Reklama

Diakonat 2011

Niedziela szczecińsko-kamieńska 21/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 7 maja br. w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba czterech alumnów Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie otrzymało z rąk bp. Mariana Błażeja Kruszyłowicza święcenia w stopniu diakona. Pierwszy stopień święceń otrzymali: dk. Tomasz Gruszto z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Golczewie, dk. Michał Mikołajczak z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Szczecinie, dk. Marek Kokoszyński w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie oraz dk. Tomasz Romantowski z parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Lubinie.
Nowo ustanowieni diakoni przygotowywali się do święceń przez tygodniowe rekolekcje, które odbywali w Myśliborzu w Domu Macierzystym Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Diakoni są bardzo wdzięczni siostrom za życzliwość oraz stworzenie duchowej atmosfery, która pomogła przeżyć te rekolekcje w wyjątkowy sposób. Sam dzień święceń poprzedziły piątkowe Nieszpory pod przewodnictwem bp. Kruszyłowicza, który wskazywał na wzór patronów dnia - świętych apostołów Filipa i Jakuba oraz bł. Jana Pawła II.
W czasie homilii Ksiądz Biskup wskazał na urząd diakona w pierwotnym Kościele, szczególnie podkreślił heroizm, jaki czasami był potrzebny w służbie Bogu i człowiekowi, oddanie całego siebie aż do przelania krwi, jak dał tego przykład św. Szczepan, diakon, pierwszy męczennik. Ksiądz Biskup odniósł się również do realiów Kościoła współczesnego, wskazując na wiele niepokojów, napięć i problemów współczesnego człowieka. Mówił, że czasy, w które wchodzą nowi diakoni ze swoją posługą, są niełatwe. Ale jesteśmy pewni, że Bóg nie opuszcza nikogo, kto z Nim współdziała i jest dla niego pomocą. Ksiądz Biskup umacnia to przekonanie nie tylko swoim słowem, ale również przykładem życia, trwając już od ponad 50 lat w szczególnej służbie Bogu i Kościołowi jako kapłan.
O funkcji diakonów w Kościele dowiadujemy się już z Dziejów Apostolskich (Dz 6,1-7). W pierwotnym Kościele diakon odpowiedzialny był za dzieła charytatywne, jakie gmina chrześcijańska podejmowała. Diakoni pełnili również szczególne funkcje liturgiczne, tak jest do dzisiaj. Odczytują Ewangelię, podają w czasie liturgii intencje modlitw, rozdzielają wiernym Eucharystię, są szafarzami sakramentu chrztu, asystują przy sakramencie małżeństwa, przewodniczą liturgii pogrzebu i nabożeństwom, a także pomagają biskupowi w celebrowaniu liturgii. Diakonat jest pierwszym z trzech stopni sakramentu święceń obok prezbiteratu i biskupstwa. W obrzędzie święceń, biskup nakłada na kandydata ręce, ale nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi (Vaticanum II, „Lumen gentium”, 29). Diakoni nie są powoływani, by zastępować kapłanów, ale po to, by ich wspierać. Dlatego nie wykonują funkcji typowo kapłańskich, jak celebrowanie Eucharystii, rozgrzeszanie i namaszczanie chorych, związane z rozgrzeszeniem, ale wsparci łaską sakramentalną, mają za zadanie służyć Kościołowi w posłudze liturgii, słowa i miłości (Vat. II, LG, 29). Święcenia w stopniu diakona wprowadzają już do stanu duchownego. W ten sposób diakon jest również zobowiązany do regularnej celebracji Liturgii Godzin.
Szczególne podziękowanie należy się chórom „Primo Vere” i seminaryjnemu pod kierownictwem ks. dr. Zbigniewa Woźniaka za uświetnienie wspaniałym śpiewem uroczystej liturgii.
Pamiętajmy w naszych modlitwach o nowo ustanowionych diakonach, aby byli wierni Chrystusowi i czerpiąc moc z Niego, sami byli świadkami wiary, nadziei i miłości przed współczesnym światem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Patronka dnia - św. Małgorzata z Cortony

Małgorzata z Kortony

pl.wikipedia.org

Małgorzata z Kortony

W historii św. Małgorzaty występuje wiele elementów z baśni lub fabularnego filmu. Piękna dziewczyna, książęcy zamek, macocha, które nie toleruje przybranej córki, kochanek, który umiera w tajemniczy sposób, a na końcu oczywiście szczęśliwe zakończenie- nawrócenie, które doprowadzi Ją do świętości.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Oleśnickie uwielbienie [Zaproszenie]

2024-05-15 11:37

mat. pras

Dla wielu osób długi weekend pozwala aktywnie spędzić czas. A skoro tym razem mamy wolne od pracy, bo przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, to dlaczego nie spędzić tego czasu przy dobrej chrześcijańskiej muzyce?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie