Reklama

Zadania dla KIK

Niedziela kielecka 20/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agnieszka Dziarmaga: - Kielecki KIK właśnie teraz rozpoczyna kwestę na tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Tablica ma się znaleźć na murze okalającym kielecką bazylikę, a jej odsłonięcie i poświęcenie zbiegnie się z 3. rocznicą wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Kielcach. Dlaczego dla KIK-u to tak ważna sprawa?

Małgorzata Sołtysiak: - Chodzi nie tylko o upamiętnienie ofiar katastrofy, co w samo sobie pozostaje rzeczą ważną, ale o promowanie wizji Polski, której spadkobiercą był śp. prezydent Lech Kaczyński, chodzi o lekcję historii i kształtowanie postaw patriotyzmu. 16 maja o godz. 18 (w budynku Kurii kieleckiej) odbędzie się założycielskie spotkanie Ruchu Społecznego im. śp. Lecha Kaczyńskiego. Powstanie tego obywatelskiego, nowego ruchu koordynuje w kraju minister Maciej Łopiński, a w Kielcach KIK. Zapowiedziały swój udział znane osoby związane z kieleckim PiS i nie tylko. Uważam, że powinność wobec ojczyzny powinna być traktowana jako czwarte przykazanie. Wyrosłam w takiej atmosferze i tradycji służebności wobec mojej ojczyzny. Stryj „Barabasz” był dowódcą oddziału Armii Krajowej „Wybranieccy”, walczył w nim także mój ojciec. Bliski jest mi etos powstańczy, drogie mi są moje korzenie.

- Jakie, Pani zdaniem, są zatem najważniejsze powinności KIK? Kogo stowarzyszenie skupia?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Wśród zapisanych ponad 50 członków (a realnie aktywnych ok. 30) są m.in. lekarze, nauczyciele, sędziowie, adwokaci, dziennikarze, naukowcy, a nawet biznesmeni; w zdecydowanej większości to mieszkańcy Kielc. Ilość nie jest ważna - to nie partia polityczna - stawiamy na jakość, a wszystkich nas łączy światopogląd katolicki, któremu dajemy - podkreślam to z naciskiem - nieustanne świadectwo w naszym życiu. Wśród nowych członków mamy kilka znanych w Kielcach nazwisk.
Jan Paweł II, do którego nauczania długo będziemy jeszcze sięgać, napisał w jednym ze swoich dokumentów, że podążając śladami Jezusa, musimy „zaszczepiać w świecie wartości Królestwa Bożego, będące zapowiedzią i rękojmią nadziei, która nie zawodzi”. Współczesny świat obok autentycznych wartości niesie w sobie także ogromny ładunek wartości pozornych czy wręcz oczywistego zła. Stanowi to wyzwanie do sprzeciwu dla nas wszystkich, ludzi wierzących. Chodzi o „rozumną służbę Bożą”, o którą apelował Jan Paweł II. Świadectwo ma dawać każdy ochrzczony, bo do tego zobowiązuje nas fakt łączności z Chrystusem. Świadectwo to powinno być składane słowem i czynem, zgodnie z charyzmatem i pełnioną posługą czy stanowiskiem zajmowanym w świecie. Kluczowymi słowami dla właściwego zrozumienia papieskiego nauczania są słowa o różnorodności „charyzmatu i posługi”. Papież wskazuje, że wszyscy do misji świadectwa są powołani, bo należy to do natury chrześcijaństwa. W wypełnieniu tego zadania szczególną rolę odgrywają osoby świeckie, gdyż - jak uczy Sobór Watykański II - są one obecne w różnych warunkach życia. Są takie dziedziny, które pilnie domagają się przeniknięcia ewangelicznymi wartościami, takimi jak miłość, prawda, uczciwość, solidarność. To nasze życie społeczne, gospodarcze, polityczne, kultura, nauka, oświata. Te dziedziny - bez wartości - stają się dziką dżunglą. Są to zarazem obszary zarezerwowane dla świeckich. I tutaj dochodzimy do roli, funkcji, zadań i misji KIK. Stowarzyszenia, wspólnoty, organizacje, które jednoczy wspólna nam nazwa „katolickie”, skupiają osoby, które właśnie chcą i potrafią świadczyć. Codziennie, w każdym obszarze swojego życia. Oczywiście, robimy to w łączności z Kościołem i jego duszpasterzami. Kapelanem kieleckiego KIK jest ks. prał. Edward Skotnicki (wieloletni prezes), a opiekunem duchowym - bp Kazimierz Gurda.

- Używa Pani niekiedy określenia „schizofrenia pojęciowa”. Dlaczego?

- Mówię zdecydowanie „nie” pojęciowemu relatywizmowi. Coraz więcej jest wśród nas ludzi, którzy niby wierzą, niby wyznają Dekalog, ale wybierają z niego to, co akurat im pasuje. Reprezentują postawy sprzeczne z deklarowanymi. W taką schizofrenię pojęciową popadają politycy. Z jednej strony deklarują przynależność do Kościoła, uczestniczą w uroczystościach i przystępują do sakramentów, a z drugiej - stanowią prawo sprzeczne z Ewangelią i nauką Kościoła, zostawiając przekonania za drzwiami swoich gabinetów.

- Jakie zadania stawia sobie w najbliższym czasie kielecki KIK?

- Właśnie rozpoczynamy kwestę społeczną na tablicę ofiar katastrofy smoleńskiej, równolegle zajmujemy się także tematyką papieską. Wnioskujemy np. o włączenie książki Jana Pawła II pt. „Pamięć i tożsamość” do kanonu lektur szkolnych na poziomie licealnym. Pracujemy nad wnioskiem do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Papieska książka dotyczy wszystkich najważniejszych spraw moralnych, historycznych, narodowych, które powinni przemyśleć młodzi Polacy.
We współpracy z Uniwersytetem im. Jana Kochanowskiego zorganizujemy w połowie roku konferencję pt. „Ład społeczny i moralny według bł. Jana Pawła II”.
Rok 2011 kielecki KIK zamierza podsumować dużym sympozjum naukowym „Błogosławiony Jan Paweł II Wielki i jego testament dla rodaków”. Charakter konferencji, dobór tematów i prelegentów uzależniamy od sytuacji w Polsce.
W bliskiej perspektywie czasowej jest także konferencja naukowa poświęcona stosunkom polsko-żydowskim, a szczególnie dramatycznym wydarzeniom z 4 lipca 1946 r. Zorganizujemy ją we współpracy z IPN.

* * *

Kielczanka Małgorzata Sołtysiak, specjalista kurator rodzinny, działaczka społeczna, ostatnio szefowa Komitetu Budowy Pomnika Biskupa Kaczmarka - została wybrana w marcu na prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej w Kielcach, zastępując wieloletniego szefa KIK - ks. prał. Edwarda Skotnickiego. W KIK działa od kilku lat, zajmując się m.in. odkłamywaniem historii na temat bp. Kaczmarka i relacji polsko-żydowskich z czasów tzw. pogromu w 1946 r. oraz upowszechnianiu wiedzy o naturalnych metodach planowania rodziny.

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież po raz pierwszy mianował kobiety do XVI Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu

2024-12-13 19:24
Papież Franciszek podczas XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów

Vatican Media

Papież Franciszek podczas XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów

S. Simona Brambilla, sekretarz Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz dr María Lía Zervino, członek Dykasterii ds. Biskupów znalazły się w gronie osób mianowanych przez Papieża Franciszka do XVI Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu. To pierwsze kobiety, które z nominacji papieskiej wejdą w skład tego gremium.

Więcej ...

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w prawdzie

2024-12-12 20:50

Red.

Narzekanie i niezadowolenie to nasza wada narodowa. Ileż częściej słyszymy słowa utyskiwania niż wdzięczności i uznania. Dotyczy to nie tylko świeckiej sfery naszego życia, ale i religijnej, relacji z Bogiem, naszej odpowiedzi na zbawcze dzieło Boga.

Więcej ...

Opowieści Adwentowe #12 - Więzień

2024-12-14 16:48

ks. Łukasz Romańczuk

W tym roku zapraszamy do wysłuchania w każdą niedzielę rozważań do Ewangelii na poszczególne niedziele Adwentu. A od poniedziałku do soboty na Opowieści Adwentowe. Będą one do odsłuchania na naszym kanale YouTube oraz na Spotify Niedziela Wrocławska.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Wiara

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Św. Jan od Krzyża

Kościół

Św. Jan od Krzyża

Czym jest doświadczenie „nocy ciemnej”  w życiu...

Wiara

Czym jest doświadczenie „nocy ciemnej” w życiu...

O. Tadeusz Rydzyk wytacza proces stacji TVN

Wiadomości

O. Tadeusz Rydzyk wytacza proces stacji TVN

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Kościół

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

Kościół

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

Wiara

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...

Kościół

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...

Jaki krok w mym życiu wydaje się teraz najtrudniejszy?

Wiara

Jaki krok w mym życiu wydaje się teraz najtrudniejszy?