygotowuje się do przyszłorocznego jubileuszu 25-lecia koronacji figury maryjnej przez bł. Jana Pawła II. O nich mówi nam kustosz ks. kan. Henryk Silko

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Kan. Henryk Silko: - W ciągu ponad 3-letniego prowadzenia tej maryjnej parafii udało się mi uzyskać ze Stolicy Apostolskiej pisemny dokument uznający istnienie w Szczecinie naszego sanktuarium, co jest niezwykle ważne w historii tego Centrum Duchowości Fatimskiej. Cieszę się, że powstał blisko 30-osobowy czterogłosowy chór parafialny. Niezależnie od tego chóru spontanicznie zorganizowała się inna modlitewno-śpiewająca grupa „Prawy Brzeg”, blisko 20 członków, w tym wielu wykształconych muzyków ze Szczecina, którzy w sobotnie wieczory w tutejszym sanktuarium wielbią Bogurodzicę wspólną modlitwą i śpiewem religijnych pieśni. Nie sposób pominąć tutaj zaangażowania księży wikariuszy w ciekawe prowadzenie różnych grup duszpasterskich, takich jak Kościół Domowy, Neokatechumenat, Żywy Różaniec, Legion Maryi czy Odnowa w Duchu Świętym. Ks. Tomasz Ceniuch prowadzi świetlicę dla młodzieży szkolnej, której pomaga w odrabianiu lekcji. Ks. Piotr Madejski przygotowuje młodych do sakramentu bierzmowania, natomiast ks. Sebastian Kazimierski zajmuje się duszpasterstwem akademickim.

Bogdan Nowak: - To są osiągnięcia w wymiarze duchowym. A nie brakuje materialnego budowania Kościoła na os. Słonecznym...

Reklama

- Bez gry organowej i śpiewu wiernych głucha jest świątynia, choćby była najpiękniejsza. Dlatego inwestycje parafialne zacząłem od kupna 47-głosowych organów elektronicznych, które uświetniają Mszę św. i wszystkie inne nabożeństwa w kościele. Ten instrument wysoko jest ceniony przez znawców muzyki sakralnej, którzy do niego gościnnie zasiadają bądź słuchają. Musiałem też zatroszczyć się o właściwy zewnętrzny wygląd ołtarza, który jest centralnym miejsce w każdym kościele, dlatego zakupiłem liczne paramenty i szaty liturgiczne konieczne do sprawowania Najświętszej Ofiary oraz nabożeństw w sanktuarium, których musi być więcej niż w normalnych parafiach z uwagi na dodatkowe uroczystości i ruch pielgrzymkowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Ostatnio najwięcej parafia inwestuje w kaplicę...

Reklama

- To jest zrozumiałe, gdy się weźmie pod uwagę fakt, iż główne uroczystości maryjne celebrowane są w tejże kaplicy Pani Fatimskiej. A ponadto chcemy godnie uczcić 25-lecie koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej. Dlatego dokonaliśmy wymiany stolarki okiennej w tzw. ciepłym profilu aluminiowym z podwójną zespoloną szybą, na którą został zainstalowany witraż, bo nieszczelność poprzednich narażała księży i wiernych na wdzieranie się do wnętrza deszczu i wiatru. Obecne są nowoczesne i bezpieczne. Ale koszt tej inwestycji wyniósł ponad 300 tys. zł. Postawiliśmy wreszcie dwa konfesjonały zapewniające penitentom tajemnicę spowiedzi św., czyli takie, jakie są w sanktuariach na świecie. Przy tej okazji w tym samym stylu i kolorze nabyliśmy specjalne meble do przewodniczenia liturgii mszalnej (ambonka, krzesła...) wraz z krzyżem procesyjnym. Na życzenie Księdza Metropolity ufundowaliśmy figurę św. Michała Archanioła walczącego z Szatanem. Jest ona konieczna z uwagi na wprowadzenie specjalnych nabożeństw do Świętych Aniołów zawsze 29. dnia miesiąca. Sytuacja zmusiła mnie również do podjęcia decyzji o wymianie płytek na schodach do kaplicy na granitowe, gdyż poprzednie rozpadły się. Będą one lśniące, okazałe, trwałe wraz z oddolnym oświetleniem, by wieczorem czciciele Matki Bożej Fatimskiej mogli bezpiecznie do niej wejść na nabożeństwo lub modlitwę.

- A jakie są dalsze plany?

- W przyszłości, chcąc poprawić komfort modlitwy, będziemy zarówno kościół, jak i kaplicę ogrzewać z jednego źródła, by to wyszło jak najtaniej. Udało się wreszcie doprowadzić energię elektryczną bezpośrednio z ENEA. Dalsze plany to położenie elewacji na kościele i kaplicy, przygotowanie parkingu oraz dwóch wjazdów na teren sanktuarium. W dalszej przyszłości potrzebna byłaby konsultacja z teologami, którzy opracowaliby plan zagospodarowania obszaru całego sanktuarium, by wszystko mobilizowało do modlitwy i wdzięczności Maryi za tyle otrzymanych łask za Jej pośrednictwem.

- Jakie życzenia ma Ksiądz Kanonik dla naszych Czytelników?

- Przede wszystkim pragnę podziękować za ofiarną pomoc w rozwijaniu naszego sanktuarium tak pod względem duchowym, jak i materialnym. Nie otrzymujemy żadnych dotacji, dlatego w tym, co robimy dla Matki Bożej Fatimskiej, polegamy wyłącznie na rozmaitej pomocy naszych parafian. Wszystkim życzę duchowych owoców z beatyfikacji Jana Pawła II, któremu zawdzięczamy Patronkę naszej słonecznej parafii - Matkę Bożą Fatimską. To właśnie bł. Jan Paweł II na polskiej ziemi koronował figurę Pani Fatimskiej w Szczecinie, jako pierwszą w Polsce, która od blisko ćwierć wieku odbiera należny hołd w swej kaplicy i każdego chętnie wysłuchuje jak najlepsza Matka.

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Skandal. Miał podpalić flagi na Westerplatte. Policja publikuje wizerunek

2025-04-04 11:55

Adobe Stock/Gdańska Policja

Gdańska policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który może mieć związek ze zniszczeniem elementów masztów i flag państwowych na Westerplatte. Niewykluczone, że ten sam mężczyzna włamał się do punktu gastronomicznego.

Więcej ...

Czy należy modlić się do Maryi?

2025-04-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Czy oddawanie czci należy się tylko Panu Bogu? Po co pośrednictwo Maryi? Czy w ogóle powinniśmy się do niej modlić?

Więcej ...

Lekarka skazana za ofertę rozmowy przed kliniką aborcyjną

2025-04-05 09:15

Livia Tossici-Bolt

Lekarka Livia Tossici-Bolt została skazana za naruszenie „strefy buforowej” w pobliżu ośrodka aborcyjnego w Bournemouth. Jej przestępstwo? Zaoferowanie rozmowy. Na tabliczce, którą trzymała, widniało sześć słów: „Jeśli chcesz, możesz porozmawiać”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

Niedziela Częstochowska

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Czy staję po stronie prawdy?

Wiara

Czy staję po stronie prawdy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?